Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pārsteidzoši iemesli, kāpēc ingvers ir labs mūsu veselībai

Ingvera sakne Foto: Pixabay

Ingvera sakne Foto: Pixabay

Ingvers (Zingiber officinale) ir daudzgadīgs ingveraugu rindas (Zingiberales) ziedošs garšaugs, kura dzinumi līdzinās niedrēm. Šī auga ziedi ir dzelteni oranži un purpura krāsā.

Kā garšviela tiek izmantota tā sakne. Pie šīs dzimtas augiem pieder arī kurkuma, kardamons un galangals, kas ir ļoti radniecīgs ingveram, bet ar izteiktu, ķiplokam līdzīgu garšu.

Ingvers galvenokārt tiek audzēts tropu klimata teritorijās. Tā izcelsmes vieta ir Centrālāzija un Dienvidāzija, bet mūsdienās šie garšaugi tiek audzēti arī citās valstīs.
Visvairāk šos garšaugus iegūst Indijā, no kurienes tiek eksportēti ~ 50 % to apjoma pārējai pasaulei, tāpat Ķīnā, Nepālā, Indonēzijā un Nigērijā. Visplašāk šo sakni patērē arābu valstīs, Apvienotajā Karalistē un Amerikā.

Ingvers kā garšviela un dabiskās medicīnas līdzeklis zināms vairāk nekā 2000 gadus. Tiek uzskatīts, ka pirmo reizi tas minēts senajos ķīniešu rakstos, īpaši domātāja, filozofa un skolotāja Konfūcija radītajos darbos. Zināms, ka kā tradicionālās vai alternatīvās ārstniecības augs tas bijis pazīstams jau senatnē. Sanskritā ingvera nosaukums – vishvabhesadzh tulkojumā nozīmē universālas zāles.

Saskaņā ar vēsturiskajām atsaucēm, ingvera sakni senie grieķi un Romas impērijas iedzīvotāji iegādājās no arābu tirgotājiem, kuri glabāja šī garšauga noslēpumus. Pēc tam, kad ingveru pirmo reizi ieveda Eiropā – apmēram 800. gadā pirms Kristus, tas kā garšviela ieņēma otro vietu aiz pipariem.

Ingveru var lietot svaigu, kaltētu un no tā pagatavojot pulveri, tāpat eļļas vai sulas veidā.Pateicoties tā nedaudz asajai, pikantajai un viegli dedzinošajai garšai, šo garšaugu var pievienot gan pamatēdieniem, gan dažādiem desertiem. Unikālais aromāts un garša šai saknei rodas pateicoties tā dabiskajām eļļām. Izteiksmīgākā un vērtīgākā no tām ir gingerols – galvenais bioaktīvais savienojums šajā garšaugā.

Līdzeklis pret nelabumu

Ingvers var palīdzēt dažāda veida sliktas dūšas gadījumos, jo īpaši grūtnieču rīta nelabuma jeb toksikozes simptomu mazināšanai. Lai gan speciālisti norāda, ka parasti tie ir pirmajos grūtniecības mēnešos un izzūd pēc 12. nedēļas, ne vienmēr tas tā ir. Zināms, ka aptuveni 80% sieviešu cieš no šīm nepatīkamajām sajūtām. Pētījumos pierādīts, ka 1,1 – 1,5 g šī garšauga var ievērojami samazināt šos simptomus. Ingveru un tā dažādus preparātus izmanto jūras slimības novēršanai, kā arī pašsajūtas uzlabošanai, ja nelabi kļūst pārvietojoties ar citiem transporta līdzekļiem. Tāpat šis garšaugs palīdz atbrīvoties no sliktas dūšas un vemšanas pēc operācijām, kā arī ļaundabīgo audzēju slimniekiem pēc ķīmijterapijas kursa saņemšanas.

Samazina muskuļu sāpes

Ir pierādīts, ka tas ir efektīvs līdzeklis pret sarauties spējīgo, speciālo ķermeņa audu spazmām. Izpētes procesā atklāts, ka 11 dienu garumā uzņemot 2 g ingvera, ievērojami samazinās nepatīkamās sajūtas muskuļos. Tomēr speciālisti norāda, ka šim sakņaugam nepiemīt tūlītēja iedarbība. Ingvera bioaktīvie savienojumi iedarbojas uz receptoriem, kas atrodas uz nervu galiem, kas atbild par sajūtām. Kā zināms, tā dedzinošā iedarbība ilgts īsu brīdi, kas zinātniekiem ļāvis pierādīt, ka tas palīdz mazināt iekaisumu, kas ir sāpju rašanās iemesls.

Pretiekaisuma īpašības

Ir pierādīts, ka ingvera lietošana palīdz uzveikt osteoartrītu jeb slimību, kuras rezultātā tiek bojāti visi locītavas audi: skrimslis, kaulu virsmas, locītavas kapsula un to pārklājošā plēvīte jeb sinovijs, kā arī saites un muskuļi. Ingverā esošās aktīvās vielas palīdz novērst locītavu sāpes un stīvumu. Kāds pētījums pierāda, ka šī garšauga ekstrakts mazina sāpes, kas nodrošina, ka ar šo slimību sasirgušajiem ir mazāk jālieto pretsāpju medikamenti. Tāpat ir atklāts, ka ārīga ingvera, mastikas, kanēļa un sezama eļļas kombinācijas komprese var samazināt sāpes un stīvumu locītavās.

Samazina cukura līmeni asinīs un labvēlīgi ietekmē sirds veselību

Speciālisti norāda, ka ingveram piemīt spēcīgas pretdiabēta īpašības. 2015. gadā veiktā pētījumā, kurā tika iesaistīts 41 dalībnieks ar 2. tipa cukura diabētu atklājās, ka 2 g ingvera pulvera ik dienas pazemina cukura līmeni asinīs par 12%. Tāpat šī sakņauga ietekmē HbA1c testa rezultāti, kurā nosaka, cik daudz cukura asinīs saistījies ar sarkanajiem asinsķermenīšiem – eritrocītiem, 12 nedēļu garumā samazinājās par 10%. Šīs saknes lietošana uzturā būtiski samazina arī citu galveno sirds slimību attīstības riska faktoru rādītājus. Tāpat šī vērtīgā garšviela regulē asinsspiedienu, samazina trombu un hronisku asinsvadu slimību risku, kā arī kopumā stiprina sirdi.

Samazina apetīti un stimulē vielmaiņu

Šī garšviela darbojas kā stimulējošs līdzeklis, kas aktivizē ķermeni un uzlabo gremošanu, būtiski samazinot arī izsalkuma sajūtu. Garšauga pretiekaisuma īpašības palīdz arī veicināt insulīna jutību, kas, savukārt, samazina taukskābes asinīs un normalizē cukura līmeni tajās, veicinot svara stabilitāti. Ingvers – šis vērtīgais dabas līdzeklis spēj paplašināt asinsvadus, veicinot gremošanu un tādejādi stimulējot vielmaiņu un ļaujot ātrāk sadedzināt taukaudus.


Ingvera sakne Foto: Pixabay

Ingvera sakne Foto: Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas