Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Rūsa, aizsvīduši logi, zems spiediens riepās un citas auto likstas ziemā – kā no tām izvairīties?

Automašīna. Foto: Pexels

Automašīna. Foto: Pexels

Latvijas ziemas apstākļi no autovadītājiem prasa īpašu sagatavotību ne vien, lai justos droši uz ceļa, bet arī lai ilgtermiņā automašīnu saglabātu labā tehniskajā stāvoklī. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO kopā ar "Drošas braukšanas skolas" vadītāju Jāni Vanku dalās padomos, kā parūpēties par auto, lai ziema tam nekaitētu, piedāvājot praktiskus risinājumus biežākajiem šī gadalaika izaicinājumiem - no aizsardzības pret sāli līdz pareiza dzesēšanas šķidruma izvēlei.

Sāls

Kā skaidro eksperts Vanks, viena no lielākajām problēmām katru ziemu ir sāls, kuras dēļ spēkratiem var pastiprināti veidoties rūsa un tikt bojāta virsbūve. "Ziemas laikā apledojušie ceļi bieži ir nokaisīti ar sāli, kas ilgtermiņā var radīt nopietnus automašīnas bojājumus. Rūsēšana ir salīdzinoši bieža un dārga problēma, taču tās attīstību var ievērojami palēnināt, apstrādājot auto ar aizsarglīdzekļiem, kas atgrūž mitrumu, vai pretrūsas pārklājumiem, kas efektīvi aizsargā virsmu no sāls un ūdens.”

Lai izvairītos no neparedzēti dārgiem remontdarbiem, silti iesaku arī ziemas laikā veikt regulāru automašīnas mazgāšanu, īpašu uzmanību pievēršot riteņu arkām, spēkrata apakšdaļai un sliekšņiem.

“Svarīgākais ir atrast cilvēku, kura eksperta padomiem uzticēties, lai izvēlētos labāko automašīnas aizsardzības risinājumu visos gadalaikos."

Eksperts uzsver, ka aizsardzība pret sāli kļūst aizvien populārāka īpaši vecāku auto īpašnieku vidū, kuri vēlas saglabāt labu automašīnas tehnisko stāvokli ilgtermiņā.

Spiediens riepās

Līdztekus virsbūves aizsardzībai arī riepas ziemā prasa papildu uzmanību, jo temperatūras izmaiņas ietekmē to spiedienu, kas, savukārt, ietekmē auto vadāmību un degvielas patēriņu.

"Samazinoties gaisa temperatūrai, arī spiediens riepās samazinās, tāpēc regulāra tā pārbaude ir būtiska. Pareizs spiediens palīdz ne tikai nodrošināt degvielas ekonomiju, bet arī vienmērīgu riepu dilšanu un stabilitāti uz slidenajiem ceļiem. Piemēram, ja spiediens riepās ir par zemu, tad riepas deformējas, pastiprināti dilst to ārmalas un būs lielāka iespēja pārsist riepu diskus, iebraucot kādā bedrē. Jāņem vērā, ka katram automašīnas modelim un riepu izmēram optimālais spiediens atšķiras, tomēr tā pārbaude nav jāveic paranoiskā biežumā, jo, ja viss ir tehniskā kārtībā, riepām spiediens būtu jāuztur 2-3 mēnešus," norāda eksperts.

Akumulators

Svarīgi ir arī rūpēties par automašīnas akumulatoru, kas ziemā tiek pakļauts paaugstinātai slodzei.

"Ja aukstā rītā rodas grūtības ar auto iedarbināšanu, tas var norādīt uz nolietotu akumulatoru, tāpēc aicinu visus autovadītājus neatstāt automašīnas ziemas gatavības pārbaudi uz pēdējo brīdi un jau laikus pārliecināties par akumulatora uzlādes līmeni un kontaktu tīrību, jo šādi profilakses pasākumi var novērst tehniskas problēmas. Ja akumulators kalpo jau vairākus gadus, iespējams, tā nomaiņa pirms ziemas ir nepieciešama, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām ceļā. Arī profilaktiska auto drošības sistēmu pārbaude nenāks par ļaunu. Īpaši svarīgi pievērst uzmanību ABS sistēmai, kas ir kritiska ziemas apstākļos, jo tā palīdz saglabāt auto vadāmību bremzēšanas laikā uz slidenām virsmām.”

Ja automašīnas panelī redzam iedegamies ABS brīdinājuma lampiņu, ir svarīgi nekavējoties apmeklēt servisu un veikt nepieciešamo remontu,

skaidro Vanks. Viņš uzsver, ka, ja rodas problēmas ar ABS, iespējams, ir jāpārbauda arī citas drošības sistēmas.

Dzesēšanas šķidrums un eļļa

Lai nodrošinātu motora efektīvu darbību, svarīgi ir laikus pārbaudīt un pielāgot dzesēšanas šķidrumu un eļļu. "Ziemā dzesēšanas šķidrumam jābūt pietiekami izturīgam pret zemu temperatūru, lai novērstu motora pārkaršanu vai sasalšanu. Autovadītāji zina, ka zemās temperatūrās šķidrumi paliek viskozāki, tāpēc ar šķidrāku eļļu iespējams saglabāt viskozitāti pie zemām temperatūrām, tomēr, lai gan šķidruma īpašības ir būtiskas, vienmēr ieteicams ievērot ražotāja norādījumus, kas palīdzēs uzturēt dzinēja efektivitāti," piebilst Vanks.

Salona gaisa filtrs

Pievēršoties salona sagatavošanai ziemai, Vanks norāda, ka autobraucēji ziemas apstākļos bieži sastopas ar logu aizsvīšanas problēmu.

"Viens no biežākajiem aizsvīšanas iemesliem ir paaugstināts mitrums salonā. Mitrums var iekļūt automašīnā nepietiekamas kabīnes izolācijas dēļ, kas bieži saistīts ar korozijas procesiem, vai arī uzkrāties paklājiņos. Piemēram, jaunāku automašīnu modeļu īpašnieki mēdz aizmirst nomainīt salona gaisa filtrus, kas nodrošina gaisa cirkulāciju - kad filtrs ir nolietots, tas traucē gaisa apriti un mitrums uzkrājas salonā. Regulāra filtra nomaiņa ne tikai uzlabos ventilāciju, bet arī novērsīs logu aizsvīšanu, kas var būt bīstama redzamības problēma ziemas apstākļos," skaidro "Drošas braukšanas skolas" vadītājs.

"Sniega un sala apstākļos pieprasījums pēc tehniskās palīdzības uz ceļa mēdz pieaugt pat desmitkārt. To novērojām, piemēram, šī gada janvārī. Lielā aukstumā likstas uz autoceļiem saistītas ne vien ar saslīdēšanu un akumulatora izlādēšanos, bet arī ar kvēlsvecēm un ziemai neatbilstošu degvielu, kas lielā salā var sabiezēt un aizsprostot degvielas sistēmu. Tāpat drošai braukšanai ziemā ir svarīgas labas logu slotiņas un ziemas logu šķidrums, nemaz nerunājot par kvalitatīvām ziemas riepām. Ir vērts rūpīgi padomāt par katru no šīm niansēm, laikus pielāgojoties ziemas apstākļiem, lai būtu droši braukt un auto kalpotu ilgāk. Automašīnai šī sagatavošanās ir tikpat būtiska kā ziemas drēbes cilvēkam," saka ERGO transportlīdzekļu apdrošināšanas produktu vadītājs Aldis Eņģelis.

Ziemas izdzīvošanas komplekts

Lai ikkatrs autovadītājs būtu gatavs neparedzētām situācijām ziemās, ieteicams automašīnā turēt ziemas izdzīvošanas komplektu, kas ietver:

  • Avārijas trijstūri un atstarojošo vesti;
  • Vilkšanas trosi vai striķi;
  • Siltas drēbes vai pledu;
  • Mobilo ierīču bezvadu lādētāju;
  • Lāpstu;
  • Starta vadus akumulatora uzlādei.

Lasi arī:

Kā sagatavoties braukšanai ārzemēs ziemā?

Dīzeļa vietā benzīns – ko darīt, ja uzpildīta nepareizā degviela?

Aukstā ziemas rītā auto “nelec” – eksperts iesaka, ko darīt un kā no tā izvairīties

Automašīna. Foto: Pexels

Automašīna. Foto: Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas