Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sāpes vēdera lejasdaļā – vai sākt satraukties par endometriozi?

Photo from Pexels.com

Photo from Pexels.com

Sāpīgas mēnešreizes? Vai dzimumakta laikā izjūti sāpes vēdera lejasdaļā? Vai mēdz piedzīvot krampjus sporta treniņos vai urinējot? Vienkārši visu laiku sāp vēders? Iespējams tās ir pilnīgi nesaistītas lietas, bet tik pat labi tā varētu būt endometrioze. Kas ir šī slimība un kad sievietei par to vajadzētu sākt satraukties, jautājām ginekoloģei Vijai Plūmei.

Kas ir endometrioze?

Endometrioze var skart jebkuru sievieti reproduktīvajā vecumā. Tā rodas, ja dzemdes iekšējam slānim – endometrijam līdzīgi audi sāk veidoties dzemdes muskulatūrā (tad to sauc par adenomiozi) vai ārpus dzemdes. Dažādu iemeslu dēļ endometriozes perēkļi var nokļūt vēdera dobumā, sākotnēji izgulsnējoties sīku perēkļu veidā, bet laikā gaitā tajās vietās rodas cistas (endometriozes cista, šokolādes cista) vai cieti, rētaudiem līdzīgi audi, kas salipina kopā apkārtējos audus un orgānus (saaugumi). Šajos endometriozes perēkļos endometrijam līdzīgie audi arī menstruē (noārdās), savukārt organisms cenšas šo procesu norobežot apkārtējiem audiem apliecoties ap to perēkli. Tādējādi veidojas ar vecām, lizētām asinīm pildītas endometriozes cistas (“šokolādes” cistas) vai saaugumi. Bieži endometriozes perēkļi rada sāpes vēderā. Endometriozes perēkļi var rasties vēderplēvē, citos mazā iegurņa orgānos (olnīcās, urīnpūslī, zarnās), retāk - ārpus vēdera dobuma (plaušās, nierēs vai citos orgānos).

Iegurņa vēderplēves, olnīcu vai retrocervikālā endometrioze?

Iegurņa vēderplēves endometrioze, olnīcu endometrioze un retrocervikālā endometrioze – šīs ir trīs biežākās endometriozes lokalizācijas.

  • Iegurņa vēderplēves endometrioze ir visbiežāk sastopamākā. Mēnešreižu laikā dzemdes gļotādas audiem vajadzētu dabiskā ceļā tikt izvadītiem no sievietes organisma, bet tā nelielā daļa menstruālo asiņu, kas paliek organismā, var neuzsūkties, bet piestiprinās pie vēderplēves un laika gaitā pārtop saaugumos. Tas noved pie lielām sāpēm menstruāciju laikā.
  • Olnīcu endometrioze var sākt veidoties jau embrija stadijā, kad topošajai meitenītei sāk attīstīties sievišķie dzimumorgāni. Tāpat, tā var rasties dzīves laikā. Ar laiku olnīcu virskārtas šūnas pārveidojas un kļūst līdzīgas dzemdes gļotādas šūnām, tikai tām nav kur izdalīties, tāpēc tās iespiežas olnīcas audos un ar laiku veidojas endometriozes cista. To mēdz saukt arī par šokolādes cistu, jo tās saturs izskatās līdzīgs karstajai šokolādei. Arī šim tipam ir raksturīgas ļoti stipras sāpes, īpaši pirms mēnešreizēm un mēnešreižu laikā, kā arī dzimumattiecību laikā.
  • Retrocervikālā endometrioze izveidojas, kad dzemdes gļotādas šūnas izvietojas starp dzemdi un taisno zarnu. Izteiktākie simptomi ir slikta vēdera izeja pirms mēnešreizēm - caureja vai aizcietējumi.

Liela daļa sieviešu reproduktīvajā vecumā var slimot ar endometriozi un par to par nenojaust, bet, ja izjūti jebkuru no šiem simptomiem – izteiktas sāpes iegurnī, stipras sāpes mēnešreižu laikā, krampji vēdera lejasdaļā, neregulāra asiņošana, sāpes dzimumattiecību laikā vai pēc tā, gremošanas un vēdera izejas problēmas, urinācijas traucējumi – dodies pie ginekologa un veic nepieciešamos izmeklējumus. Diskomforts un nedaudz sāpīgas mēnešreizes ir viena lieta, bet laikus nenovērsta endometrioze var novest arī pie neauglības.

Tāpēc piesakies pie ginekologa un pārliecinies par savu veselību.

Photo from Pexels.com

Photo from Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas