Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Padomi, kā zināt, ka tev trūkst D vitamīns

Iemācies D vitamīna un Omega-3 taukskābju kapsulas iekļaut uzturā gudri!

Visi esam dzirdējuši par D vitamīnu – tas ir viena no pazīstamākajām uzturvielām un populārākajiem uztura bagātinātājiem. Taču, vai tu zināji, ka D vitamīns tehniski nav vitamīns? Lai gan nelielu daļu tā var uzņemt ar uzturu, galvenokārt tas tiek ražots organismā, reaģējot uz saules gaismu, tāpēc patiesībā tas ir hormons.

Ja dzīvo Latvijā, iespējams, nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, īpaši ziemas mēnešos, lai ražotu pietiekami daudz D vitamīna. Tāpēc ir nepieciešams to uzņemt papildus.

D vitamīns ir būtisks, jo tas palīdz organismam regulēt kalcija un fosfora līmeni, kā arī uztur kaulus, zobus un muskuļus veselīgus. To var atrast tādos pārtikas produktos kā taukainās zivis, sarkanā gaļa, olu dzeltenumi. Tomēr, tikai ar uzturu nepietiks, lai nodrošinātu to pietiekamā apjomā.
Veselības speciālisti iesaka ikvienam apsvērt iespēju lietot D vitamīna uztura bagātinātāju rudens un ziemas sezonā.

Zems D vitamīna līmenis ir saistīts arī ar garastāvokļa traucējumiem, piemēram, trauksmi un depresiju, kā arī var veicināt sezonālā afektīva traucējumu (SAD) simptomus.

Kāpēc rodas D vitamīna deficīts?

Saules gaisma ir galvenais dabīgais D vitamīna avots, tāpēc īsās ziemas dienas un mākoņainais laiks var ietekmēt tā nepietiekamu uzņemšanu.
Medijam "Independent" uztura speciālisti skaidro, ka mēs sintezējam D vitamīnu ādā, reaģējot uz UV gaismu, konkrētāk uz UVB stariem. Tāpēc nav pārsteigums, ka daudzi cilvēki ir ar deficītu vai nepietiekamu līmeni sezonālo faktoru dēļ. Pat cilvēki, kuri dzīvo saulainākā klimatā, var būt ar deficītu, ja lieto sauļošanās līdzekli ar augstu aizsardzības faktoru un nepakļauj ādu saules iedarbībai.

Lai gan ir iespējams iegūt nelielu daudzumu D vitamīna ar uzturu, piemēram, no sēnēm, taukainām zivīm, piena produktiem un olām, tas nebūs pietiekami.
Daži cilvēki cieš no absorbcijas trūkuma slikta zarnu veselības vai tādu slimību kā Krona slimība un celiakijas dēļ. Dažas grupas ir īpaši neaizsargātas pret D vitamīna deficītu, piemēram, noteikta vecuma cilvēki vai tumšādaini cilvēki.

Kādas ir D vitamīna deficīta pazīmes?

Deficīts var izpausties dažādos veidos. Pirmkārt, neizskaidrojama jutība pret infekcijām un vīrusiem var būt pazīme,jo D vitamīns ir būtiska imūnsistēmas funkcijas sastāvdaļa. Deficīta pazīmes var būt arī kaulu sāpes vai muskuļu vājums (jo D vitamīns palīdz līdzsvarot kalcija līmeni organismā) vai pat slikts garastāvoklis un nogurums.

D vitamīnam ir arī hormonāla loma, tas ietekmē reprodukciju un glikozes līdzsvaru.

Ko darīt, ja ir D vitamīna deficīts?

Pirmais solis varētu būt veikt asins analīze, kas sniegs labu priekšstatu par pašreizējo stāvokli. Asins analīze var arī noteikt, cik liels ir deficīts. Daži D vitamīna uztura bagātinātāji ir stiprāki nekā citi, tāpēc, ja līmenis ir tikai nedaudz zem ieteicamā līmeņa, var būt nepieciešama tikai neliela D vitamīna deva. Citiem cilvēkiem var būt nepieciešama daudz lielāka deva.

Ir svarīgi izvēlēties pareizo devu, jo ir iespējams uzņemt pārāk daudz D vitamīna. Ieteicams konsultēties ar ārstu, lai saņemtu precīzu veikto analīžu skaidrojumu.

Eksperti iesaka iekļaut uzturā taukainas zivis un olu dzeltenumus. Tomēr, pat veicot iepriekš minētās darbības, D vitamīna uzņemšana ar uztura bagātinātājiem, visticamāk, būs nepieciešama, īpaši ziemas mēnešos Latvijā.

Lasi arī:

Ziemassvētku dāvanas veselībai un labsajūtai: interesantas idejas no aptieku piedāvājuma

Kas bērnam jāēd uzturā, lai būtu stipri zobi?

Kā saglabāt enerģiju un justies labi tumšākajā gada posmā?

Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas