Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Lielo suņu šķirnes – vai man tādas ir piemērotas un ko ņemt vērā

Suņa šķirnes izvēle ir viens no svarīgākajiem lēmumiem, kas jāpieņem topošajam suņa saimniekam. Sargsuns, ģimenes mīlulis un lojāls kompanjons saimnieka ikdienas gaitās – kāds no lielo suņu šķirņu pārstāvjiem ir daudzu suņu mīļotāju sapnis.

Tomēr, pirms pieņemt lēmumu par četrkājainā drauga uzņemšanu ģimenē, nepieciešams rūpīgi izvērtēt gan savas dzīvesveida īpatnības un dzīvesvietu, gan gatavību nodrošināt lielam sunim nepieciešamās fiziskās aktivitātes, kā arī savas finansiālās iespējas. Kāda ir lielo suņu šķirņu aprūpes specifika un kā izvēlēties sev piemērotāko suņu šķirni, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka!

Liels suns – rūpīga izvēle atbildīgam saimniekam

Suņu šķirnes izvēle nedrīkst būt sasteigts lēmums, un par galveno izvēles faktoru noteikti nevajadzētu izvirzīt dzīvnieka izskatu. Katram saimniekam atbildīgi jāizvērtē ne tikai savas finansiālās iespējas, bet arī citi būtiski faktori, jo lielo un mazo suņu šķirņu aprūpes specifika var būtiski atšķirties.

Dzīvesveids un dzīvesvieta

  • Fiziskās aktivitātes: lielajām šķirnēm ikdienā būs jānodrošina ilgākas un intensīvākas fiziskās aktivitātes, lai novērstu aptaukošanās risku, locītavu problēmas un citas veselības kaites. Saimniekam jābūt ne tikai fiziski aktīvam, bet arī jāspēj pielāgo ikdienas ritms garākām pastaigām, rotaļām un citām aktivitātēm ar mīluli, īpaši kucēna vecumā.
  • Dzīvojamā platība: ja vien tiek nodrošinātas regulāras pastaigas un pietiekama mentālā stimulācija, mazo šķirņu suņi vienlīdz labi jutīsies kā dzīvoklī, tā privātmājā. Taču lielajām suņu šķirnēm nepieciešams daudz vairāk telpas, un atkarībā no šķirnes, lielākā daļa liela auguma suņi vislabāk jūtas dzīvojot pagalmā vai lauku teritorijā, kur tiem ir iespēja brīvi izskrieties.
  • Ikdienas ritms: neatkarīgi no šķirnes, suns noteikti nav tas mājdzīvnieks, kas ir piemērots ikdienā aizņemtiem saimniekiem, kas lielāko dienas daļu pavada darba vai citās ikdienas gaitās. Liela auguma suņiem ikdienā jāvelta vairāk laiks ne tikai aprūpei, bet arī fiziskajām aktivitātēm.
  • Bērni un citi mājdzīvnieki: ja socializēt jau no kucēnu vecuma, liela daļa lielo šķirņu suņi labi sadzīvo gan ar citiem mājdzīvniekiem, gan bērniem, tomēr pirms mājdzīvnieka izvēles rūpīgi jāizvērtē šķirnes specifika.

Pieredze un apmācības

  • Pieredze suņu aprūpē: ja iepriekš nav bijusi pieredze ar suņu audzināšanu, rūpīgi jāizvērtē savas spējas un zināšanas liela suņa audzināšanā. Lielo šķirņu suņi ir ne tikai fiziski spēcīgāki, bet nereti arī temperamentīgāki, tāpēc saimniekam jābūt gatavam veltīt kā laiks, tā finanses suņa apmācībām labā suņu skolā, pieredzējuša kinologa vadībā.
  • Apmācības: suņa apmācības jāsāk jau kucēnu vecumā, kas saimniekam ļaus apgūt šķirnei atbilstošas, mūsdienīgas dresūras metodes, savukārt dzīvniekam būs iespēja drošā un kontrolētā vidē mācīties socializēties gan ar saviem sugas brāļiem, gan svešiem cilvēkiem, kas lielo šķirņu suņiem, īpaši sargsuņiem un medību šķirņu suņiem, ir īpaši svarīgi.

Finanses

  • Uzturs: liela suņa uzturēšana saistīta arī ar būtiski lielākām izmaksām. Liela auguma suņiem piemērota profesionālā barība, kuras sastāvs ir pielāgots specifiski fiziski aktīvajām, lielajām suņu šķirnēm. Profesionālas suņu barības izmaksas, atkarībā no barības zīmola, lielajiem suņiem mēnesī var izmaksāt no 50–100 Eur.
  • Veterinārā aprūpe: topošajam saimniekam jārēķinās arī ar vakcinācijas, regulāras attārpošanas un profilaktisku veterinārās klīnikas apmeklējumu izmaksām. Neparedzētu veselības kaišu gadījumā, veterinārā aprūpe lielajām suņu šķirnēm ir dārgāka.
  • Kažoka apkope: lai uzturētu koptu un veselīgu suņa kažoku, būs jāvelta ilgāks laiks regulārai dzīvnieka ķemmēšanai un citām higiēnas procedūrām, kas garspalvainajām suņu šķirnēm jādara obligāti, lai izvairītos no pinku veidošanās, ādas infekcijām un citām ādas kaitēm. Liela auguma suņu mazgāšana un citu higiēnas procedūru veikšana var būt fiziski apgrūtinoša. Šādos gadījumos jārēķinās ar papildu izmaksām dzīvnieka kažoka apkopei suņu frizētavā.
  • Citi izdevumi: papildus barības un veterinārās aprūpes izmaksām, ir jāņem vērā arī izdevumi par lielāka izmēra aksesuāriem, piemēram, pavadām, rotaļlietām, suņu gultām.

Izvēlies sev piemērotāko suņu šķirni

Zelta retrīveri: šie suņi ir īsti ģimenes mīluļi un ideāli piemērot saimniekiem ar maziem bērniem un citiem mājdzīvniekiem. Zelta retrīveri ir ļoti draudzīgi, pacietīgi un mīl spēlēties ar bērniem, turklāt ir viegli apmācāmi, nosvērti un mīl izpatikt saimniekam.

Labradori: līdzīgi kā zelta retrīveri, arī labradori ir iemīļoti ģimenes mīluļi, kas izceļas ar savu draudzīgo un rotaļīgo dabu. Piemēroti arī fiziski aktīviem saimniekiem, kas meklē sev lojālu un izturīgu kompanjonu ikdienas aktivitātes, turklāt ir arī labi peldētāji.

Ņūfaundlendi: lai gan apveltīti ar lielu augumu, šos suņus var dēvēt par maigajiem milžiem. Ņūfaundlendi ir ļoti pacietīgi, nosvērti un lēnprātīgi, labi sadzīvo gan ar bērniem, gan citiem mājdzīvniekiem. Vienlaikus šiem suņiem piemīt izteikts glābšanas instinkts un tiem jānodrošina regulāras fiziskās aktivitātes. Jārēķinās, ka šo suņu skaistais kažoks prasa kopšanu katru dienu, un šiem suņiem raksturīga izteikta slienāšanās.

Bernes ganu suņi: ļoti inteliģenti, viegli apmācāmi un fiziski izturīgi suņi, kam piemīt labsirdīgs, lojāls raksturs. Izcili sargsuņi, kas vajadzības gadījumā modri sargā savu saimnieku un citus ģimenes locekļus. Ja radināts jau no kucēnu vecuma, labi satiek gan ar citiem mājdzīvniekiem, gan maziem bērniem.

Īru seteri: šie enerģiskie, skaistie suņi ir lieliski rotaļu biedri bērniem, un kucēniem raksturīgo rotaļīgo, draudzīgo raksturu saglabā līdz pat vecumdienām. Šai suņu šķirnei nepieciešama stingra un konsekventa apmācība, jo dažkārt var būt impulsīvi, jutīgi un viegli uzbudināmi. Lieliski satiek ar bērniem, taču ar citiem mājdzīvniekiem labi satiek tad, ja socializēti jau no mazotnes. Īru seters nebūs piemērotākā izvēle, ja nepieciešams modrs sargsuns, jo tiem nepiemīt sargsuņa īpašības.

Sibīrijas haskiji: suņu šķirne, kas piemērota izteikti fiziski aktīvam saimniekam, kas dzīvniekam spēs nodrošināt garas un intensīvas pastaigas, regulāru izskriešanos un citas fiziskās aktivitātes. Sibīrijas haskijiem īpaši nepieciešama savu cilvēku uzmanība, tāpēc nav piemēroti ikdienā aizņemtiem saimniekiem. Lai sadzīvotu ar maziem bērniem un citiem mājdzīvniekiem, nepieciešama stingra un rūpīga apmācība. Izteikti vokāli suņi, kas gaudo un vokalizē izrādot ne tikai ilgas vai diskomfortu, bet arī prieku, tāpēc noteikti nav piemēroti dzīvošanai dzīvoklī.

Vācu aitu suņi: ļoti lojāli, modri un inteliģenti suņi, ar izteiktu sargsuņu instinktu. Saimniekam jābūt gatavam veltīt laiku un pacietību rūpīgai suņa dresūrai, jo nepietiekami socializētiem un apmācītiem, Vācu aitu suņiem var būt raksturīgas dažādas uzvedības problēmas. Taču šīs šķirnes suņi mīl apgūt jaunas iemaņas un labi pakļaujas dresūrai, ja vien saimnieks apmācību procesā ir stingrs, konsekvents, vienlaikus mīlošs un atbalstošs. Nav piemērotāka izvēle nepieredzējušiem saimniekiem.

Uzzini vairāk par aizraujošo mājdzīvnieku pasauli dinozoopasaule.lv!

Uzzini vairāk par dažādām suņu šķirnēm, to specifiku, aprūpi un uzturu, uzdod sev interesējošus jautājumus Dino Zoo ekspertiem, lasi aizraujošus rakstus par mājdzīvnieku pasauli dinozoopasaule.lv! Šeit atradīsi arī informāciju par Dino Zoo veterinārajiem pakalpojumiem – Dino Zoo suņu skolu, suņu un kaķu frizētavu, veterinārajām aptiekām un vetklīnikām! Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku!


*Raksts tapis sadarbībā ar Dino Zoo.

Foto: freepik.com/Freepik

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas