Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Par Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju kļuvis Ķirsis

Vilnis Ķirsis. Foto: Zane Bitere/LETA

Vilnis Ķirsis. Foto: Zane Bitere/LETA

Par Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju trešdien kļuvis vicemērs Vilnis Ķirsis (JV).

Par Ķirsi deputāti nebalsoja, jo no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) saņemtajā atzinumā norādīts, ka Rīgā ir ievēlēti trīs domes priekšsēdētāja vietnieki, kuriem esot tiesības savstarpēji vienoties, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus. Līdz ar to vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai") atsauca savu priekšlikumu balsot par Ķirša iecelšanu par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju.

VARAM skaidro, ka Pašvaldību likums nosaka - ja domes priekšsēdētājs ir atlaists, atbrīvots, atstādināts vai atkāpies no amata pienākumu pildīšanas vai citu iemeslu dēļ vairs nespēj pildīt priekšsēdētāja pienākumus, priekšsēdētāja vietnieks pilda domes priekšsēdētāja pienākumus, tādējādi šādas tiesības priekšsēdētāja vietniekam ir piešķirtas ar likumu.

Ja Rīgas dome ir ievēlējusi trīs priekšsēdētāja vietniekus, tad teorētiski jebkuram no trim būtu tiesības šobrīd pildīt priekšsēdētāja pienākumus. Ja dome nav noteikusi pašvaldības nolikumā, kurš no trim priekšsēdētāja vietniekiem pildīs priekšsēdētāja pienākumus, tad pēc noklusējuma uzticība ir izteikta visiem trim. Tādējādi attiecīgi būtu pieļaujami, ka priekšsēdētāja vietnieki savstarpēji vienojas, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus, un paziņo to deputātiem, skaidro VARAM.

Ķirsis informēja deputātus, ka visi trīs vicemēri vienojās, ka mēra pienākumus pildīs Ķirsis.

Domes sēdes laikā tika noskaidrots, ka tas nav oficiāls VARAM atzinums, bet gan vienas VARAM Pašvaldību departamenta amatpersonas viedoklis.

Ņemot to vērā, "Par/Progresīvie" (PP) frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs aicināja tomēr balsot par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja iecelšanu, lai tas "būtu korekti". "Nespēlēsim politiskās spēlītes," aicināja Kossovičs. Viņš solīja ka PP nodrošinās sēdē kvorumu, lai lēmums tiktu pieņemts balsojot.

Taču ņemot vērā, ka lēmumprojekts par Ķirša iecelšanu par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju tika atsaukts un ārkārtas sēdē jaunus lēmumprojektus nevar iesniegt, balsošana par mēra pienākumu izpildītāju nenotika.

Ķirsis informēja, ka pēc domes sēdes tiks nosūtīts oficiāls pieprasījums VARAM, lai saņemtu oficiālu atzinumu. Viņš atgādināja, ka ir skaidra juridiskā procedūra, kas nosaka, kā var iesniegt lēmumprojektu domes sēdei. Līdz ar to deputātiem esot iespēja iesniegt šādu lēmumprojektu un notiks balsošana par mēra pienākumu izpildītāja iecelšanu.

Kā novēroja aģentūra LETA, domes sēdē turpinājās asa vārdu apmaiņa starp bijušajiem koalīcijas partneriem, piemēram, apzīmējot notiekošo ar varas sagrābšanu domē.

Kā ziņots, šodien tika sasaukta Rīgas domes ārkārtas sēde, lai ievēlētu mēra pienākumu izpildītāju. Jauna domes priekšsēdētāja vēlēšanas notiks vēlāk, un pagaidām vēl nav skaidrs, kādas balsis veidos jauno vairākumu un attiecīgi - kas tiks virzīts par jauno mēru pēc tam, kad no amata nolēma atkāpties Mārtiņš Staķis (PP).

Pēc konflikta par Satiksmes departamenta darba izvērtēšanu ir sašķēlusies Rīgas domes valdošā koalīcija, kā rezultātā Staķis paziņoja par atkāpšanos no amata.

Viņa līdzšinējie Rīgas domes koalīcijas partneri "Jaunā vienotība" (JV), "Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība" (NA/LRA) un "Kods Rīgai" (KR) ir nolēmuši uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu, bet no PP viņi sagaida atsaukumu, pēc viņu vārdiem, "melīgajiem apgalvojumiem".

Viņuprāt, Rīgas domes deputātiem ir jādara viss, lai nepieļautu ārkārtas vēlēšanas, jo tas varot novest pie "pretvalstisku spēku nokļūšanas pie varas galvaspilsētas domē", tāpēc JV, NA/LRA un KR nolēmuši uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu. Šīs partijas jutās aizvainotas par "Par/Pogresīvo" (PP) sarunātajiem pārmetumiem, tāpēc gaidīja līdzšinējo kolēģu atvainošanos.

Savukārt PP negrasoties atsaukt kādus apgalvojumus vai atvainoties, tomēr esot gatavi turpināt sarunas ar līdzšinējiem koalīcijas partneriem.

Staķa skatījumā, viņa bijušie koalīcijas partneri - "Jaunā vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un "Kods Rīgai" - faktiski esot izveidojuši citu vairākumu kopā ar "Saskaņu", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai" un lēmumus pieņemot citos kabinetos, nevis kopā ar PP frakciju.

Tam apliecinājums esot balsojums par jaunas izmeklēšanas komisijas izveidi iespējamo pārkāpumu izmeklēšanai Satiksmes departamentā, kurā bijušie koalīcijas partneri esot balsojuši kopā ar "Saskaņu". Līdz ar to Rīgas mērs vairs nevarot uzņemties atbildību par domes lēmumiem un nolēmis atkāpties.

16.jūnijā ar Rīgas pilsētas izpilddirektora Jāņa Langes rīkojumu uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināti Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.

Amatpersonas atstādinātas pēc trauksmes cēlēja ziņojuma saņemšanas, kas gan vēlāk tika nosaukts par anonīmu ziņojumu, un tam sekojošas dienesta pārbaudes. Pārbaudes laikā esot konstatēti būtiski pārkāpumi, kas liecina par prettiesisku un nesaimniecisku rīcību departamenta veiktajos ielu asfalta seguma atjaunošanas darbos.

Šis jautājums izgaismojis nesaskaņas starp koalīcijas partneriem "Jauno vienotību" un "Par/Progresīvie", pusēm atšķiroties viedokļiem, kam būtu jāizmeklē iespējamie pārkāpumi.


Vilnis Ķirsis. Foto: Zane Bitere/LETA

Vilnis Ķirsis. Foto: Zane Bitere/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas