Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pirmā palīdzība brūču aprūpē: šis noteikti ir jāzina!

Pixabay.com/

Pixabay.com/

Katram no mums dzīves laikā ir izdevies tikt pie mazākām vai lielākām brūcēm. Kā pareizi apkopt brūces, lai neiedzīvotos infekcijā un tās vēlāk nepārtaptu deformējošās rētās, un kurā brīdī labāk vērsties pie ārsta. Jautājām Mikroķirurģijas centrā ārstam Martai Taurītei.

Kā sniegt pirmo palīdzību sadzīvē gūtu brūču aprūpē?

Nav vienotas atbildes, kā apstrādāt brūci. Sākot ārstēt brūci, pirmkārt, nepieciešams izvērtēt brūces veidu. Brūces pamatā iedala divās lielās grupās - akūtas un hroniskas brūces. Šoreiz vairāk pievērsīšos sadzīvē gūtām brūcēm. Sadzīvē gūtas negadījuma brūces ir akūtas brūces, kuras pēc to iegūšanas mehānisma iedalās vairākos veidos - skrāpējumi un nobrāzumi, brūces, kas gūtas ar asiem priekšmetiem (nazi, cirvi, stiklu, zāģi), kostas brūces (insektu, dzīvnieku, cilvēka) un apdeguma brūces.

Ļoti svarīgi ir uzsvērt, ka jebkura sadzīvē gūta brūce ir jāuzskata kā iespējami inficēta kopš mirkļa, kad tā tiek gūta, jo baktērijas jau ir iekļuvušas brūcē. Lai novērstu brūces infekciju, nepieciešams pareizi veikt brūces apstrādi.

Kā apstrādāt nelielus nobrāzumus un skrāpējumus?

Nelielus nobrāzumus, skrāpējumus, ja nav bijis kontakts ar zemi, var ārstēt mājās, jo šādām brūcēm nav nepieciešama profilaktiska antibakteriāla terapija vai stingumkrampju profilakse.

Primārais brūces apstrādē ir brūces skalošana zem tekoša ūdens! Tekošs ūdens ir efektīvs līdzeklis, lai pēc iespējas mazāk traumatiski iztīrītu brūci no svešķermeņiem. Brūci skalo vismaz 10 minūtes.

Kad brūce iztīrīta no svešķermeņiem, pirmajā dienā uz brūces var likt mitru pārsēju, kas piesūcināts ar fizioloģisko šķīdumu vai hlorheksidīnu saturošu šķīdumu. Var izmantot arī aptiekā nopērkamus tā saucamos sietiņa pārsējus vai krēmus ar antiseptiskām īpašībām. Šie pārsēji veicinās brūces labāku dzīšanu, uzturot brūcē mitru vidi, nenosprostojot izdalījumu atteci no brūces, kā arī neļaus pielipt sausajam pārsējam pie brūces, kas atvieglos pārsēja maiņu. Pa virsu primārajam pārsējam liek sausu pārsēju, lai piespiestu pirmo pārsēju un aizsargātu brūci no mikrobu piekļūšanas. Nobrāzumus un skrāpējumus parasti nešuj.

Nekādā gadījumā brūces apstrādei nelietot krāsvielu saturošus spirta šķīdumus, kā piemēram briljanta zaļo, joda tinktūru. Šie līdzekļi var radīt apdegumu, kā arī neļauj pamanīt iekaisuma pazīmes un infekcijas izplatību brūcē.

Uzmanīgam ir jābūt ar kaķa skrāpējumu. Pat mazs skrāpējums var izraisīt pamatīgu infekciju. Jāatceras, ka ne tikai klaiņojošie kaķi, bet arī māju kaķi nav pasargāti no baktērijām. Pie kaķa skrāpējuma brūci svarīgi ir skalot ar tekošu ūdeni un mazgāt ar ziepēm. Ja parādās iekaisuma pazīmes - tūska, apsārtums, brūces sulošanās, duļķaina šķidruma izdalīšanās vai vispārējs vājums, nespēks, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, nekavējoties jādodas pie ārsta. Šādā gadījumā vajadzētu veikt papildus brūces tīrīšanu un uzsākt antibakteriālu terapiju.

Līdzīgi kā pie kaķa skrāpējuma, primārā brūces apstrāde jāveic arī pie dzīvnieku kostām brūcēm. Tomēr jāatceras, ka kostu brūču gadījumā obligāti jāveic trakumsērgas un stingumkrampju profilakse, tādēļ ir nepieciešams doties uz tuvāko medicīnas iestādi apstrādāt un izvērtēt brūci, kā arī uzsākt agrīnu antibakteriālo profilaksi, jo kosta brūce paredz lielu infekcijas risku.

Ko darīt ar griezstām un plēstām brūcēm?

Runājot par grieztām vai pēstām brūcēm. Mazas grieztas un plēstas brūces var apstrādāt mājas apstākļos, ja netiek novēroti jušanas, kustību traucējumi. Ja ir aktīvi asiņojoša brūce, kā tas parasti mēdz būt pie grieztām brūcēm, sākumā būtu nepieciešams apturēt asiņošanu. Asiņošanas apturēšanai atrod tīru vai vislabāk brūču pārsiešanas materiālu, ko uzspiež uz brūces un tur piespiestu dažas minūtes. Tālākā apstrāde līdzīgi, kā pie nobrāzumiem.

Pie lielākām grieztām, plēstām, dragātām brūcēm pirmais un galvenais ir asiņošanas apturēšana ar spiedošu pārsēju un jāizvairās no traumētās daļas kustināšanas. Nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot žņaugu. Nepareizi uzlikts žņaugs var tikai kaitēt. Labāk brūci pašam nemēģināt apstrādāt, tomēr, ja apstrādā brūci, tad drīkst skalot ar tekošu ūdeni. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot spirtu saturošus šķīdumus vai krāsvielu saturošus šķīdumus (jodu, briljanta zaļo u.c).

Noteikti šajā gadījumā kas būtu jādara, nekavējoties jāzvana ātrajai palīdzībai uz telefonu 112 vai jādodas uz tuvāko traumpunktu. Gaidot palīdzību, nedrīkst ēst un dzert, jo visticamāk būs nepieciešama operācija akūtā kārtā. Ja gadījumā kāda ķermeņa daļa traumas rezultātā amputēta, to ieliek hermētiskā plastikāta maisiņā, kuru savukārt ievieto citā maisiņā, kas pildīts ar ūdeni un ledus gabaliņiem. Amputēto ķermeņa daļu nedrīkst turēt tiešā saskarē ar ledu vai apstrādāt ar spirta šķīdumu.

Ja nav pārliecības par brūces vai amputētās ķermeņa daļas apstrādi, šajā gadījumā neapstrādāta brūce var nodarīt mazāku ļaunumu kā nepareiza brūces un amputēto daļu apstrāde. Tādēļ neskaidrību gadījumā labāk sagaidīt medicīnisko palīdzību.

Kā rīkoties apdegumu gadījumā?

Tuvojoties vasarai, svētku laikam, kad svinēšanai par neatņemamu sastāvdaļu kļūst grils un ugunskurs, neievērojot piesardzības pasākumus, var viegli iegūt apdeguma traumas. Jebkāda termiska apdeguma gadījumā, vai tas būtu karsts ūdens, karsti tvaiki, uguns, jārīkojas līdzīgi- apdeguma brūces vietu nepieciešams atdzesēt. Atdzesēšanai izmanto aukstu tekošu ūdeni, apdeguma vietu turot zem ūdens vismaz 15 minūtes. Ja ir izveidojusies apdeguma bulla, to nevajadzētu pilnībā noņemt, ja vien bulla nav inficēta. Bulla ir ādas virsējais slānis,kas nodrošina barjeru, neļaujot brūcē iekļūt infekcijai, kā arī bullā esošais audu šķidrums paātrina dzīšanas procesu.

Ja apdeguma virsma ir lielāka par cietušā plaukstas lielumu, tad to uzskata par bīstamu. Šajā gadījumā steidzami jāzvana ātrajai palīdzībai, zvanot uz telefonu 112.

Nekādā gadījumā pie apdeguma brūcēm nedrīkst likt krējumu vai ziedes. Šo produktu sastāvā ir tauki un eļļas, kas aizkavē skābekļa piegādi šūnām un aiztur karstuma iztvaikošanu. Tas var rezultēties dziļākā apdegumā.

Pie ķīmiskiem apdegumiem, vai tā ir skābe vai sārms, primārais būtu brūci ilgstoši skalot zem vēsas ūdens strūklas, kas gan neitralizē, gan aizskalo ķīmisko vielu. Ja skābe vai sārms ir pulverveida, to sākumā nepieciešams notīrīt, un tad skalot apdeguma vietu. Steidzami nepieciešams sazināties ar ātro palīdzību, zvanot uz telefonu 112.

Kas jāzina, pārsienot brūci?

Nelielas sadzīvē gūtas nobrāzuma vai grieztas brūces drīkst pārsiet mājas apstākļos. Cita veida brūces nepieciešams pārsiet pie kvalificēta speciālista, jo katrai brūcei ir noteikta ārstēšanas taktika. Brūces aprūpe ir kas vairāk, kā tikai pareiza pārsēja izvēle. Tas ir komplicēts pasākumu kopums, tāpēc brūci apstrādāt vislabāk medicīnas iestādē.

Varbūt var pielietot kādas ziedes, krēmus rētu mazināšanā?

Sākotnēji, rētas labākam izskatam priekšnosacījums ir pareiza brūces malu sakļaušana, sašūšana. Tādēļ pie plašākas brūces, ja brūces malas netiek pareizi sakļautas kopā, veidojas lielāka rēta.

Kad brūce jau ir sadzijusi, var lietot produktus, kas uzlabo rētas veidošanos (hialuronskābi saturošus krēmus, silikona gēlus, citus rētu dzīšanu uzlabojošus gēlus, ziedes).

Pirmos 3-6 mēnešus ir ļoti svarīgi nepakļaut rētu iestiepumam, kā arī tiešiem saules stariem vai solārijam, jo rēta vēl nav noformējusies, audi ir viegli traumējami, kā arī var veidoties paliekošs pigments.

Ko noteikti nevajadzētu darīt?

Nekādā gadījumā mājas apstākļos pie sadzīvē gūtām negadījuma brūcēm nevajadzētu izmantot spirtu saturošus šķīdumus, briljantzaļo, joda šķīdumu vai ūdeņraža peroksīdu. Šie ir ādu kairinoši līdzekļi, kuri, iekļūstot brūcē, var apdedzināt audus, un padziļināt bojājumu. Labāk skalot brūci ar tekošu ūdeni un pēc iespējas ātrāk doties pie speciālista.

Kad vērsties pie speciālista?

Principā visos gadījumos, ja vien tā nav neliela nobrāzuma vai griezta brūce mājas apstākļos. Tomēr pat mazas brūces gadījumā, ja tā sākotnēji paredz lielu infekcijas risku, kā tas ir pie kostām vai kaķu skrāpētām brūcēm, vai nepadodas ārstēšanai un parādās infekcijas pazīmes, noteikti jādodas uz tuvāko traumpunktu, kur speciālists izvērtēs brūces smagumu un veiks pareizu brūces aprūpi.

Uzmanība jāpievērš arī brūcēm, kas 2-3 nedēļu laikā nesadzīst. Tad arī noteikti jādodas pie ārsta. Zem šādām nedzīstošām brūcēm var slēpties kāda hroniska asinsvadu patoloģija vai onkoloģisks process, kur nokavēts laiks var prasīt dzīvību.

Tādu akūtu komplicētu traumu gadījumos kā zāģētas, cirstas vai plēstas brūces, kas paredz kaulu, cīpslu, nervu, asinsvadu bojājumus un plašāku mīksto audu defektu, kā arī citu traumu gadījumos, kad ir kustību vai jušanas traucējumi, nekavējoties jādodas pie ārsta.

Mikroķirurģijas centrs ir vienīgā medicīnas iestāde Latvijā, kur iespējams piešūt traumatiski amputētās ķermeņa daļas vai pārstādīt audus pie plašiem mīksto audu bojājumiem. Piemērotas specialitātes ārstu izvēle ir svarīga, lai sasniegtu vislabāko ārstēšanas rezultātu.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā diennakts garumā palīdzību akūtu traumu gadījumā sniedz kvalificēti rokas un mikroķirurģijas speciālisti. Neskaidrību gadījumā iespējams konsultēties arī Mikroķirurģijas centra ambulatorajā poliklīnikā Brīvības gatvē 410, zvanot pa telefonu 67969830 vai 20284685.

Vai ir specifiskas pacientu grupas, kurām īpaši būtu jābūt piesardzīgiem pie brūču aprūpes?

Tie ir pacienti ar novājinātu imunitāti. Pacienti kuriem ir nopietnas hroniskas blakus saslimšanas – cukura diabēts , hroniskas nieru slimības pacienti, sirds un asinsvadu slimnieki. Kā arī pacienti , kuri regulāri lieto steroīdu, hormonu vai ķīmijterapiju. Īpaša riska grupa ir HIV un AIDS slimnieki, kuriem organisma aizsargspējas ir novājinātas un infekcija spēj attīstīties ļoti strauji, pasliktinoties vispārējam stāvoklim. Šiem pacientiem obligāti jāvēršas pie speciālista jebkādu brūču ārstēšanā, jo ir nepieciešama specifiska ārstēšanas taktika.

Šobrīd, vasaras darbiem atsākoties, vēlos atkārtoti brīdināt cilvēkus būt saudzīgiem pret sevi un savu veselību, nebūt pārgalvīgiem. Lūdzu ievērojiet piesardzības pasākumus, lietojot motorzāģus vai citas elektroierīces, kā arī nedariet varoņdarbus alkohola reibumā.

Pixabay.com/

Pixabay.com/

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas