Valsts policija. Foto: Lita Krone/LETA
Kopš šā gada pavasara, kad darbu sāka transportlīdzekļu vadītāju uzvedības korekcijas grupu nodarbību īstenotāji, šīs nodarbības ir pabeiguši 15% jeb 165 dzērājšoferu no kopumā norīkotajiem 474 transportlīdzekļu vadītājiem, liecina Satiksmes ministrijas (SM) rīcībā esošā informācija.
Lielākā daļa jeb 58 nodarbību dalībnieku minētajām grupu nodarbībām pieteikušies SIA "GrandVer klīnika", 47 dalībnieki apmeklēja nodarbības SIA "Domus atbalsts", 41 - SIA "Psihologs Tev", bet 19 transportlīdzekļu vadītāji nodarbības apmeklēja SIA "Medvaravīksne".
SM rīcībā esošā Valsts policijas statistika liecina, ka ceļu satiksmes negadījumos iesaistīto reibumā esošo vadītāju skaits nedaudz samazinās, jo pērn vadītāju skaits bija 768, kas ir par 19,1% mazāk nekā 2022.gadā, kad tādu vadītāju skaits bija 949.
Tāpat samazinājies ierosināto procesu skaits par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā. 2023.gadā tika ierosināti kopumā 3413 procesi, tostarp 899 administratīvie procesi un 2514 kriminālprocesi. Savukārt 2022.gadā kopumā tika ierosinātas 4397 procesuālās darbības, tostarp 2429 administratīvie procesi un 1968 kriminālprocesi.
Par braukšanu reibumā kopumā 2023.gadā konfiscētas 815 automašīnas, bet 2022.gadā - 77 automašīnas. SM norāda, ka samazinājies arī transportlīdzekļu vadītāju skaits, kuriem par braukšanu reibumā atņemtas transportlīdzekļa vadītāja tiesības. 2023.gadā tiesības atņemtas 1324 transportlīdzekļa vadītājiem, kas ir par 46,9% mazāk nekā 2022.gadā, kad tiesības atņēma 2491 transportlīdzekļa vadītājam.
Ceļu satiksmes likumā noteikts, ka transportlīdzekļa vadītājs, kurš sodīts par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā un kuram pirmstermiņa veselības pārbaudē nekonstatē alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu lietošanu vai atkarību, transportlīdzekļu vadīšanas tiesības var atgūt tikai pēc dalības uzvedības korekcijas programmā. Transportlīdzekļu vadītājiem šādas nodarbības ir jāapmeklē obligāti, un tās ir jāapmaksā no personīgiem finanšu līdzekļiem.
Patlaban pēc pieteikumu saņemšanas un izvērtēšanas transportlīdzekļu vadītāju uzvedības korekcijas nodarbības piedāvā četras iepriekšminētajās organizācijas, taču SM aicina pieteikties arī citus pretendentus, it sevišķi Kurzemes un Vidzemes reģionā.
LETA jau vēstīja, ka 2023.gada novembrī valdība apstiprināja SM izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz Latvijā ieviest par transportlīdzekļa vadīšanu apreibinošu vielu ietekmē sodīto personu uzvedības korekcijas programmu.
Valsts policija. Foto: Lita Krone/LETA