Foto: Karolina Kaboompics, Pexels.com
Blaktis ir mazi, plakani kukaiņi, kas barojas ar cilvēku un dzīvnieku asinīm. Lai gan tās nav zināmas kā slimību pārnēsātājas, to kodumi var izraisīt niezi un alerģiskas reakcijas. Blakšu invāzija var būt ļoti nepatīkama, tāpēc ir svarīgi zināt, kā atpazīt to klātbūtni mājās. Lūk, dažas pazīmes, kas liecina par blakšu klātbūtni, un zemāk arī padomi, kā savu māju pasargāt no tām.
1. Kodumi uz ādas
Blakšu kodumi parasti parādās kā sarkani, niezoši izsitumi, kas bieži vien ir sakārtoti līnijās vai grupās. Kodumi visbiežāk parādās uz tām ķermeņa daļām, kas guļot ir kailas un tieši saskaras ar gultas virsmu, piemēram, rokām, kājām, muguras.
2. Asins traipi uz gultas veļas
Ja pamostaties ar maziem asins traipiem uz gultas veļas, tas var liecināt par blakšu klātbūtni. Šie traipi rodas, kad blaktis tiek saspiestas miega laikā pēc barošanās.
3. Tumši plankumi uz matračiem un mēbelēm
Blakšu izkārnījumi izskatās kā mazi, tumši plankumi. Tie var parādīties uz matračiem, gultas rāmjiem, mēbelēm un sienām. Šie plankumi ir viegli pamanāmi un var būt viena no pirmajām pazīmēm, kas liecina par blakšu invāziju.
4. Blakšu čaulas un olas
Blaktis regulāri maina savu ādu, atstājot aiz sevis tukšas čaulas. Šīs čaulas ir gaišas krāsas un var būt atrodamas gultas tuvumā, uz matračiem vai mēbelēm. Blakšu olas ir ļoti mazas, baltas un grūti pamanāmas, taču tās var būt atrodamas tajās pašās vietās.
5. Salds, pelējumam līdzīgs aromāts
Blaktis izdala specifisku smaržu, kas bieži tiek raksturots kā salds, pelējumam līdzīgs aromāts. Ja jūtat šādu smaržu savā guļamistabā vai citās telpās, tas var liecināt par blakšu klātbūtni.
Padomi, kā pasargāt savu māju no blaktīm
Lai gan blakšu invāzija var būt grūti izskaužama, ir vairāki soļi, kurus varat veikt, lai pasargātu savu māju no šiem nevēlamajiem viesiem:
1. Regulāri tīriet un pārbaudiet gultas veļu
Mazgājiet gultas veļu karstā ūdenī un regulāri pārbaudiet matračus un spilvenus, lai pārliecinātos, ka tajos nav blakšu vai to pazīmju.
2. Izmantojiet aizsargpārvalkus
Uzlieciet aizsargpārvalkus uz matračiem un spilveniem, lai novērstu blakšu iekļūšanu un izplatīšanos.
3. Pārbaudiet lietotas mēbeles
Ja iegādājaties lietotas mēbeles, rūpīgi pārbaudiet tās, lai pārliecinātos, ka tajās nav blakšu vai to pazīmju.
4. Uzturiet māju tīru un kārtīgu
Regulāri tīriet māju, īpaši guļamistabas un dzīvojamās telpas. Izvairieties no lieku priekšmetu uzkrāšanās, jo tie var kalpot kā slēptuves blaktīm.
5. Ceļojumu laikā esiet uzmanīgi
Pārbaudiet viesnīcas gultas un mēbeles, lai pārliecinātos, ka tajās nav blakšu. Pēc ceļojuma izmazgājiet drēbes un pārbaudiet bagāžu, lai novērstu blakšu iekļūšanu mājās.
Sekojot augstāk minētajiem padomiem, jūs varat samazināt blakšu invāzijas risku un pasargāt savu māju no šiem kukaiņiem. Bet, ja tomēr nelaime jau notikusi un tagad ir nepieciešams stāties pretī šīm visnotaļ nepatīkamajām būtnēm, uzreiz aiciniet talkā profesionālu dezinsekcijas uzņēmumu. Dezinsekcija ir viens no ātrākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā apkarot blaktis, kas ieperinājušās mājas, turklāt tā arī ļauj uzlabot telpās sanitāri higiēnisko stāvokli. Nevilcinieties. Blaktis ir sērga, kas var izplatīties ļoti ātri.
Foto: Karolina Kaboompics, Pexels.com