Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Portugāle, Norvēģija, Serbija un pat Eiropas Savienība pieprasa skaidrojumus no Eirovīzijas organizētājiem

2024. gada Eirovīzija. Foto: Jessica GOW / TT News Agency / AFP

2024. gada Eirovīzija. Foto: Jessica GOW / TT News Agency / AFP

Tie, kas sekoja līdzi šī gada Eirovīzijas aprisēm, zina, ka drāma šovā šoreiz bija pamatīga – sākot ar pretrunīgi vērtēto Izraēlas dalību konkursā un beidzot ar Nīderlandes pārstāvja diskvalifikāciju. Vairākas valstis, tostarp arī Eiropas Savienība (ES), ir pieprasījušas paskaidrojumus vai izteikušas pretenzijas saistībā ar to, kā šogad tika organizēts konkurss.

Portugāle izteikusi oficiālu sūdzību

Pirmām kārtām, oficiālu sūdzību konkursa rīkotājiem Eiropas Raidorganizāciju apvienībai (EBU) izteikusi Portugāles raidorganizācija RTP saistībā ar kavēšanos publicēt valsts pārstāves Iolandas priekšnesumu no lielā fināla.

Visi priekšnesumi tika nekavējoties publicēti vietnē “YouTube” pēc to pārraidīšanas tiešraidē. Tomēr Portugāles lielais fināla priekšnesums netika augšupielādēts. Tā vietā EBU sākotnēji augšupielādēja mākslinieces pusfināla priekšnesumu. Viņas faktiskais lielfināla priekšnesums tika augšupielādēts tikai stundu vēlāk, tieši pirms tika publicēts pēdējās uzstājušās valsts - Austrijas - priekšnesums.

Līdzīgas formas izmaiņas EBU veica arī “Instagram”. Oficiālajā Eirovīzijas “Instagram” lapā tika publicēts Portugāles pusfināla priekšnesuma video, nevis lielā fināla priekšnesums. EBU apstiprināja, ka kavēšanās bija saistīta ar to, ka Portugāles priekšnesumā bija "palestīniešus atbalstoši elementi".

Lielā fināla laikā dziedātāja Iolanda ar savu manikīra dizainu pauda atbalstu palestīniešu pretestībai. Viņa iedvesmojās no kefijas - tradicionālās palestīniešu šalles. Uzstāšanās noslēgumā Iolanda izteica pateicību skatītājiem, pievienojot arī vēstījumu: "Miers uzvarēs". Karoga parādē Iolanda bija tērpusies kleitā, kas ir palestīniešu zīmola “Trashy Clothing” darinājums.

Norvēģija teju izstājusies no dalības finālā

Grupa “Gåte”, kas šogad pārstāvēja valsti Eirovīzijā, līdz pat pēdējai sekundei apsvēra iespēju izstāties no Eirovīzijas, intervijā ar norvēģu laikrakstu “Aftenposten” apgalvo grupas ģitārists Magnuss Bērmarks.

Sarunā Magnuss izteica pieņēmumu, ka Izraēlas dalība konkursā, kura fons bija karš Gazā, apgrūtināja konkursa dalībnieku koncentrēšanos tikai uz mūziku.

"Līdz pēdējai sekundei bija runa par izstāšanos," stāstīja mūziķis. "Beigu beigās mums bija konstruktīvas sarunas ar EBU. Situācija bija pietiekami laba, lai turpinātu."

Viņš arī apgalvoja, ka saspringtā atmosfēra piespieda māksliniekus iejusties politiskā lomā, uzliekot smagu nastu uz visu pleciem.

Šķita, ka Izraēlai ir vieni noteikumi, bet pārējiem - citi,

stāsta Magnuss.

Eiropas Savienība pieprasa skaidrojumus no EBU

Pēdējo gadu Eirovīzijas noteikumi nosaka, ka papildus varavīksnes lepnuma karogam pasākuma norises vietā drīkst ienest tikai dalībnieku valstu karogus. Malmē tas tika stingri ievērots, un vairākiem cilvēkiem pirms ieejas arēnā tika likts izmest ES un nebinārās kopienas karogus – par to ziņoja arī pats Eirovīzijas uzvarētājs Nemo.

ES Komisijas pārstāvis Ēriks Māmers norādīja, ka pašlaik no organizatoriem trūkst informācijas par Eiropas Savienības karoga aizlieguma pamatojumu. Tomēr šis aizliegums ir pietiekami satraucis ES viceprezidentu Margaiti Šinas, un tas rosināja diskusijas ar EBU.

Māmers uzsvēra, ka ir svarīgi, lai EBU atzītu šo kļūdu: "Mēs noteikti mudinām EBU saprast, ka tā ir kļūda."

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Šinas, savukārt, kritizēja lēmumu aizliegt ES karogus, nosaucot to par labumu "Eiropas ienaidniekiem", un raksturoja šo rīcību kā "prātam neaptveramu".

Serbija uzskata, ka Nīderlandes diskvalificēšana bija pārāk skarbs lēmums

EBU lēmums diskvalificēt Nīderlandi, kuru šogad pārstāvēja Josts Kleins, nav palicis nepamanīts arī Eirovīzijas mākslinieku un viņu raidorganizāciju vidū. Serbijas raidorganizācijas RTS izklaides nodaļas vadītāja un valsts nacionālās atlases uzraugs Olivera Kovaceviča raidījumā "Među nama" par šo situāciju runāja, paziņojot, ka EBU lēmums ir pārāk bargs.

Kovačeviča norāda, ka, pat ja EBU sniegtā informācija par incidentu ir precīza, sods ir "ekstrēms", īpaši ņemot vērā, cik tuvu bija lielais fināls. Viņa uzsvēra, ka mēģinājumi ir paredzēti tieši gadījumiem, kad dalībnieks nevar ierasties norises vietā, un ierosināja, ka EBU varēja pārraidīt Josta mēģinājuma klipu, ja patiešām vēlējās novērst viņa iekļūšanu arēnā.

Kovačeviča sola, ka RTS neklusēs un pieprasīs EBU izsmeļošu paskaidrojumu. Viņa arī uzsvēra konkursa nozīmi Serbijai, norādot, ka pusfināli bija populāri un lielais fināls piesaistīja divus miljonus skatītāju valstī.

Viņa pievērsās arī Izraēlas dalībai Eirovīzijā, norādot, ka neuzskata tās dalību konkursā par taisnīgu, pat ja sākotnēji Izraēla konfliktā Gazas joslā bija upuris, un ka viņai ir aizdomas par organizētu balsošanas kampaņu Rietumeiropas valstīs.

Lasi vēl:

2024. gada Eirovīzija. Foto: Jessica GOW / TT News Agency / AFP

2024. gada Eirovīzija. Foto: Jessica GOW / TT News Agency / AFP

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas