Attēls ilustratīvs. Foto: Pexels
Somijā veikts pētījums liecina, ka līdzcietīgiem cilvēkiem ir mazāk miega problēmu un viņi biežāk labi izguļas pa nakti.
11 gadu laikā pētnieki analizēja vairāk nekā 1000 gados jaunus pieaugušos, pētot starp līdzcietību un miega kvalitāti.
Pētījuma sākumā un beigās dalībniekiem tika veikts līdzcietības novērtējums. Viņu miega režīms tika novērtēts trīs reizes, lai pārbaudītu, vai nav traucējumu, un izpētītu miega kvalitāti.
Pētnieku komanda atklāja, ka augsta līdzjūtības pakāpe veicina labāku miega kvalitāti un mazāk traucējumu, piemēram, bezmiegu.
Lai gan līdzjūtīgi cilvēki bieži vien ir tendēti palikt nomodā līdz vēlam vakaram un zaudēt miegu, jo uztraucas par dažādām lietām vairāk, iegūtie rezultāti liecina, ka tie, kam ir tīra sirdsapziņa, var labāk gulēt.
Pētnieki raksta: "Arvien vairāk ir nepieciešama jauna iejaukšanās, lai mazinātu miega grūtības. Mūsu atklājumi sniedz pirmos pierādījumus tam, ka līdzjūtība pret citiem var pasargāt no miega grūtībām.”
Pētnieki izmantoja datus no Jauno somu pētījuma (Young Finns Study) - 37 gadus ilga Somijas pētījuma, kas sākās 1980. gadā. Šajā pētījumā tika iesaistīti 3596 somi vecumā no trīs līdz 18 gadiem, kuri bija dzimuši laikā no 1962. līdz 1977. gadam.
Jaunajā pētījumā pētnieku grupa pievērsās dalībniekiem, kuriem 2001. un 2012. gadā tika veikta līdzjūtības novērtēšana un 2001., 2007. un 2012. gadā tika novērtēts viņu miega režīms.
1056 dalībnieki aizpildīja psihiatra un ģenētiķa Roberta Kloningera izstrādāto testu Temperamenta un rakstura inventarizāciju, kurā tiek aplūkoti ieradumi un temperaments, lai noteiktu personības tipu.
Tika novērtēta arī Dženkinsa miega skala un Māstrihtas Vitalitātes izsmelšanas aptauja, kas novērtē miega problēmu smagumu.
Komanda konstatēja, ka dalībniekiem, kuriem bija augstāks līdzjūtības līmenis, bija labāka miega kvalitāte un mazāk traucējumu. Tomēr netika konstatēta nekāda saistība ar miega ilgumu.
Turklāt depresija mazināja jebkādu pozitīvu ietekmi, ko izjuta līdzjūtīgi cilvēki, iespējams, norādot, ka depresijas simptomi ir starpnieki ceļā no augstas līdzjūtības uz mazākām miega problēmām.
"Izmantojot salīdzinoši lielu iedzīvotāju izlasi, mēs konstatējām, ka augsta līdzjūtība šķērsgriezumā ir saistīta ar labāku miegu, tostarp ar mazāku miega trūkumu un mazākām miega grūtībām," raksta pētījuma autori.
Lasi vēl:
Attēls ilustratīvs. Foto: Pexels