Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai svari ir precīzi? Neticami, bet zinātniski fakti par svaru un svariem

Svari, Photo by Piret Ilver on Unsplash

Svari, Photo by Piret Ilver on Unsplash

Vienalga, vai tie būtu virtuves svari, ķermeņa svari, zīdaiņu svari, tirdzniecības svari vai dzīvnieku svari – ir svarīgi, lai tie būtu maksimāli precīzi, tīri ikdienas un biznesa vajadzībām. Ir jomas, kur svaru precizitātei var būt izšķirošana nozīme – pat uz dzīvību un nāvi, ja runa ir par medicīniskajiem svariem vai laboratorijas svariem. Tieši tādēļ jebkurā valstī svari tiek kalibrēti saskaņā ar starptautisku svara etalonu.

Kā izrādās, svars uz šīs planētas var būt ļoti relatīvs…

Ķermeņa svars uz ekvatora un Zemes poliem atšķiras

Kā tas nākas? Īsā atbilde – ķermeņa svars ir atkarīgs no teritorijas platuma grādiem, tādēļ dažādās vietās uz zemes var atšķirties šīs planētas formas dēļ, centrbēdzes spēka ietekmē u.tml. Piemēram, ķermenis, kas Kioto sver precīzi 1 kilogramu, antarktiskajā stacijā “Šova” svērs par 29 gramiem vairāk. Savukārt Ekvadoras galvaspilsētā Kito šis pats ķermenis svērs 997,5 gramus. Tas nozīmē, ka Dienvidpolā no Ekvadoras atvests 1 kg smags zelta stienis tur kļūs krietni vērtīgāks!

Lai noteiktu precīzu svara starpību vienam un tam pašam priekšmetam, vecā sistēma – sviras svari ar atsvaru kausiem, īsti neder. Mainās taču ne tikai paša priekšmeta, bet arī atsvara masa. Tādēļ mūsdienās tiek mērīts svars, izmantojot kalibrētus atspersvarus – atspere ķermeņa masas izdarītā spiediena rezultātā izstiepjas un pēc tā var izmērīt sveramā ķermeņa masas spēku un attiecīgi – svaru.

Ko nozīmē kalibrēšana? Tā ir svaru regulēšana pēc pasaulē noteikta svara etalona, lai svari vienmēr rādītu pilnīgi precīzu svaru.

Kilograma etalons – zaudējis svaru

Par šādu etalonu kopš 1889. gada kalpoja 39 mm augsts platīna un irīdija sakausējuma cilindriņš. Tas, lai arī vairāk kā gadsimtu glabāts Francijā, Starptautiskajā svaru un mēru birojā zem 3 atslēgām, izrādījās neizskaidrojamu iemeslu dēļ krietni zaudējam svaru.

Tika novērots, ka to masa pastāvīgi lēnām novirzījās no etalona, kas tika izskaidrots ar to, ka pat pie zemām temperatūrām metāli tomēr iztvaiko – arī inertais platīns. Kopumā etalons bija kļuvis vieglāks par 50 mikrogramiem. Šķiet sīkums? Mūsdienās, nanotehnoloģisko fizikālo mērījumu laikā, tā ir milzīga atšķirība, kas var atspoguļoties daudzos precīzos zinātnes darbos, piemēram, elektroenerģijas ražošanā.

Tādēļ 2007. gadā ķērās pie alternatīvas izveides vecajam kilograma metāliskajam etalonam – lai etalons būtu precīzāks un atkal izmantojams visu pasaules valstu svaru samērošanai.

Kopš 2018.gada – jauns kilograma etalons

2018. gadā zinātnieki aizvietoja veco labo kilograma etalonu ar… matemātisku formulu. Jaunajam masas etalonam tiek izmantots vienādojums, ko sauc par Kibla balansu – šī vienādojuma aprēķināšanai gan tiek izmantota ierīce, kas izskaitļo, cik liela strāva nepieciešama, lai radītu tādu elektromagnētisko lauku, kas spētu izlīdzināt svaru kausu ar etalonu.

Šāda etalona priekšrocība, salīdzinot ar iepriekšējo, ir tāda, ka to iespējams izgatavot no jauna tik reižu, cik nepieciešams. Pats materiālais etalona veidols var tikt gan pazaudēts, gan iznīcināts – taču tā masa vienmēr saglabāsies pastāvīga un no jauna aprēķināma.

Kā būt drošam, ka tavi svari ir precīzi?

Svaru veikals “Svaru pasaule” piedāvā pakalpojumu sadarbībā ES akreditētu laboratoriju – neautomātisko svaru verificēšanu un kalibrēšanu. Tie, kuri darbojas medicīnas, tiesvedības, farmācijas nozarēs vai veic jebkāda veida komercdarbību, kur nepieciešams noteikt preču masu, noteikti ir pazīstami ar MK noteikumiem nr. 180 un MK noteikumiem nr. 210, kas nosaka, ka šajās jomās svariem jābūt verificētiem.

Svari, Photo by Piret Ilver on Unsplash

Svari, Photo by Piret Ilver on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas