Azartspēles. Foto: Pixabay
Finanšu ministrija (FM) saņems 1,1 miljonu eiro pētījumu veikšanai ar mērķi mazināt iedzīvotāju atkarību no azartspēlēm, paredz valdības pieņemtie noteikumi.
Pētījumos iegūtos rezultātus paredzēts izmantot azartspēļu jomas normatīvo aktu pilnveidošanai, tādējādi mazinot azartspēļu spēlēšanas risku iestāšanos personai un ar tiem saistītos riskus, skaidro Veselības ministrija (VM), kas šos noteikumus sagatavojusi.
Pasākumam plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 1 131 000 eiro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda plus (ESF+) finansējums 961 350 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 169 650 eiro.
Projektā FM varēs iesaistīt Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju.
Ņemot vērā, ka personām azartspēļu spēlēšana kā izklaides un brīvā laika pavadīšanas veids var kļūt nekontrolējama un pāriet nepārvaramā un pārmērīgā tieksmē spēlēt spēles, valsts uzdevums ir maksimāli samazināt riskus, kuri objektīvi un pamatoti rada kaitējumu sabiedrībai, nodrošinot šīs nozares pakalpojumu sabiedrībai kā brīvā laika pavadīšanas veidu, uzskata VM.
Dati Latvijas pētījumā par procesu atkarībām viennozīmīgi norāda uz nepieciešamību sistēmiski nodrošināt preventīvus, kā arī atkarību mazinošos pasākumus azartspēļu un izložu organizēšanas procesā, apgalvo ministrija.
Pamatojoties uz VM publicētā pētījuma par azartspēļu, sociālo mediju un videospēļu atkarību datiem, kas ietver aptaujāto 4912 Latvijas iedzīvotāju rezultātus, secināts, ka personu loks, kuru varētu skart problemātiska azartspēļu spēlēšana, tajā skaitā loterijas, pētījuma respondentu vidū ir 6,4%.
Latvijā no azartspēlēm dažādā pakāpē varētu ciest 79 119 personas 15-64 gadu vecumā, no kurām 16 162 personām problēmas ir smagākajā pakāpē, liecina aptaujas dati.
Visās pētījumā aprakstītās nodarbēs visbiežāk iesaistīti vīrieši, un to īpatsvars ir augstāks arī problemātisko lietotāju grupās.
Salīdzinoši augstāks sieviešu īpatsvars ir loteriju spēlētāju vidū.
Būtiskas atšķirības spēlēšanas paradumu vērtējumā vērojamas vīriešu un sieviešu starpā. Tikai 43% sieviešu salīdzinājumā ar 58% vīriešu norāda, ka jebkad par naudu spēlējušas kādu no Latvijas pētījumā par procesu atkarībām minētajiem azartspēļu veidiem.
Vīrieši spēlēšanu uzsāk agrāk kā sievietes - pirms 18 gadu vecuma spēlēšanu uzsākuši 20% vīriešu un 9% sieviešu, bet 20 gadu vecumā atšķirība īpatsvarā ir pieaugusi - šajā vecumā azartspēles par naudu, kā paši norāda, spēlējuši jau 38% vīriešu, kamēr sievietes - tikai 24%.
Azartspēles. Foto: Pixabay