Ir jauns gads, jauna apņemšanās un tu vēlies sākt sportot, lai būtu labāka sevis versija, bet tajā pašā laikā galvā tā mazā, nešpetnā balstiņa čukst: “Tev vienam būs garlaicīgi, tu nezināsi, kā izmantot trenažierus, visi uz tevi skatīsies…” Tās ir tikai dažas no lietām, par kurām satraucas cilvēki, kuri vēlas, bet nespēj sadūšoties doties uz sporta klubu. LEMON GYM grupu treniņu vadītāja un fitnesa trenere Ilvija Belicka gan mierina, sakot, ka šīs šaubas un nedrošība ir jāstumj malā, jo arī iesācējiem sporta klubos ir ko darīt un bieži vien tieši viņiem visvairāk deg acis par iespējām, kas paveras! Ar ko sākt un kas jāņem vērā, nopietnāk pievēršoties sportošanai, stāsta pati trenere.
Pirmais fitnesa zāles apmeklējums: kas jāņem vērā?
Pirms izlikt visu savu enerģiju pirmajā sporta treniņā, ir jāizdara kāds būtisks solis: ir jāapzina savas veselības problēmas un jāatskatās uz traumu vēsturi. Ja ir sāpes vai kādreiz bijušas traumas, pirms fizisko aktivitāšu uzsākšanas, nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu vai pat fizioterapeitu, stāsta Ilvija Belicka. Tas palīdzēs saprast, cik lielu slodzi vispār tu drīksti uzņemties sportošanas laikā. Trenerim, pie kura iesi individuālos vai grupu treniņus, par šādām lietām ir jāzina, lai kopīgi varētu piemeklēt tieši tev atbilstošos vingrinājumus. Tas palīdzēs problēmu nepadarīt nopietnāku un saudzēt ķermeni.
Privātais treneris pirmajai reizei
Nonākot nepazīstamā vietā, vispirms ir jāiepazīst vide. Tas pats attiecas uz sporta zāli. Vislabākais gids pirmajam fitnesa zāles apmeklējumam ir sertificēts privāts treneris, jo:
- LEMON GYM treneris iepazīstinās ar fitnesa zāli, trenažieru piedāvājumu un to lietošanas noteikumiem;
- Pirmajā nodarbībā viņš noteikti vaicās par tavām ikdienas aktivitātēm, darba un miega režīmiem, stresa līmeni, kā arī uztura paradumiem, jo sports ar uzturu iet roku rokā, un izmantos šo informāciju, lai palīdzētu tev sasniegt maksimāli labākos rezultātus;
- Kopīgi jūs izvirzīsiet vienu vai vairākus mērķus, ko sportiskā ziņā vēlies sasniegt, darbojoties ar privāto treneri;
- Viņš novērtēs stāju un veiks arī funkcionālos testus, lai noskaidrotu tavu izejas pozīciju – vājos punktus, stiprās puses, kas palīdzēs novērtēt, kam treniņu laikā jāpievērš uzmanība;
- Viņš parādīs, kā trenažierus lietot, kādus vingrinājumus tev veikt un kā to darīt pareizi, lai gūsti pārliecību par nākošajām fitnesa zāles apmeklējuma reizēm.
Pirmā reize var būt arī grupu treniņā
Vēl viens labs veids, kā aktīvi izkustēties fitnesa zālē, ir grupu treniņa apmeklējums. Ilvija kā grupu treniņu vadītāja no pieredzes zina teikt, ka sev vispiemērotāko varēsi atrast tikai un vienīgi pamēģinot dažādus treniņus. Kādam tās būs pilates, citam aerobika, vēl kādam TRX treniņi. Grupu treniņus ir iespējams izmēģināt, iepriekš piesakoties LEMON GYM lietotnē. Ielūkojies treniņu grafikā un meklēt tos, kas apzīmēti ar zaļo krāsu, jo tie ir zemas intensitātes treniņi un vislabāk ļaus tev sagatavot ķermeni vispārējai slodzei. Noteikti vari izlasīt grupu treniņu aprakstus, jo piedāvājums ir plašs un pēc apraksta jau apmēram varēsi saprast, kādas slodzes un veida treniņš tev varētu patikt vislabāk.
Kas jāievēro, ieviešot ikdienā vairāk fizisko aktivitāšu?
LEMON GYM grupu treniņu vadītāja un fitnesa trenere Ilvija Belicka iesaka:
- Sākt lēnām, pakāpeniski integrējot nodarbības savā ikdienas grafikā, nevis skriet uz visiem treniņiem pēc kārtas, jo tas tikai novedīs pie pāragra noguruma un spēku izsīkuma. Ja nedēļā iestarpināsi uzreiz piecus treniņus, ātri vien izdegsi un ķermenis neatjaunosies;
- Sabalansē treniņu slodzi - ja dodies uz diviem treniņiem nedēļā, izvēlies, piemēram, vienu zemas, otru augstas intensitātes treniņu vai divus mērenas intensitātes treniņus. Tikmēr pārāk reti treniņi kā viena reize nedēļā nenesīs rezultātus, kā dēļ var zust motivācija sportot;
- Neaizmirsti par iesildīšanos, atsildīšanos un stiepšanās vingrinājumiem, jo tas palīdzēs izvairīties no traumām un muskuļu sāpēm, kā arī trenēs ķermeņa lokanību
- Kombinē dažādus aktivitāšu veidus - protams, absolūts iesācējs var tikai staigāt vai tikai vingrot, taču kustības un spēka treniņi iet roku rokā.
Ieraduma maiņai būs nepieciešama motivācija un disciplīna
Ideja par aktīvu dzīvesveidu ir pirmais solis. Otrais ir motivācija būt sportiskam un kustēties, bet arī tā ir abstrakta, netaustāma un ļoti bieži arī īslaicīga. Tu sākumā vari būt ļoti motivēts piecelties agrāk no rīta un būt sporta zālē jau ar pirmajiem gaiļiem, bet tikpat labi – aiz loga ir mežonīgs sniegputenis, tātad būs slikti ceļi, lēnāka satiksme, aukstums un var atrast daudz citu lietu, kas absolūti nemotivē doties uz fitnesa zāli. Iespējams, der izvēlēties fitnesa klubu, kas ir tuvu mājām vai pa ceļam uz darbu, jo LEMON GYM klubi atrodas daudzviet Rīgā. Motivācija – tā ir iekšējā sajūta, kuru daudzas lietas var viegli ietekmēt un apslāpēt, tāpēc daudz svarīgāka ir disciplīna – trešais solis ceļā uz vēl labāku sevis versiju. “Disciplīna būs tas, kas tev nedēļas vai mēneša ietvaros liks izpildīt kalendārā ierakstīto noteiktu treniņu skaitu. Motivācija – te viņa ir, te viņa nav. Kā sevi disciplinēt? Sāc ar plānošanu. Apskati savu plānotāju un ieraksti tajā konkrētus laikus, kad īstenosi fiziskās aktivitātes. Pasaki sev, ka sports ir tikpat būtisks tavā ikdienā, kā darba sapulce vai jebkura norunāta tikšanās. Kad tas būs piefiksēts dienas vai nedēļas plānā, apņēmība nostiprināsies. Galvenais – nepārspīlēt!” saka Ilvija Belicka.
Ideja, motivācija un disciplīna – tās iet roku rokā. Ir jābūt mērķim, motivatoram, piemēram, atbrīvoties no liekā svara, ielīst jaunā kleitā vai uzkāpt piektajā stāvā bez aizdusas, taču bez konkrētas treniņu iegrāmatošanas ikdienā pie rezultāta netiksi. Disciplīna sekmēsies ieradumā, bet ieradums – tam vairs motivācija nebūs jāmeklē!
Paturi prātā, kāpēc tev ir svarīgi sportot
Kad vari pats sev atbildēt uz jautājumu, kāpēc tev ir svarīgi sportot un kāpēc tu to gribi darīt, kļūst vieglāk. Arī tad, kad ir pamatīgs slinkums vai motivācijas trūkums, uzdod sev šo jautājumu. Neaizmirsti par mērķi, kas ir motivācijas vilciena gala stacija. Lai rezultāti būtu “taustāmi”, izvirzi sev gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķus. Viens lielais mērķis – būt veselam – dažiem pat var nenostrādāt, tāpēc sadali to sīkākās daļā. Piemēram, ja sākumā spēj pacel 20 kilogramu stieni, tad, kā nākošā mēneša mērķi, nosaki pacelt divreiz lielāku svaru. Šādu mazo mērķu sasniegšana dos gandarījumu, sniegs motivāciju turpināt un apklusinās to mazo, nešpetno balstiņu, kas dod iemeslus paslinkošanai. Izdari atzīmi, paslavē sevi, nosaki nākamo mērķi un vari virzīties tālāk!
Foto: Lemon Gym