Viļņa. Foto: scanpix/AP Photo/Mindaugas Kulbis
Lietuvā sastādīts kultūras vērtību saraksts un sagatavots plāns kultūras vērtību aizsardzībai kara gadījumā, tomēr plāna detaļas netiek publiskotas.
Plāns trešdien tika apspriests Seima Kultūras komisijas slēgtā sēdē.
"Plāns ir apstiprināts. Šī mēneša 23.-26. datumā mums būs mobilizācijas mācības, un šis elements attiecībā uz kultūras vērtību saglabāšanu arī ir plānots," trešdien pēc komisijas sēdes žurnālistiem sacīja Nacionālā krīžu vadības centra vadītājs Vilmants Vitkausks.
Kultūras komisijas priekšsēdētājs Vītauts Juozapaitis atzinīgi novērtēja plānu.
"Tas, kas ir iesniegts, ir iespaidīgi, ir pārdomāti visi iespējamie varianti. (..) Domāju, ka valsts institūcijas, pirmkārt, Nacionālais krīžu vadības centrs, šobrīd savu funkciju pilda nevainojami," viņš sacīja.
Pēc komisijas vadītāja teiktā, plāns nav publiski pieejams, tāpēc viņš nevar atklāt konkrētas detaļas.
Vitkausks sacīja, ka vasarā tika veikta kultūras vērtību inventarizācija, noteiktas prioritātes un plānota rīcība, ja uzbrukums notiek negaidīti, un ko darīt, ja par to ir zināms jau iepriekš.
Kultūras komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka nekustamajām kultūras vērtībām tiek nodrošināts viens aizsardzības veids, bet kustamajām kultūras vērtībām - cits.
"Runājot par kustamajām vērtībām, tās ir reģistrētas, to ir vairāki simti tūkstoši, no kurām nepilni 100 tūkstoši ir īpašas vērtības, kurām tiks dota priekšroka," viņš teica.
Pēc Dižkunigaišu pils muzeja direktora Vīda Dolinska teiktā, Lietuvas muzeji pārņem Ukrainas pieredzi un palīdz tai aizsargāt kultūras vērtības, kā arī modelē, kuras teritorijas ārvalstīs būtu vispiemērotākās Lietuvas vērtību aizsardzībai.
Viņš arī norādīja, ka ārkārtēja situācija var rasties arī dabas katastrofu vai ugunsgrēku dēļ.
Viļņa. Foto: scanpix/AP Photo/Mindaugas Kulbis