Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Runcis zābakos jeb – padomi, kā ceļot kopā ar kaķi

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Doties atvaļinājumā var arī kopā ar savu mājdzīvnieku, taču sagatavošanās ceļojumam jāuzsāk jau krietni iepriekš, it īpaši, ja tas būs jūsu pirmais kopīgais ceļojums. Par to, kā sagatavot kaķi ceļam, ar kādu transportlīdzekli doties atpūtā un kādiem pārvadātāja noteikumiem un valsts normatīviem jāseko līdzi, lai atpūta kopā ar pūkaino draugu noritētu bez rūpēm, vairāk stāsta Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Anita Štelfa.

Transports

"Vienalga, vai ceļosiet ar privāto automašīnu, vilcienu, autobusu vai lidmašīnu, – katram transportam ir pārvadājuma īpatnības, kas jāņem vērā, lai ceļojuma dienā nenāktos piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus. Ja plānojat ceļot ar kādu no iepriekšminētajiem transportiem, kaķim obligāti jāsagādā būris. Jāatzīmē, ka lidojumu kompānijām attiecībā uz būru izmēriem ir stingri noteikumi, tāpēc tie obligāti jāizpēta, pirms būris tiek iegādāts," skaidro Rimi Mājdzīvniekiem eksperte. Anita Štelfa norāda, ka ceļojums ar lidmašīnu var būt nedaudz sarežģītāks arī tāpēc, ka ne visas aviokompānijas atļauj pārvadāt dzīvniekus vai arī to skaits vienā reisā var tikt ierobežots. Tāpēc ir jābūt proaktīviem un komunikācijā ar aviokompāniju jānoskaidro pārvadājuma prasības un ar to saistītās izmaksas.

"Braucot ar privāto automašīnu, varētu šķist – priekš kam kaķim būris, taču stresa brīžos dzīvnieks var apdraudēt autovadītāja un pasažieru drošību – tas var nolīst autovadītājam pie kājām vai pat pilnībā traucēt pedāļu lietošanu. Ja mīlulis neatrodas būrī, arī logu atvēršanas iespēja braukšanas laikā ir stipri ierobežota, lai kaķis neizlēktu no braucoša transportlīdzekļa," norāda eksperte.

Ja atpūtas brauciens plānots vasarā, kaķi nedrīkst atstāt vienu pašu automašīnā. Spēkrats uzkarst ļoti ātri, pat ja novietots ēnā. Dzīvnieks var pārkarst: tas var smagi elpot, nespēt normāli pārvietoties, tam var pacelties ķermeņa temperatūra. Šādos gadījumos var pielikt vēsu dvieli vai ledu pie ķepām vai vēdera, bet ne pie galvas, un var gadīties, ka jāmeklē veterinārā palīdzība.

Dokumenti

Dodoties ceļojumā uz kādu no Eiropas Savienības valstīm, kaķim ir jābūt derīgai Eiropas lolojumdzīvnieka pasei, tam jābūt aprīkotam ar mikroshēmu (jeb čipu) un vakcinētam pret trakumsērgu ar izietu karantīnas periodu. Taču arī Eiropā ir valstis, kuras papildus minētajam var pieprasīt uzrādīt ES veterināro sertifikātu un citus dokumentus. Tāpēc pirms ceļojuma savlaicīgi jānoskaidro visas prasības, ar kādām nāktos sastapties, ceļojot uz Eiropu vai ārpus tās.

Kā sagatavot mīluli ceļojumam?

"Jebkurš pirmais ceļojums būs sarežģīts un nervozs gan jums, gan kaķim. Pirmais, ar ko nepieciešams sākt, – iegādāties ceļojuma būri vai somu, taču jāatzīmē, ka būrim ir vairāk priekšrocību. Tas ne tikai kalpo kā drošības līdzeklis, lai mīlulis būtu pasargāts nelaimes gadījumā, bet arī kā kaķa personīgā telpa, kurā tas var justies droši. Nekādā gadījumā nevajadzētu kaķi ar būri iepazīstināt ceļojuma dienas rītā un mēģināt mīluli "stumt" iekšā. Būris ir jāiegādājas savlaicīgi, vismaz nedēļu pirms ceļojuma. Tajā jāieklāj kaķa mīļākā sedziņa un jāieliek kāds kārums, tas jāatstāj atvērts un jāpavēro kaķa darbības. Būdams ziņkārīgs, tas kādā brīdī ielīdīs un vēl pēc kāda laika varbūt pat izvēlēsies to kā patīkamu guļvietu. Ja būris būs pietiekami liels, kaķis tajā varēs arī izkustēties. Izmantojot pozitīvo apmācību, kaķi var pieradināt pie patstāvīgas uzturēšanās būrī, neradot riskus ne jums, ne apkārtējiem, tajā pašā laikā kaķim tā būtu komfortabla un droša vide," uzsver felinoloģe.

Ja ceļojums uz galamērķi ir ilgs, kaķi nevajadzētu barot vismaz 8–12 stundas pirms tā, piedāvājot tikai ūdeni. Arī ceļojuma laikā labāk piedāvāt regulāri padzerties, bet, ja ceļojums ir garš, ik pa brīdim piedāvāt arī nedaudz sausās barības. Konservi, gaļa un citi gardumi jādod tikai tad, kad esat nonākuši apmešanās vietā galamērķī.

Kas nepieciešams līdzņemšanai?

• Ja iespējams, jāņem līdzi kaķa tualete. Ceļojuma laikā noderēs būrī ieklāti vienreizlietojamie paladziņi, kurus iespējams nomainīt pēc nepieciešamības.

• Būtu vēlams paņemt līdzi kaķa "kosmētikas" somiņu, kurā atrastos ķemme, mitrās salvetes un šampūns vai ziepes, kas lieti noderētu, ja gadītos kāds nepatīkams starpgadījums ar tualetes izmantošanu.

• Līdzi jāņem arī kaķa medikamenti, ja mīlulis tādus lieto.

• Kaķa barība, ūdens bļodiņa, ūdens, mīļākā rotaļlieta.

• Ceļojot karstā laikā, līdzi var paņemt atvēsinošus paladziņus. Bet arī šādā gadījumā kaķis pie atvēsinošā paladziņa ir iepriekš jāpieradina.

Kad esat ieradušies ceļojuma galapunktā un iekārtojušies apmešanās vietā, iekārtojiet vietu kaķim – guļvietu, ēdināšana vietu, tualeti. "Vislabāk svešā vietā to visu izvietot netālu vienu no otra. Ja nepieciešams atstāt kaķi svešajā vietā vienu pašu, pārbaudiet logu atvērumus un novietojiet kaķim pieejamā vietā kādu jūsu mantu – sedziņu vai pat jūsu apģērba gabalu, kas palīdzēs kaķim uzturēt mieru un nejusties pamestam. Lai jauks atvaļinājums jums un patīkams ceļojums jūsu mīlulim!" vēl Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte.

Informāciju sagatavoja Inga Bite, Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas