Mūsdienās uzņēmumos un mājsaimniecībās ugunsdzēsības karalis ir ugunsdzēsības aparāts jeb tautā bieži saukts par ugunsdzēšamo aparātu, bugatieri. Tas ir vienkāršs un efektīvs līdzeklis, kas ļauj nodzēst ugunsgrēku jau sākuma stadijā, līdz minimumam samazinot materiālo un cilvēkresursu zaudējumu.
Kas jāņem vērā, iegādājoties ugunsdzēsības aparātu?
Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu uz tā etiķetes ir trīs lietotājam paredzēti informācijas segmenti:
Ugunsdzēsības aparāta dzēstspēja
Jo lielāks ir skaitlis, kas norāda potenciāli nodzēšamā ugunsgrēka lielumu, jo lielāku ugunsgrēku ar šādu aparātu iespējams nodzēst.
Ugunsdzēsības aparāta dzēšanas klase
Otra informācijas zīmju grupa ir piktogrammas, kas apzīmē ar šo aparātu dzēšamo ugunsgrēku klases.
Drošības marķējums
Trešā zīmju grupa ir informācija par to, vai var dzēst elektroiekārtas, CE marķējums, kas norāda uz to, ka attiecīgais ugunsdzēsības aparāts ir pārbaudīts un drošs tā lietotājam.
"Ugunsdzēsības aparātam jābūt garantētā darba kārtībā, jo briesmu brīdī tas ir "drošības spilvens" un cilvēks uz to ļoti paļaujas." iesaka FN-SERVISS valdes locekle Natālija Sokolova. Nestrādājošs aparāts ir pat sliktāk nekā vispār neesošs. Atbilstoši ražotāju tehniskajiem noteikumiem pamatā visiem ugunsdzēsības aparātiem Latvijā tehniskā apkope jāveic ne retāk kā 1 reizi gadā, savukārt 1 reizi 5 gados jāveic ugunsdzēsības aparātu atvēršana un labošana, tajā pašā laikā nomainot dzēšanas vielu, kā arī nomainot dilstošās ugunsdzēsības aparātu detaļas palaišanas mehānismos.
Kādi ir ugunsdzēšamo aparātu veidi?
- Ūdens putu ugunsdzēsības aparāts būs vispiemērotākais telpām vai veikaliem. Tas paredzēts, lai vismaz no metra attāluma dzēstu cietus degošus materiālus, degošus šķidrumus, kūstošus priekšmetus, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V. Ūdens putas nepiesārņo telpu, neatstāj nosēdumus un nodrošina minimālu ietekmi uz vidi. Tā kā balonā ir ūdens, jāatceras, ka to drīkst glabāt tikai telpās, kur termometra stabiņš nenolaižas zem “0” atzīmes.
- F klases ugunsdzēsības aparāts ir paredzēts mājsaimniecībām un virtuvēm. Tas ir piemērots, lai dzēstu pannas un citas gatavošanas ierīces, kurās tiek izmantoti augu vai dzīvnieku eļļas un tauki, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma. Kā alternatīvu F klases ugunsdzēsības aparātam var izmantot ugunsdzēsības pārklājus, kuri paredzēti, lai dzēstu ugunsgrēkus virtuvē, kā arī situācijās, kad ir aizdedzies cilvēka apģērbs.
- Ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparāts telpā izplata gāzi, kas uguni noslāpē. Ar to var dzēst degošus šķidrumus tādus, kā benzīnu, spirtu, laku un smērvielas, kā arī kūstošus cietus priekšmetus, tādus kā plastmasas izstrādājumus. Svarīgi atcerēties, ka telpās kopā ar šo aparātu jāizvieto arī pulvera, ūdens putu vai ķīmiskā šķidruma ugunsdzēsības aparāts, lai varētu nodzēst citus iespējamos ugunsgrēka veidus. Dzēš vismaz no vismaz metra attāluma.
- Pulvera ugunsdzēsības
aparāts paredzēts, lai nodzēstu ugunsgrēkus, kuros deg cieti materiāli,
kas rada kvēlojošas ogles, deg šķidrumi vai kūstoši cieti priekšmeti, deg
propāns, butāns vai citas gāzes, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V. Tas ir piemērots lietošanai ārā un neapsildāmās telpās, kā arī
lietošanai automašīnā. Vieglajā automašīnā nepieciešams vismaz 1 kg pulvera ugunsdzēsības
aparāts, ar dzēšanas klasi 8A34 BC. Visiem, kas vēlas lielāku
drošību, automašīnās ieteicams izmantot vismaz 2 kg pulvera aparātus. Dzēst
iesaka no vismaz metra attāluma.
Jaunu ugunsdzēsības aparātu, ieteicams iegādāties no pieredzējuša tirgotāja, kuram ir nevainojama reputācija, plašs piedāvājums un tiek nodrošināts daudzpusīgs serviss.
FN-SERVISS ne tikai pārdod ugunsdzēsības aparātus un konsultē par to pielietojumu, bet arī veic to pārbaudi un tehnisko apkopi saskaņā ar Latvijas standarta LVS 402 prasībām par ugunsdzēsības apkopes punktiem un tiem piemērotajām prasībām.
Papildus informāciju par ugunsdrošības un darba aizsardzības jautājumiem meklējiet www.fnserviss.lv
FN-Serviss