Foto: Pixabay
Dzirdot vārdu salikumu atrakciju parks, lielākā daļa cilvēku mēdz iztēloties tādas vietas kā “Disnejlenda” ar amerikāņu kalniņiem un citām bērniem paredzētām izklaidēm, taču pasaulē ir ne mazums vietu, kas ir veltītas pavisam neparastām tēmām, un tās nav domātas tikai bērniem vien, vēsta kanāls “National Geographic”.
Šādi dažādām gaumēm un dažādām paaudzēm radīti parki katru gadu piesaista daudz apmeklētāju, kuri, piemēram, var uzspēlēt mini golfu bijušajās sāls raktuvēs, izjust skarbo dzīvi Padomju Lietuvā vai pat nirt kopā ar dzīviem krokodiliem.
Leģendārais televīzijas producents un uzņēmējs Volts Disnejs (1901–1966) savas dzīves laikā vēlējās izveidot tam laikmetam neierastu atrakciju parku, kas ne tikai piedāvātu izklaides iespējas, bet arī demonstrētu modernas inovācijas un izcilākos cilvēces sasniegumus. Viņš pat bija izdomājis parkam nosaukumu – “Epcot”, kas ir akronīms no vārdiem “Experimental Prototype Community of Tomorrow” jeb Eksperimentālā prototipa nākotnes kopiena.
Diemžēl viņš nepaguva savu vīziju īstenot, dzīvs esot, tomēr parks tika atvērts Floridā 1982. gadā, 16 gadus pēc Disneja nāves. Tā teritorija ir 123 hektāri, kas ir vairāk nekā divas reizes lielāka par “klasisko” “Disnejlendu”. 2023. gadā “Epcot” apmeklēja 12 miljoni viesu, padarot to par astoto visvairāk apmeklēto atrakciju parku pasaulē.
Pēdējos gados parks ir piedzīvojis ievērojamu modernizāciju, par kuru vēstīs raidījums “Atrakciju parka “Epcot” pārtapšana”, kas būs skatāms kanālā “National Geographic” 28. augustā, pulksten 13.30, un 31. augustā, pulksten 6.50. Gaidot raidījumu, kanāls “National Geographic” aicina iepazīties ar neparastākajiem atrakciju parkiem pasaulē!
“Digerlenda”: smilšu kaste arī pieaugušajiem
“Digerlendai” vajadzētu būt obligāto apmeklējumu sarakstā tiem, kam bērnībā patika spēlēties smilšu kastē. Eiropā var izvēlēties no četrām dažādām “Digerlendas” vietām Apvienotajā Karalistē. Pāri okeānam, ASV, Ņūdžersijas štatā, arī ir sava “Digerlenda”. Tas ir vienīgais būvniecības tematiskais parks, kurā darbojas arī ūdens atrakciju parks, ASV.
Gan Lielbritānijas, gan amerikāņu “Digerlenda” ļauj visu vecumu bērniem (arī tiem, kas vairs tikai dvēselē jūtas jauni!) īstenot savus sapņus, spēlējoties ar lieljaudas aprīkojumu, piemēram, ekskavatoriem vai traktoriem.
Vasaras mēnešos apmeklētāji var arī peldēties vai šļūkt pa ūdens slidkalniņiem. Viesiem tematiskajos restorānos, piemēram, “The Pit Stop” (“Pitstopā”) un “Fork Lift Cafe” (“Autoiekrāvēja kafejnīcā”), tiek nodrošināta visa “degviela”, kas nepieciešama, lai izbaudītu parka atrakcijas.
“Bon-Bon Land”: tualetes humora cienītājiem
Arī dabiskās ķermeņa funkcijas var kļūt par iedvesmas avotu tematiskā parka izveidei. Šāda vieta darbojas Dānijā, to sauc “Bon-Bon Land”. Apmeklētāji var pavadīt dienu, izbaudot tradicionālas, ģimenēm draudzīgas aktivitātes, tostarp amerikāņu kalniņus un garšīgus tematiskā parka ēdienus, piemēram, picas, hamburgerus un saldējumu turpat uz vietas esošajos restorānos.
Lai gan tas viss varētu izklausīties pēc standarta atrakciju parka pieredzes, “Bon-Bon Land” šajā sarakstā ir pamatota iemesla dēļ. Parku izveidoja saldumu ražotājs “BonBon”, kura produktu nosaukumi, piemēram, “Kaiju izkārnījumi” un “Ausu vasks”, arī ir tualetes humora iedvesmoti.
Te var izbraukt ar “Dog Fart Roller Coaster” (“Suņa pirdiena amerikāņu kalniņiem”), iepazīties ar vemjošām žurkām un urinējošām skudrām. Mieru, tikai mieru – tās ir tikai statujas! Visapkārt valda tualetes humors, kas liek mazajiem bērniem ķiķināt visu dienu.
“Salina Turda”: izklaides parks 120 metrus zem zemes
Boulings, mini golfs un panorāmas rats parasti ietilpst tipisku atrakciju parku aktivitāšu sarakstos. Bet, ja šādas izklaides notiek 120 metrus zem zemes, tas ir pavisam cits stāsts. Rumānijas atrakciju parks “Salina Turda” atrodas bijušajās sāls raktuvēs, kas tapa vēl Senās Romas laikā. Tūristiem parks tika atvērts 1992. gadā.
Papildus mini golfa laukuma iemēģināšanai apmeklētāji var arī izbaudīt sāls iedvesmotas spa procedūras un doties izbraucienā ar laivu pa rāmu pazemes ezeru. Lieki piebilst, ka šāds parks nav domāts tiem, kas cieš no klaustrofobijas, taču “Salina Turda” noteikti ir atrakciju parks, kas atšķiras no visiem citiem ar savu unikalitāti un ekskluzivitāti.
Turklāt atrašanās vieta, kurā daudzus gadsimtus tika iegūta sāls, sniedz ieguvumus apmeklētāju veselībai un uzlabo viesu fizisko labsajūtu.
Atpakaļ PSRS jeb “Izdzīvošanas stāsts” pie kaimiņiem
25 kilometrus no Lietuvas galvaspilsētas Viļņas atrodas īsts padomju laika pazemes bunkurs, kurā tūristiem ir iespēja “atgriezties” 1984. gadā un izdzīvot tā laika skarbo dzīves realitāti. Jāpiebilst, ka pieredze nav diez ko patīkama. Turklāt, tas notiek piecus metrus zem zemes.
Apmeklētājiem ir jāvalkā gāzmaska, jāpiekrīt, ka viņu personīgās mantas un mobilie telefoni tiek konfiscēti, un jāiemācās no galvas padomju himna. Tās ir tikai dažas no piedāvātajām “izklaidēm”. Tāpat kā padomju iedzīvotājiem tajā laikā, arī bunkura apmeklētājiem ir iespēja tikt pakļautiem Valsts drošības komitejas nopratināšanai.
Balva par izdzīvošanu Padomju Savienībā ir autentiska maltīte, kā arī sertifikāts un suvenīrs. Jāpiebilst, ka līdzīgu pieredzi var “izbaudīt” arī Līgatnes Padomju slepenajā bunkurā un Liepājā, bijušajā Karostas cietumā. Tas ir vienīgais tūristiem atvērtais militārais cietums Eiropā. Savukārt ASV “spoku mednieki” nosauca Karostas cietumu par spoku apsēstāko vietu pasaulē. Jāpiebilst, ka no Karostas cietuma neviens ieslodzītais nekad nav izbēdzis.
Nirt kopā ar krokodiliem
“Crocosaurus Cove” jeb “Krokozauru līcis”, kas atrodas Darvinas pilsētiņā, Austrālijā, ir unikāls tematiskais parks, kura galvenā atrakcija ir īsti monstri. Parkā atrodas pasaulē lielākā Austrālijas rāpuļu kolekcija, tomēr lielāko peļņu nes tieši slavenie sālsūdens krokodili.
Bezbailīgākie apmeklētāji var nirt ar krokodiliem tā sauktajā “Nāves būrī”, kas sastāv no caurspīdīga krātiņa, kas tiek daļēji iegremdēts krokodilu iežogojumā. Ir arī mazāk bīstamas tematiskās izklaides, piemēram, var iepazīties ar krokodilu mazuļiem, doties “makšķerēt” krokodilus un nofotografēties ar rāpuļiem.
Tiem, kuri vēlas sajusties kā Krokodilu mednieks Stīvs Ērvins, ir iespēja rezervēt VIP ekskursiju gida pavadībā, kas ilgst aptuveni 90 minūtes. Tā ietver dažu parka lielāko krokodilu barošanu, piekļuvi akvārijiem un to “aizkulisēm”, kā arī saņemt grāmatu par visiem rāpuļiem, kuri apdzīvo “Crocosaurus Cove”.
Disneja izsapņotā inovāciju zeme
Tematiskais parks “Epcot” Floridā bija Volta Disneja mūža sapnis, kuru viņš nepaspēja īstenot, jo trūka finansējuma un viņam neizdevās saņemt atļauju būvniecībai no Floridas štata ierēdņiem. Pēc viņa nāves projekts piedzīvoja ievērojamas pārmaiņas un galu galā tika uzbūvēts.
Izmaksas tiek lēstas, sākot no 800 miljoniem līdz 1,4 miljardiem ASV dolāru (720 miljoniem – 1,25 miljardiem eiro). Parka izveidošana prasīja trīs gadus, un tajā laikā, 1970. gadu beigās – 1980. gadu sākumā, tas bija lielākais būvniecības projekts pasaulē. “Epcot” atklāšana notika 1982. gada 1. oktobrī.
“Epcot” ir sadalīts četrās galvenajās tematiskajās daļās, kas pazīstamas kā “apkaimes”: “Pasaules svinēšana”, “Pasaules atklājumi”, “Pasaules daba” un “Pasaules sasniegumu izstāde”. Pašlaik ir desmit tematiskie paviljoni: “Galaxy”, “Imagination”, “Journey”, “Land”, “Motion”, “Odyssey”, “Seas”, “Space”, “Spaceship Earth” un “World Showcase”, kurā, starp citu, ir ietverti vienpadsmit mazāki pasaules valstu paviljoni.
Neraugoties uz sākotnējiem panākumiem, “Epcot” pastāvīgi saskārās ar izaicinājumiem, kas pieauga līdz ar inovācijām pasaulē. Tas lika parkam zaudēt savu nozīmi, un 1990. gados to sāka uzskatīt par novecojušu.
Deviņdesmito gadu vidū parka īpašnieki sāka pakāpeniski atteikties no novecojušajām atrakcijām par labu modernākām un aizraujošākām. Tā rezultātā daudzas “Nākotnes paviljona” atrakcijas tika vai nu pamatīgi modernizētas, vai pilnībā nomainītas.
Par neparastā parka modernizācijas aizkulisēm vēstīs raidījums “Atrakciju parka “Epcot” pārtapšana”, kas būs skatāms kanālā “National Geographic” 28. augustā, pulksten 13.30, un 31. augustā, pulksten 6.50.
Foto: Pixabay