Šoreiz nolēmām izstaigāt Līgatnes papīrfabrikas ciema kultūrvēsturisko taku. Līgatnes papīrfabrika un tās pilsētiņas apskate sagādāja daudz patīkamu pārsteigumu. Nostaigāti nepilni 4 km, izlocītas kājas un redzētas daudz neparastas vietas. Piedzīvojumiem un iespaidiem bagāta diena. Šis konkrētais pastaigu maršruts būs pa spēkam arī ģimenēm ar bērniem, īpaši bērnus aizrauj fakts, ka pārgājiena posmi starp dažādiem objektiem ir patiešām īsi un daudzviet arī ir ļoti interesantas apskates vietas, kas bērniem patīk – pa ceļam piestājam un pašūpojamies ne vienās vien šūpolēs. Ielūkojamies klinšu alās un brīnāmies par daudzām lietām, ko ieraugām. Vienīgais šķērslis – ar bērnu ratiņiem gan te nevarēsiet īsti iziet, jo ir vietas, kur jākāpj pa kāpnēm. Ja jums ir bērnu ratiņi, iespējams, varēsiet atrast kādu garāku apkārtceļu. Taču šī ir lieliska pastaiga arī pieaugušajiem – patiešām ļoti interesanta un aizraujoša, nav mokoša vai nogurdinoša. Ieskaties, kā mums gāja un ieplāno nākamās brīvdienas!
Līgatnes Papīrfabrika
Sākam no Sardzes namiņa jeb Tūrisma informācijas centra, kas atrodas pašā Lejaslīgatnes centrā. Šeit uzskatāmi redzamas arī norādes uz nozīmīgākajiem apskates objektiem. Dodamies vecās Līgatnes papīrfabrikas virzienā. Teritorija ir slēgta, taču tās vārti ir caurredzami un ļauj mums aplūkot seno godību. Žēl, ka ekskursijas pašlaik nav pieejamas, taču tas netraucē tāpat caur vārtiem apbrīnot iespaidīgās būves un teritoriju.
Pavāru māja un dabas vērotāju dārzs
Tālāk dodamies pa koka tiltiņu, sekojot norādei, kas ved uz Pavāru māju. Pavāru māja atrodas tepat aiz tiltiņa un, kā liecina izvietotā informācija, agrāk šeit bijusi strādnieku ģimenēm paredzētā ambulabce un dzemdību nams. Šobrīd te iekārtojies gardēžu restorāns, kas ievēro slow food principus.
Pavāru mājas priekšā atrodas Dabas vērotāju dārzs ar putnu vērošanas laukumiņu un rotaļu laukumu bērniem, kur mazie var sajusties kā putnēni ligzdā.
Skolaskalns Līgatnē un koka barakas
Aiz pavāru mājas klintī iekalti pirmie pagrabi, ko sastopam – vēlāk to būs bezgala daudz. Neliels kāpiens pret kalnu un tad griežamies pa labi – pa kāpnēm augšā Skolaskalnā. Kāpnes aizved uz veco Līgatnes vidusskolas ēku, kas šeit iekārtota 1891.gadā un, protams, ir no koka. Pirms tam šo kalnu dēvēja par Kroguskalnu. Arī šeit – patīkams laukums atpūtai, izvingrināt muskuļus var uz āra trenažieriem, savukārt no skatu laukumiņa paveras brīnišķīgs skats no augšas uz Līgatnes papīrfabriku. Kādu laiku šeit uzkavējamies, pirms dodamies tālāk.
Gar skolas stūri pa kreisi dodamies veco koka baraku virzienā – tās ir tepat. Senās koka barakas liekas kā no citas pasaules, taču svaigi izžautā veļa un automašīnas norāda, ka šeit joprojām dzīvo cilvēki. Šī ir viena no spilgtākajām vietām, kur var izbaudīt veco koka apbūvi un tās saikni ar mūsdienām – izskatās gandrīz kā mūsdienu rindu mājas.
Veco ļaužu pansionāts, morga alas
Tepat aiz rindu mājām tālāk pa zemes ceļu nonākam pie veco ļaužu pansionāta ēkas. Agrāk šeit atradusies Līgatnes slimnīca. Pretī tam atrodas Līgatnes centra kapsēta un morga alas, kas arī ir iekaltas klintī un līdzinās citur pilsētiņā redzamajiem pagrabiem, atšķirība vien tā, ka šīs alas savulaik izmantotas kā morgs. Divas no alām atvērtas, trešā ir slēgta ar norādi, ka ieeja aizliegta, jo iespējami smilšakmens nogruvumi.
Zivju ceļš un nārsta taka
Pēc morga alu apskates dodamies pa labi pa ielu uz leju un tad pie kultūras nama ēkas griežamies pa kreisi – mūsu mērķis – apskatīt zivju nārsta taku Līgatnes upītē un uzkāpt Ānfabrikas klintī, kas bagāta ar pagrabiem, ko savulaik rakuši papīrfabrikas strādnieki.
Ānfabrikas klints pagrabu siena
Ānfabrikas klints pagrabu siena ir viena no iespaidīgākajām – ierīkotās kāpnes ļauj uzkāpt augšā un pat ielūkoties pagrabos iekšā – tie kā lielas milzu alas ir ievietojušies klints sienā, kādā no tiem atrodam aizķērušās arī zaptes burciņas, bet kopumā tie ir tukši un drūmi. No augšas apjūsmojam arī zivju ceļu un Līgatnes tipiskos skatus – arī no šīs klints pa gabalu vērojamas koka barakas un vecā apbūve.
No klints nokāpjam pa koka kāpnītēm un pa tiltiņu Vilhelms nonākam atpakaļ – netālu no Līgatnes Kultūras nama.
Lustūzis un klinšu pagrabi
Vēl atliek apskatīt vienu no populārākajiem objektiem, ar ko asociējas Līgatne – Lustūzi. Lustūzis ir milzīga smilšakmens klints, kas slejas pāri Līgatnei. Kalna galā savulaik esot bijusi ballīšu vieta, tādēļ klints arī ieguvusi savu nosaukumu – Lustūzis. Lustūzī uzkājam pa koka kāpnītēm, lai papriecātos par skatu uz pilsētu no pašas augstākās vietas.
Arī Lustūža klintī ir milzīga alu siena, turklāt šajā pusē izskatās, ka alas vēl tiek lietotas – te visiem pagrabiņiem ir priekšā rūpīgas slēdzenes. Pagrabi izvietojušies vairākos stāvos, pie augšējiem var piekļūt pa terasveidīgu eju, bet apakšstāvā klintī redzamas pat garāžas durvis un izskatās, ka tās joprojām tiek lietotas. Lustūzī kopumā esot izkaltas pat vairāk nekā 330 alas, kur papīrfabrikas strādnieki glabājuši krājumus ziemai.
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Izlasi arī:
- Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – ideāla vieta, kur atgūt veselību – te ir gan SPA, gan masāžas, stresa seku ārstēšana un daudzas citas lietas. Izlasi un uzzini pats!
- Tepat blakus atrodas arī Līgatnes slepenais Padomju bunkurs.
- Līgatnes pārceltuve – lai gan pavasara palos cietusi, jau drīz tiks atjaunota un varēs priecēt ceļotājus.
- Ko var redzēt laivu braucienā no Cēsīm uz Līgatni?
- Ko var redzēt laivu braucienā no Līgatnes uz Siguldu?
- Apskati arī Straupi un iespaidīgo Lielstraupes pili
Līgatnes papīrfabrika, foto:1188