Foto: "Unsplash"
Katru reizi, kad kalendārā ieraugām, ka 13. datums iekrīt piektdienā, mūs gluži neviļus pārņem neomulīga sajūta – šķiet, ka tuvojas kaut kas slikts un nenovēršami briesmīgs. Pasaulē tik daudzi cilvēki baidās no “nelaimīgās dienas”, ka šai fobijai ir konkrēts apzīmējums: paraskevidekatriafobija. “Carlton” viesnīca Londonā stāvu numerācijā pat nav iekļāvusi skaitli 13, vienkārši izlaižot to. Zinātnieki uzskata – skaitlis trīspadsmit mums šķiet nepareizs, jo seko skaitlim divpadsmit, kas tiek asociēts ar pabeigtību un pilnību: 12 apustuļi, 12 mēneši gadā, 12 zodiaka zīmes.
Uzskats, ka konkrētā skaitļa un dienas salikums nes sliktas ziņas, nāk jau no vēstures perioda, kas aprakstīts Bībelē. Māņticība varētu būt radusies no Jēzus Pēdējā vakarēdiena, kas noticis pirms viņa nāves piektdienā, un uz to sapulcējušies 13 cilvēki.
Vispopulārākais stāsts par piektdienas, 13. nelabo vēsturi ir notikumi, kas risinājās Francijā 1307. gada 13. oktobra piektdienā. Tajā dienā ļaudis no Templiešu ordeņa tika sagūstīti un spīdzināti. Šādu pavēli esot devis karalis Filips IV, iesākot to ar vādiem: “Dievs nav apmierināts. Mūsu karalistē ir ticības ienaidnieki.” Pamats šim apgalvojumam esot bijušas spekulācijas, ka Templieši savās jauno biedru uzņemšanas ceremonijās esot spļāvuši uz krustu, nolieguši Dievu un veikuši homoseksuālas darbības. Spīdzināšanas dēļ tika panāktas arī atzīšanās, ka ordeņa biedri ir iesaistīti finanšu korupcijā un citās nelegālās darbībās.
Literatūras pasaulē ātrākā atrodamā liecība par atsauksmi uz konkrēto datumu ir 1907. gadā izdotā Tomasa Lavsona grāmata “Friday, the Thirteenth”, kas stāsta par kāda brokera centieniem izraisīt sabrukumu akciju tirgū. Grāmatu angļu valodā bez maksas iespējams izlasīt šeit.
Kinoindustrija šo fobiju uzķēra un no 1980. gadā veiksmīgi realizēja šausmu filmu sērijā “Friday the 13th”, kas stāsta par izdomātu varoni jeb slepkavu ar hokeja masku, kurš turpina atgriezties no mirušajiem katrā jaunajā franšīzes daļā, lai terorizētu un nogalinātu. Un kā jau saprotams pēc nosaukuma – darbība risinās piektdienā, 13. datumā.
Kā neļauties māņticībai?
Pirms sākt pētīt sarakstus, kas pasaulē nogājis greizi piektdienā, trīspadsmitajā, der atcerēties, ka tieši tādus pašus sarakstus varētu izveidot par jebkuru datumu, jebkuru dienu, atklājot tikpat daudz “sakritību”.
Jādomā reāli un jācenšas neļauties negatīvām domām un emocijām – jo vairāk mēs uz kaut ko koncentrējamies, jo pārliecinātāki par to jūtamies un mēģinām iracionālā veidā savas sajūtas attaisnot.
Nav jācenšas darīt pārgalvīgas lietas, lai tikai pierādītu, ka nekas slikts nevar notikt, tomēr varam sevi iepriecināt un piefiksēt katru patīkamo sīkumu, kas dienas laikā atgadījies. Visticamāk, nonāksim pie secinājuma, ka šajā dienā ir tikpat daudz labu un ne tik labu notikumu kā jebkurā citā.
Foto: "Unsplash"