Daudzi vecāki Latvijā piekristu, ka bērnistabas iekārtošana divām atvasēm nebūt nav vienkārša. Īpaši tad, ja bērni ir dažāda vecuma un jāņem vērā zēna un meitenes intereses. Ierobežotā platībā ir jānodrošina visas bērnu vajadzības un jāatrod vieta viņu mantām. Interjera dizainere dalās ieteikumos, kā pārveidot nelielu bērnistabu par telpu māsai un brālim, parūpējoties arī par universāliem mantu glabāšanas risinājumiem.
Kādai divu bērnu ģimenei no Aizputes ir jāiekārto istaba savām atvasēm – zēnam un viņa māsiņai. Iepriekš šajā istabā mitinājies tikai dēlēns un tā iekārtota ar pašām vajadzīgākajām mēbelēm – gultu, plauktiem, skapi un rakstāmgaldu, tomēr telpas pilnais potenciāls palicis neizmantots. Mazā māsiņa līdz šim dzīvojusi vecāku guļamistabā, bet tur viņai nav bijis pašai savas vietas un arī skapja. Vecāku mērķis ir izveidot kopīgu bērnistabu, kas būtu funkcionāla un pievilcīga un nelielajā platībā tomēr sniegtu bērniem visu, kas tiem ikdienā nepieciešams.
Krāsām ir liela nozīme
Lai izveidotu interjeru, kas atbilstu divu vai vairāku augošu bērnu vajadzībām un kur būtu gana vietas visām mantām, it svarīgi izplānot funkcionālu mēbeļu izvietojumu un zonējumu. Iekārtojot istabu vairākiem bērniem, ir ieteicams veidot atsevišķu zonu katram bērnam, lai mazie varētu mācīties, atpūsties, lasīt un rotaļāties, cits citu netraucējot.
"Es izvēlējos balto kā istabas un mēbeļu pamattoni, lai vizuāli paplašinātu telpu un radītu svaigu, tīru iespaidu. Neitrālā bāze ļauj izcelties krāsainajiem akcentiem bērnu mantās un dekoratīvajos elementos. Meitenes pusē es akcentam izmantoju rozā krāsu, bet zēna pusē – klasiski zilo. Mēbeļu fasādes un durvis atbilstošajās krāsās skaidri norāda uz telpas zonējumu. Katram bērnam ir paredzēts savs skapis ar pakaramajiem un plauktiem apģērbam, katram ir savs galds, gulta utt.," – skaidro IKEA interjera dizainere Sintija Zvira.
Vertikāli mantu glabāšanas risinājumi optimālai telpas izmantošanai
Bērnistabās bieži ir maz vietas, tāpēc ir īpaši svarīgas funkcionālas mēbeles, pārdomāts plānojums un atjautīgi mantu glabāšanas risinājumi. Lai iegūtu maksimāli daudz vietas pēc iespējas mazākā platībā, dizainere plānoja mēbeles vertikāli, liekot lietā sienas platību.
"Ņemot vērā, ka telpa ir neliela, un vieta nepieciešama divu bērnu mantām, vertikāli risinājumi kļuva par būtiskāko elementu vietas optimizēšanai. Divstāvu gultas vietā es izvēlējos divas atsevišķas gultas, lai katram bērnam būtu sava nošķirta vieta. Tas samazināja iespējas izvietot zemākus skapjus un citas mēbeles mantu glabāšanai, un te talkā nāca vertikālie risinājumi. Izmantojot sienas platību, telpa ir tikpat sakārtota un funkcionāla, un katram bērnam saglabājas sava zona."
Mierpilna un relaksējoša vide
Mierpilnu noskaņu var panākt arī ar telpas apgaismojumu, kas var būt siltāks vai vēsāks, spožāks vai drīzāk pieklusināts. Liela nozīme kopiespaida veidošanā ir arī aizkariem, jo telpas atmosfēru ietekmē, piemēram, tas, cik daudz gaismas aizkari laiž cauri.
Lai veicinātu labāku miega kvalitāti bērniem, dizainere šai istabā izvēlējās biezus nakts aizkarus, kas nelaiž iekšā gaismu no āra un slāpē trokšņus, veidojot klusāku vidu, kurā pilnvērtīgi atpūsties. Iekārtojumu papildināja ar naktslampiņām, ko bērni var paši pēc vēlēšanās ieslēgt, izslēgt vai pat atstāt ieslēgtas uz nakti, lai miedziņš būtu saldāks.
Informāciju sagatavoja Renata Dantė, IKEA korporatīvo pakalpojumu vadītāja Baltijas valstīs.
Publicitātes foto. Foto: IKEA