![Foto: "Unsplash" Foto: "Unsplash"](http://img.1188.lv/v4/202501/928/388/4/c2106d5fec58942c843792676b381279.jpg)
Foto: "Unsplash"
Latvijā laikā no 2021. līdz 2023.gadam identificēti 111 cilvēku tirdzniecības upuri, no kuriem 95 bija Latvijas valstspiederīgie, liecina Iekšlietu ministrijas ziņojums valdībai.
Otrdien Ministru kabinets pieņēma zināšanai ministrijas informatīvo ziņojumu "Par Cilvēku tirdzniecības novēršanas plāna 2021.-2023.gadam izpildi", kurā atspoguļots panāktais progress, izaicinājumi un turpmākie uzdevumi cilvēku tirdzniecību novēršanas jomā.
Kopā no plānā iekļautā 31 pasākuma ir izpildīti 22 pasākumi, daļēji izpildīti un novērtēti - četri pasākumi, bet kā neizpildīti novērtēti pieci pasākumi. Tādējādi kopumā varot secināt, ka plāna izpilde ir bijusi sekmīga.
Plāns iedalīts četros galvenajos virzienos. Pirmkārt, prevencijā, lai palielinātu sabiedrības izpratni un informētību, uzsverot, ka cilvēku tirdzniecība ir sociāla problēma. Otrkārt, aizsardzībā, lai uzlabotu cilvēku tirdzniecības upuru identificēšanu un nodrošināt efektīvu palīdzību un aizsardzību. Treškārt, vainīgo saukšanā pie atbildības, lai pastiprinātu centienus saukt pie kriminālatbildības cilvēku tirdzniecības noziedzīgo nodarījumu pastrādāšanā iesaistītās personas. Ceturtkārt, sadarbībā, lai stiprinātu sadarbību un informācijas apmaiņu ar partneriem Latvijā un ārvalstīs, jo tikai koordinēta un kopīga starpinstitūciju rīcība var palīdzēt novērst cilvēku tirdzniecību.
Kā būtiskākie sasniegumi cīņā pret cilvēku tirdzniecību ir minētas veiksmīgi organizētas informatīvās kampaņas un izglītojošas aktivitātes, iesaistot sabiedrības plašāku loku un specifiskas riska grupas. Tāpat sagatavoti un izplatīti informatīvie materiāli vairākās valodās, veicinot dažādu sabiedrības grupu informētību par cilvēku tirdzniecības riskiem.
Vienlaikus īstenota virkne apmācību dažādiem speciālistiem, tai skaitā tiesībaizsardzības iestādēm, prokuratūrai un tiesnešiem.
Savukārt galvenie izaicinājumi cilvēktirdzniecības novēršanas jomā saistīti ar vienprātības trūkumu par vienota normatīvā regulējuma izstrādi, lai spēcinātu pirmo saskarsmes institūciju sadarbību cilvēku tirdzniecības atpazīšanā un novirzīšanā atbalsta sniegšanai.
Atsevišķos gadījumos nepieciešams pagarināt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu cilvēku tirdzniecības upuriem. Pašreizējais 180 dienu pakalpojums dažkārt ir nepietiekams, norāda ministrijā.
Uzsverot turpmākos soļus cilvēku tirdzniecības novēršanā, nākamajā plānošanas periodā ir jākoncentrējas uz starptautisko institūciju izteikto rekomendāciju īstenošanu. Līdz ar to nākamie svarīgākie uzdevumi ir nostiprināt normatīvā regulējumu cilvēku tirdzniecības upura nacionālajam novirzīšanas mehānismam jeb sadarbībai, kā ātri un atbilstoši iespējamo cilvēku tirdzniecības upuri novirza atbalsta saņemšanai.
Tāpat nepieciešams pārskatīt sociālās rehabilitācijas pakalpojuma ilgumu, vismaz daļai gadījumu to pagarinot, pausts ziņojumā.
Vienlaikus nepieciešami grozījumi Krimināllikumā, paplašinot cilvēku tirdzniecības definīciju, kā arī paredzot sodu par tādu pakalpojumu izmantošanu, ko sniedzis cilvēku tirdzniecības upuris.
![Foto: "Unsplash" Foto: "Unsplash"](http://img.1188.lv/v4/202501/928/388/4/c2106d5fec58942c843792676b381279.jpg)
Foto: "Unsplash"