Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA
Kā Veselības ministrija tērējusi mūsu visu nodokļu maksātāju naudu un kas ir tās veikums 2024. gadā, – 360 Ziņas lūdza ministriju sniegt atskaiti, sarindojot notikumus TOP7 veidā.
Šī ir daļa no ziņu redakcijas veidotā gada apskata, uzrunājot visas 14 ministrijas un Ministru prezidentes biroju. Informācijas troksnis bijis ārkārtīgi liels šogad, tāpēc paveiktā TOP7 sniedz ieskatu iedzīvotājiem, kur vesta Latvija.
Būtiskākie uzlabojumi veselības aprūpē Latvijas iedzīvotājiem 2024. gadā.
1. Uzlabota pieeja kompensējamiem medikamentiem
Veselības ministrija izstrādāja un valdība pieņēma Informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību, apstiprinot virkni uzlabojumu kompensācijas kārtībā:
līdz 75% palielināta kompensācijas likme (zālēm, kurām līdz šim tā bija 50%) no 2024. gada 1. jūlija;
Kompensējamo zāļu sarakstā pievienoti jauni medikamenti un papildus diagnozes, paplašinot atbalsta saņēmēju loku;
pacientiem, kuriem zāles tiek kompensētas individuālā kārtībā, kompensācijas limits 12 mēnešu periodā palielināts līdz 30 000 eiro, sākot no 2024. gada 1. oktobra.
2. Jauns zāļu cenu veidošanas modelis recepšu zālēm
Lai samazinātu recepšu zāļu cenas, 2025. gada 1. janvārī stāsies spēkā jauns cenu regulējums. Rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cena samazināsies par 15–20%, ievērojami atvieglojot iedzīvotāju finanšu slogu un tiešos maksājumus par zālēm.
3. Vienota veselības aprūpes kvalitāte ar metodiskajiem centriem
Lai nodrošinātu vienotu veselības aprūpes kvalitāti visā Latvijā tiek veidoti metodiskie centri. 2024. gadā darbu sāk pirmais metodiskais centrs psihiatrijā – Nacionālais psihiskās veselības centrs (iepriekš Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs). Šāda pieeja būs nozīmīgs solis veselības aprūpes pakalpojumu standartizācijā.
4. Paliatīvās aprūpes pieejamība dzīvesvietā
No 2024. gada 1. janvāra tiek nodrošināti paliatīvās aprūpes mobilo komandu pakalpojumi pacienta dzīvesvietā visos Latvijas reģionos. Šis pakalpojums tiek nodrošināts pacientiem, kas vēršas Nacionālajā veselības dienestā, un uz to nav gaidīšanas rindu.
5. Digitālās veselības uzlabošana un straujāki digitalizācijas procesi.
No 2025. gada E-veselības politiku īstenos jaunizveidotais Latvijas Digitālās veselības centrs (LDVC). Tas nodrošinās veselības aprūpes IKT infrastruktūras modernizāciju un radīs sabiedrībai nepieciešamos digitālos veselības risinājumus, veicinot iesaistīto pušu sadarbību.
6. Jauns onkoloģijas plāns 2025.–2027. gadam un plāns liekā svara un aptaukošanās samazināšanai
Iesaistot nozares profesionālās organizācijas, pacientu organizācijas tika izstrādāts jaunais Onkoloģijas plāns. Veselības ministrija 2024. gadā īstenoja piecas domnīcas, kurās tiek analizēti vēža ārstēšanas un profilakses aspekti, tostarp agrīna diagnostika, bērnu onkoloģija, datu digitalizācija un pacientu pieredze. Nākamajos gados paredzēts uzlabot vēža skrīningu, agrīno diagnostiku un ārstēšanas rezultātus, jo onkoloģija ir viens no Veselības ministrijas prioritārajiem virzieniem.
Tāpat izstrādāts Rīcības plāns, lai mazinātu lieko svaru un aptaukošanos līdz 2029. gadam. Uzsvars tiek likts uz profilaksi, sabiedrības veselības izglītību un veselīgāku dzīvesveidu, jo šobrīd katrs piektais bērns Latvijā cieš no liekā svara.
7. Daugavpils slimnīcas pārvaldības uzlabošana
Valsts pārņems 80,5% SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” kapitāldaļu no pašvaldības un ieguldīs 4,6 miljonus eiro tās finanšu stabilizēšanai. Šis solis stiprinās slimnīcas spēju nodrošināt nepārtrauktu veselības aprūpi Latgales reģionā un uzlabos tās stratēģisko nozīmi.
Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA