Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pieci padomi, kā nepadoties svētku stresam

Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash

Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash

Jau pēc pāris dienām svinēsim Ziemassvētkus, kam straujiem soļiem tuvosies arī Vecgada vakars. Tas nozīmē, ka daudziem, jo daudziem cilvēkiem šis ir pēdējais laiks, lai sagādātu dāvanas, svētku tērpus, rotātu mājas, sagādātu svētku galdam nepieciešamo un arī paspētu nosvinēt vēl darba kolektīvos, bērnudārzos un skolās. Daudz notikumu īsā laika periodā. Tāpēc, ja neesi svētkiem sācis gatavoties jau laikus, aicinām iepazīties ar "Olainfarm" eksperta, ģimenes psihoterapeita Alda Miglinieka sagatavotajiem padomiem, kā mazināt stresu un saglabāt "vēsu prātu" šajā tik piesātinātajā svētku periodā.

Rietumu sabiedrībā svētku gaidīšana ne vienmēr rada tikai patīkamu satraukumu. Piemēram, ASV veiktais pētījums atklāj, ka teju pusei jeb 41% iedzīvotāju stresa līmenis pirmssvētku laikā palielinās. Kā galvenie iemesli šādam emocionālajam stāvoklim tiem minēti uztraukums par finanšu trūkumu, pārlieku mazs laiks kopā ar tuviniekiem, kā arī pārāk daudz pienākumu.

Neatkarīgi no uztraukumu cēloņiem, eksperti uzskata, ka ir virkne veidu, kā cilvēkam pašam padarīt šo trauksmaino laiku mierīgāku. Aicinām iepazīties un varbūt jau šogad izmēģināt piecus no tiem.

#1 Atmest perfekcionismu

Kurš gan nevēlas sagādāt sev un saviem mīļajiem skaistus un mierpilnus svētkus. Taču plānošanas procesā ik pa laikam var iezagties vēlme visu izdarīt perfekti - lai visi ir priecīgi un laimīgi par visiem 100%. Savukārt apziņa, ka tas ir nesasniedzams mērķis, kādai daļai no mums var radīt ļoti lielu spriedzi. Lai gan perfekcionisms atsevišķos gadījumos nav peļama rakstura īpašība, taču pirmssvētku laikā to vajadzētu nedaudz "uzlikt uz pauzes". Tā vietā, lai rūpētos par izcilu ēdienu, dekorācijām un perfektajām dāvanām, eksperti mudina pirmssvētku un svētku laikā fokusēties uz kvalitatīva laika pavadīšanu ar mīļajiem, kas šajā steidzīgajā periodā var pietrūkt. Nevis perfekti, bet priecīgi kopā.

#2 Veltīt laiku sev

Pirmssvētku un svētku laikā ir būtiski atrast laiku ne tikai tuviniekiem, bet arī pašam sev. Nereti skrienot no veikala uz veikalu, pakojot dāvanas, pušķojot egli un rakstot kartītes, mums nemaz tā īsti nav laika pašiem sev: savām vēlmēm, vajadzībām un domām. Saspringtajā un nemiera pilnajā decembrī ir ļoti vēlams atrast mirkli aktivitātēm, kas sniedz prieku un relaksāciju tev pašam. Kādam tā var būt iegremdēšanās grāmatas vai filmas sižetā, bet citam karsta vanna vai pastaiga dzestrajā gaisā būs tieši tas, kas nepieciešams, lai apkopotu domas un pavadītu laiku ar pašu tuvāko cilvēku - sevi.

#3 Spēt pateikt "nē"

Viens no iemesliem, kādēļ var rasties papildu satraukums, ir nespēja pateikt "nē" pienākumiem un atbildībām. Lai no svētkiem nenogurtu vēl pirms tie sākušies, ir svarīgi novilkt robežas, apzinoties savas spējas un resursus. Diemžēl nekas labs nesanāks no tā, ka uzņemsimies neskaitāmus pienākumus, visu kvalitatīvi nevarēsim paveikt un pēcāk vēl radīsim satraukumu gan paši sev, gan citiem. Protams, vārdi "es to nevaru uzņemties" kādam var nepatikt, taču svētku laikā mums ne tikai ir jābūt reālistiem par savām iespējām un varēšanām, bet arī drusku egoistiem, lai samazinātu nevajadzīgu satraukumu par nespēju ar visu tikt galā. Tas gan nenozīmē, ka vienmēr un visam ir jāsaka "nē", jo tā ir ļoti ērti. Svētku radīšana tomēr ir kolektīvs darbs. Svētku sajūtu tikpat labi var dot viens kopīgs pārgājiens ar pikniku mežā kā deviņu kārtu vakariņas pie perfekti dekorēta galda.

#4 Sadalīt darbus

Lai nenonāktu situācijā, kad kāds vai kādi ģimenes locekļi ir tik ļoti pārguruši no gatavošanās svētkiem, ka nespēj tos izbaudīt, ir jāsadala pienākumi un atbildības. Mēs visi vēlamies baudīt svētku maltīti, sēžot pie skaisti saklāta galda tīrā un izpušķotā mājā. Taču viens cilvēks to visu paveikt nevar. Teorētiski, protams, tas ir iespējams, taču sagurums pēc paveiktā būs tik liels, ka kopā būšanas prieku šis cilvēks vēlēsies aizstāt ar atpūtu vienatnē vai miegu. Svarīgi ir iesaistīties un radīt svētkus visiem kopā - vienalga, vai svinam mājās, vai ejam uz baznīcu, dodamies kaut kur dabā, uz restorānu vai uz koncertu. Tas atkal ir stāsts par spēju sadarboties, lai visi būtu priecīgi, izbaudot laiku kopā. Gatavojoties svētkiem noteikti pareizā atbilde nebūs: "Es to nedarīšu, tas nav mans pienākums!" Jāatceras, ka darbojoties komandā ir iespējams gūt prieku ne tikai no rezultāta, bet arī procesa! Arī tad, ja dodies ciemos, pavaicā, ko vari palīdzēt un sagādāt, lai svētkus var baudīt arī tie, kuri ciemiņus uzņem savās mājās.

#5 Saplānot budžetu

Rūpīga savu finanšu līdzekļu plānošana noteikti ietaupīs raizes ne tikai svētku laikā, bet arī pēc tā. Apvienotajā Karalistē veiktais pētījums atklāj, ka teju puse tās iedzīvotāju jeb 43% pirmssvētku laikā izjūt stresu par to, ka viņi tērē vairāk nekā var atļauties. Savukārt katrs piektais respondents norādīja, ka viņam satraukumu rada fakts, ka šajā gada periodā iztērēts vairāk naudas, nekā vajadzētu, jo pirkumi bijuši neapdomīgi. Lai izvairītos no negatīvām emocijām un satraukuma, speciālisti iesaka veidot iepirkumu sarakstu, un kopā ar tuviniekiem izvērtēt tajā iekļautos produktus un preces. Iespējams, mūsu svētku uzburšanai to visu nemaz nevajag. Budžeta plānošana ļaus izvairīties arī no situācijas, kad nākamajā dienā pēc svētkiem naudas bankas kontā ir maz, bet algas diena vēl ilgi jāgaida. Lai visi tēriņi nebūtu jāveic no pēdējās algas, prātīgāk būs iespēju robežās uzkrājumus gada lielajiem svētkiem sākt veidot jau janvārī, katru mēnesi, atlicinot summu, kas iecerēta gada nogales svētkiem.

Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash

Attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas