Foto: freepik
Svētku laikam un brīvdienām raksturīgā ģimeniskuma un kopības sajūta ir unikāla iespēja vecākiem stiprināt saikni ar bērniem, jo īpaši ar pusaudžiem. Kvalitatīvi pavadīts laiks kopā šajos personības un identitātes veidošanās gados var atstāt lielu, pozitīvu ietekmi arī tālākajā jaunieša dzīvē.
Īpašas tradīcijas, rituāli, kopā būšana ar vecākiem ir nozīmīga gan individuālajai, gan ģimenes kopējai labsajūtai: Pusaudžu resursu centra un "Merks mājas" pērn veiktajā 2200 pusaudžu aptaujā par labsajūtu mājās noskaidrots, ka 70% gadījumu pusaudžu labsajūtu ietekmē uzticēšanās ģimenē un 45% gadījumu galvenais priekšnosacījums, lai pusaudzim gribētos uzturēties mājās, ir ģimenes klātbūtne.
Atkārtotos pētījumos tiek uzsvērta svētku laika nozīme pusaudžu attīstībā. Ģimenes rituāli sniedz pusaudžiem identitātes un emocionālās drošības sajūtu. Tie palīdz veidot piederību ģimenei, kas ir īpaši vērtīgi laikā, kad pusaudži veido paši savu individuālo identitāti. Kopīgs laiks svētkos palīdz saistīt pusaudzi ar savas ģimenes vērtībām, ieradumiem un arī plašākām kultūras tradīcijām. Piedalīšanās rituālos stiprina emocionālās saites ģimenē, vienlaikus sniedzot jauniešiem iespēju attīstīt būtiskas sociālās prasmes, mijiedarbojoties ar plašāku radu saimi vai saviem draugiem.
Bet kā panākt visus pozitīvos ieguvumus no svētku laika rituāliem?
- Iesaistīt pusaudzi plānošanā un sagatavošanā, ļaujot viņam īstenot arī savas idejas, tādējādi veicinot atbildību, patstāvību un autonomiju.
- Veicināt atklātas sarunas ar pusaudzi, īpaši kopā darbojoties, piemēram, virtuvē vai plānojot dāvanas radiem un draugiem. Atvērta vecāku un bērnu komunikācija pozitīvi ietekmē pusaudžu pašvērtējumu un labklājību. Brīvdienas un svētki ir ideāls fons šāda veida sarunām.
- Līdzsvarot pusaudža autonomiju ar ģimenes laiku, tādējādi atbalstot viņu vajadzību pēc neatkarības, piemēram, ļaujot bērnam apciemot draugus vai pavadīt laiku ārpus mājām. Autonomijas respektēšana pozitīvi ietekmē ģimenes attiecības, un brīvdienas ir lielisks laiks, lai panāktu šo līdzsvaru.
- Īstenot vecās un veidot jaunas tradīcijas kopā ar ģimeni var būt veids, kā uzturēt un veidot spēcīgākas ģimenes saiknes. Tradīciju ievērošana pusaudzim sniedz mierinošu drošības un piederības sajūtu.
- Sarunas par aizvadīto gadu un nākotnes plānošana ne tikai sekmē kopību ar ģimeni, bet arī ceļ motivāciju un veicina jaunieša attīstību.
Vienlaikus svētku sezona var būt sarežģīta jauniešiem, kuru ģimenēs trūkst siltuma, sapratnes un kopības sajūtas. Pusaudžu resursu centrs arī svētku laikā nodrošina profesionālu atbalstu un speciālistu konsultācijas jauniešiem, kuri zvana uz Mentālās veselības atbalsta tālruni 25737363. Šī bezmaksas tālruņa līnija ir atvērta darba dienās no plkst.12.00 līdz 19.00.
Foto: freepik