Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

"Pro Vape": Apstiprinātie grozījumi Tabakas likumā ir ļoti izdevīgi nelegālajam tirgum

Sieviete smēķē elektronisko cigareti. Foto: Evija Trifanova/LETA

Sieviete smēķē elektronisko cigareti. Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeima galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Tabakas likumā, kas paredz no nākamā gada 1.janvāra aizliegt tirgot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, ir ļoti izdevīgi nelegālajam tirgum, aģentūrai LETA sacīja SIA "Pro Vape" Skandināvijas un Baltijas menedžere Ieva Bojāre.

Viņa skaidroja, ka vienkāršoti pieņemtie grozījumi nozīmē, ka no 2025.gada 1.janvāra legāli patērētajiem būs pieejamas tikai tādas elektroniskās cigaretes, kas ir bez garšas vai ar tabakas garšu.

"Pro Vape" uzskata, ka šāds lēmums ir ļoti izdevīgs nelegālajam tirgum, kur valsts jau patlaban netiek galā ar nelegālās produkcijas izplatīšanas apkarošanu.

Bojāre norādīja, ka "Pro Vape" stingri atbalsta apņemšanos aizsargāt nepilngadīgās personas no atkarību izraisošo vielu kaitīgās ietekmes, tomēr tieši nelegālais tirgus būtiski palielina risku beztabakas produktu izplatībai nepilngadīgo vidū. Tāpat viņa piebilda, ka "Pro Vape" vienmēr sadarbojas ar valsts iestādēm un ziņo par tirgū novērotiem pārkāpumiem.

Pēc "Pro Vape" aplēsēm, aptuveni 90% beztabakas produktu tirgus veido produkti ar garšām. "Rezultātā pieņemtais aizliegums izmantot aromatizētājus, izņemot tabakas, varētu tikt uzskatīts par efektīvu visu šīs produktu grupas aizliegumu," sacīja Bojāre, atzīmējot, ka, aizliedzot produktus, pēc kuriem pastāv pieprasījums, palielinās risks, ka patērētāji iegādāsies šos produktus nelegālajā tirgū.

"Tas nozīmē, ka nelegālais tirgus varētu strauji pieaugt, jo cilvēki joprojām centīsies piekļūt šiem produktiem," skaidroja "Pro Vape" pārstāve. Viņa uzskata, ka šāda situācija rada negatīvas sekas sabiedrībai, jo, pieņemot aizliegumu, likumdevējs nav pievērsis uzmanību, ka legālajā tirgū pieejamie produkti atbilst visām kvalitātes prasībām, tie tiek stingri uzraudzīti, kamēr nelegālais tirgus ir bieži vien saistīts ar zemu kvalitāti un potenciāli bīstamu produkciju.

"Pro Vape" pārstāve arī norādīja, ka dzīvē jebkādu aizliegumu ir iespējams efektīvi īstenot tikai tādā apmērā, kādā to ir iespējams kontrolēt, tostarp Valsts policija un Valsts ieņēmumu dienests vairākkārt vērsuši likumdevēju uzmanību uz jau esošo problemātisko situāciju cīņā ar nelegālo tirgu, nepietiekamiem Iekšlietu ministrijas resursiem. "Šim tirgus apjomam pieaugot, tas kļūs vēl grūtāk vai pat pilnībā neiespējami kontrolējams. It īpaši bez papildu cilvēku un finanšu resursu atvēlēšanas šim mērķim," atzina Bojāre.

Viņa arī atzīmēja, ka "Pro Vape" pieredze kaimiņvalstīs, kur pēc līdzīgu aizliegumu ieviešanas nelegālais tirgus ievērojami pieauga, liecina par nepieciešamību mācīties no citu valstu kļūdām, nevis tās atkārtot.

"Rezultātā valsts budžets zaudēs ievērojamas summas neiekasētu nodokļu veidā. Vai beztabakas produktu iegādes ierobežojumu leģitīmais mērķis - samazināt kaitīga ieraduma izplatību - tiks sasniegts? Visticamāk, nē," sacīja Bojāre.

LETA jau vēstīja, ka Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma aizliegumu no 2025.gada laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus.

Grozījumi veikti Tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Kā izņēmumi elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem būs atļauti likuma pielikumā minētie aromatizētāji, kas rada tabakas smaržu vai garšu.

Tāpat noteikti dažādi ierobežojumi attiecībā uz tabakas aizstājējproduktu izplatīšanu, kas stāsies spēkā vasarā.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Pro Vape" 2022.gadā strādāja ar 76,285 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 93,1% vairāk nekā 2021.gadā, vienlaikus kompānijas peļņa saruka par 38,9% un bija 6,452 miljoni eiro.

Kompānija reģistrēta 2016.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2800 eiro. "Pro Vape" īpašnieki ir Mārtiņš Jamonts (75%) un Edžus Picka (25%). Picka un Jamnots ir īpašnieki arī tabakas izstrādājumu vairumtirgotājam SIA "Nord Snus".

Sieviete smēķē elektronisko cigareti. Foto: Evija Trifanova/LETA

Sieviete smēķē elektronisko cigareti. Foto: Evija Trifanova/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas