Foto: viktorwang85/Pixabay.com
Indonēzijas parlaments 6. decembrī apstiprināja jaunu kriminālkodeksu, kas aizliedz valstī nodarboties ar seksu ārpus laulības un ierobežo politiskās brīvības, vēsta raidsabiedrība BBC.
Saskaņā ar jaunajiem likumiem, kas stāsies spēkā pēc trim gadiem, par seksu ārpus laulības draud cietumsods līdz vienam gadam. Izmaiņas tika ieviestas pēc reliģiskā konservatīvisma pieauguma musulmaņu lielākajā valstī. Kritiķi uzskata, ka šie likumi ir "katastrofa" cilvēktiesībām un potenciāls trieciens tūrismam.
Šonedēļ Džakartā vairākas galvenokārt jauniešu grupas protestēja pret šiem grozījumiem. Paredzams, ka jaunie likumi tiks apstrīdēti tiesā.
Tie attiecas gan uz vietējiem iedzīvotājiem, gan ārzemniekiem, kas dzīvo Indonēzijā vai apmeklē tādus atpūtas galamērķus kā Bali. Saskaņā ar šiem likumiem neprecētus pārus, kas pieķerti nodarbojoties ar seksu, var ieslodzīt cietumā uz laiku līdz vienam gadam.
Viņiem ir arī aizliegts dzīvot kopā - par šādu rīcību var tikt ieslodzīti cietumā uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Arī dzimumakts starp precētu un neprecētu personu būs uzskatāms par pārkāpumu, par ko personas var tikt ieslodzītas cietumā.
Tomēr otrdien, 6. decembrī, parlaments vienbalsīgi apstiprināja jauno kodeksu ar vairāk nekā 600 pantiem. Tiesību aizsardzības grupas apgalvo, ka jaunie noteikumi nesamērīgi ietekmē sievietes, LGBT cilvēkus un etniskās minoritātes.
Arī daudzi uzņēmēji iebilda pret šiem tiesību aktiem, sakot, ka tie atturēs apmeklētājus un ierobežos investīcijas. Taču likumdevēji ir priecīgi par to, ka tiek pārskatīti Nīderlandes koloniālās valdīšanas laika likumi.
"Ir pienācis laiks pieņemt vēsturisku lēmumu par kriminālkodeksa grozījumiem un atstāt pagātnē koloniālo kriminālkodeksu, ko esam mantojuši," parlamentā sacīja tiesību ministrs Jasona Laolī.
Jaunajā tiesību aktā ir vairāki jauni panti, kas paredz kriminālatbildību par amorālismu un zaimošanu, kā arī ierobežo politisko un reliģisko izpausmi.
"Human Rights Watch" Āzijas direktore Elēna Pīrsone sacīja, ka tas ir "milzīgs trieciens valstij, kas ir centusies sevi pasniegt kā modernu musulmaņu demokrātiju".
Grupas pētnieks no Džakartas Andreas Harsano sacīja, ka Indonēzijā ir miljoniem pāru bez laulības apliecībām, "jo īpaši starp pamatiedzīvotājiem vai musulmaņiem lauku apvidos", kuri ir apprecējušies īpašās reliģiskās ceremonijās.
"Šie cilvēki teorētiski pārkāpj likumu, jo par kopdzīvi var tikt sodīti ar cietumsodu līdz pat sešiem mēnešiem," viņš sacīja.
Viņš piebilda, ka pētījumi, kas veikti Persijas līča valstīs, kur ir līdzīgi likumi, kas regulē seksu un attiecības, liecina, ka sievietes tiek sodītas un pret tām vērsti šādi morāles likumi vairāk nekā pret vīriešiem.
Kodekss arī paplašina spēkā esošo likumu par zaimošanu un saglabā piecu gadu cietumsodu par atkāpšanos no Indonēzijas sešu atzīto reliģiju - islāma, protestantisma, katolicisma, hinduisma, budisma un konfuciānisma - pamatprincipiem. Par saistību ar marksisma-ļeņinisma ideoloģiju atbalstošām organizācijām pilsoņiem var piespriest 10 gadus cietumā, bet par komunisma izplatīšanu - 4 gadus cietumā.
Foto: viktorwang85/Pixabay.com