Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash
Mākslīgais intelekts nākotnē varētu aizstāt 300 miljonus pilnas slodzes darba vietu, teikts ASV investīciju bankas “Goldman Sachs” ziņojumā.
Kā teikts ziņojumā, mākslīgā intelekta programmatūra, kas spēj radīt no cilvēka darba neatšķiramu saturu, ir nozīmīgs sasniegums. Pateicoties tai, ASV un Eiropā ceturto daļu darba uzdevumu varētu pildīt mākslīgais intelekts.
Tā ietekme atšķirsies dažādās nozarēs - 46% uzdevumu tas varēs pildīt administratīvajās profesijās, 44% uzdevumu varētu būt automatizēti juridiskajās profesijās, bet tikai 6% būvniecībā un 4% apkopē.
"Vienīgais, par ko esmu pārliecināts, ir tas, ka nevar zināt, cik daudz darba vietu aizstās mākslīgais intelekts," "BBC News" sacīja Oksfordas Universitātes profesors, ekonomists Karls Benedikts Frejs.
"Tas, ko dara "ChatGPT", piemēram, ļauj vairāk cilvēkiem ar vidējām rakstīšanas prasmēm veidot esejas un rakstus. Tāpēc žurnālistiem būs lielāka konkurence, kā rezultātā varētu samazināties algas, ja vien mēs neredzēsim ļoti būtisku šīs profesijas pieprasījuma kāpumu darba tirgū," norādīja Frejs.
Tomēr nav skaidrs, vai mākslīgā intelekta ienākšana darba tirgū palielinās bezdarba līmeni. Kā skaidrots ziņojumā minētā pētījumā, 60% darbinieku strādā tādās profesijās, kas 1940. gadā nemaz nepastāvēja. Tomēr citi pētījumi norāda uz to, ka tehnoloģiju attīstība ir likusi darbiniekiem pārkvalificēties, nevis radījusi jaunas darba vietas.
Un, ja mākslīgais intelekts ir pielīdzināms iepriekšējiem informācijas tehnoloģiju sasniegumiem, ziņojumā secināts, ka tas tuvākajā laikā varētu samazināt nodarbinātību.
Galu galā mākslīgā intelekta ilgtermiņa ietekme nav skaidra, jo nav zināms, kā šī tehnoloģija attīstīties, kā arī nav garantēts, ka uzņēmumi to vēlēsies integrēt savā darbībā.
Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash