Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sola maksimāli censties informēt sabiedrību par iestāšanos valsts aizsardzības dienestā

Foto: Evija Trifanova/LETA

Foto: Evija Trifanova/LETA

Neskatoties uz to, ka jauniešiem palikušas vien pāris nedēļas brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības dienestam (VAD), aizsardzības resors sola maksimāli censties informēt sabiedrību par dienestu.

Šodien Saeima lemj par VAD likumprojekta un dienestu pavadošo likumprojektu pieņemšanu galīgajā lasījumā. Pirmais iesaukums paredzēts uz brīvprātības pamata. Personām ir tiesības pieteikties VAD līdz šī gada 1.maijam. Personas, kuras ir pieteikušās VAD, sāks dienestu šī gada 1.jūlijā. Paredzēts, ka šovasar VAD tiks iesaukti 300 jaunieši.

Vaicāti, vai ir plānota kāda intensīva sabiedrisko attiecību kampaņa, kas darbotos līdz 1.maijam, Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā aģentūrai LETA atzina, ka ministrija un Nacionālie bruņotie spēki maksimāli centīsies informēt sabiedrību par VAD, tā apmācību gaitu, brīvprātīgo karavīru ieguvumiem, pieteikšanās kārtību, sadzīves apstākļiem un citiem nozīmīgiem aspektiem, vienlaikus cenšoties atspēkot mītus par militāro dienestu mūsdienās.

VAD likumprojekts paredz, ka saskaņā ar VAD likumu VAD būs pakļauti pilsoņi - vīrieši - viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Pilsonis, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību, izņemot augstāko izglītību, būs pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas.

Ja pilsonis pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību, izņemot augstāko izglītību, un nav absolvējis izglītības iestādi līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, viņš ir pakļauts VAD viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.

Valsts aizsardzības militārajam dienestam brīvprātīgi varēs pieteikties pilsoņi - vīrieši un sievietes - no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam.

Valsts aizsardzības militāro dienestu pilda vienā no šādiem veidiem: 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu;

Tāpat VAD varēs pildīt piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu militārās izglītības iestādē un Nacionālo bruņoto spēku vienībā, kuras kopējais apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiks nav mazāks par 180 dienām.

VAD pakļautajām personām, kuras savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevar pildīt valsts aizsardzības militāro dienestu, to var aizstāt ar alternatīvo dienestu šajā likumā noteiktajā kārtībā. Alternatīvais dienests būs jāpilda 11 mēneši Aizsardzības ministrijas padotībā esošajās iestādēs.

Pilsonis, kurš apgūst ārsta, ārsta palīga vai māsas profesiju, studējot ārstniecības

programmā, varēs izvēlēties vienu no valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes veidiem neatkarīgi no Nacionālo bruņoto spēku noteiktajām prioritātēm. Ņemot vērā studējošo profesionālās zināšanas un prasmes, viņus varēs iecelt ar attiecīgo jomu saistītos amatos.

VAD karavīram un alternatīvā dienesta veicējam būs tiesības saņemt dienesta pienākumu izpildes kompensāciju. Valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kuri pieteikušies valsts aizsardzības militārajam dienestam brīvprātīgi, ir tiesības saņemt dienesta pienākumu izpildes kompensāciju paaugstinātā apmērā. Ministru kabinets nosaka kompensācijas apmēru un izmaksas kārtību. Kompensācija nav pakļauta parādu piedziņai.

Brīvprātīgie valsts aizsardzības dienesta karavīri 11 mēnešu dienesta noslēgumā, neatkarīgi no izvēles turpināt karjeru NBS vai atvaļināties rezervē, saņems papildu kompensāciju 1100 eiro apmērā.

Pilsoņiem, kas brīvprātīgi pietiekušies un pabeiguši VAD, pie nosacījuma, ka viņi atbildīs augstskolas un studiju programmas uzņemšanas noteikumiem, valsts augstākās izglītības institūcijas finansēs augstākās izglītības studijas Ministru kabineta noteiktos studiju virzienos.

Papildinātas arī karavīra sociālas garantijas dienesta laikā, paredzot, ka VAD karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot bērnudārzos.

VAD likumā paredzēts administratīvais sods par neierašanos uz noteiktajām pārbaudēm Aizsardzības ministrijas pavēstē noteiktajā laikā un vietā bez attaisnojoša iemesla tiks iemērots visiem pilsoņiem, kas pēc pavēsts saņemšanas neieradīsies uz pārbaudēm. Sankciju apmērs - brīdinājums vai naudas sodu līdz 350 eiro.

Ja pilsonis turpinās neierasties uz pārbaudēm, Administratīvās atbildības likums pieļauj pilsoņa sodīšanu atkārtoti.

Par izvairīšanos no valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes personu varēs saukt pie atbildības Krimināllikumā noteiktajā kārtībā.


Foto: Evija Trifanova/LETA

Foto: Evija Trifanova/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas