Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

NASA veidos atsevišķu laika joslu Mēnesim; jau 2026. gadā plāno uz tā nogādāt cilvēkus

Mēness. Foto: Pexels

Mēness. Foto: Pexels

Koordinētais Mēness laiks (LTC) ir jauna laika josla, ko ASV kosmosa aģentūra NASA pēc Baltā nama lūguma izveidos Mēnesim.

Tā kā arvien vairāk uzņēmumu un valstu iesaistās tā dēvētajās “kosmosa sacensībās”, Baltais nams ir uzdevis NASA palīdzēt izveidot standarta laiku Mēnesim un citām mūsu Saules sistēmas planētām.

Nesen publiskotajā memorandā norādīts, ka jauno laika zonu, kas tiks ieviesta līdz 2026. gada beigām, varētu dēvēt par koordinēto Mēness laiku (LTC). Parastā Mēness diennaktī ir 29,53 Zemes dienas.

Mēness pulksteņa rādītāji, salīdzinot ar 24 stundu dienu uz Zemes, tā zemākas gravitācijas dēļ pievieno aptuveni 56 mikrosekundes. Arī Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) nesen pētīja jaunu iespējamo debess ķermeņa laika joslu.

Koncepcija par to, ka kosmosa pētnieki izmanto savstarpēji saskaņotu laiku, pastāv jau gadiem ilgi. ESA nav publiski paziņojusi par tās izlaišanas datumu, tāpēc nav skaidrs, vai Amerikas Savienotās Valstis piekristu jebkuram ESA pieprasījumam.

Memorandāā norādītais laika grafiks liecina, ka pirms cilvēku atgriešanās uz Mēness tas būs oficiālā laika joslā. Pirmo reizi kopš 1972. gada uz Mēness virsmas ar programmas “Artemis III” palīdzību paredzēts nosūtīt vīriešus un sievietes.

"Artemis III" misijas laikā 2026. gadā NASA plāno izsēdināt cilvēkus tuvu Mēness dienvidu polam, lai meklētu ledus nogulsnes un citus būtiskus atbalsta elementus.

Turklāt kosmosa aģentūra plāno uz Mēness izveidot Zemes navigācijas sistēmām līdzīgu sakaru tīklu. Papildus pastiprinātajām darbībām uz Mēness virsmas NASA patlaban pabeidz izstrādāt arī kosmosa stacijas “Lunar Gateway” projektu, kas, kā paredzēts, riņķos tuvu Mēnesim.

Ierosinātās kosmosa stacijas moduļus varētu nosūtīt orbītā jau 2025. gadā, un paredzams, ka tā sāks darboties 2028. gadā. Šī misija būs ASV, Eiropas, Japānas, Kanādas un Apvienoto Arābu Emirātu sadarbības projekts, līdzīgi kā Starptautiskā kosmosa stacija.

Lasi vēl:

Mēness. Foto: Pexels

Mēness. Foto: Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas