Iedomājies situāciju – tu aizej pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par pašsajūtu un viņš tev medikamentu un pārbaužu vietā “izraksta” sporta zāli. Tā droši vien nav pirmā lieta, ko būtu sagaidījis no sava ārsta. Nenoliedzami nopietnu veselības problēmu gadījumos bez medikamentiem, analīzēm un speciālistu pārbaudēm neiztikt, tomēr arī regulāru fizisko aktivitāšu nozīme veselības uzturēšanā un saglabāšanā nav nekāds jaunatklājums.
Fizisko aktivitāšu ietekme uz veselību un pašsajūtu
Fiziskās aktivitātes sniedz daudz vairāk nekā tikai stiprina un veido muskuļus. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri ir fiziski aktīvi, dzīvo ilgāk un viņiem ir mazāks sirds slimību, samazināts insulta, 2. tipa diabēta, depresijas un dažu vēža veidu risks. Šī iemesla dēļ ģimenes ārsti un speciālisti arvien biežāk iesaka apmeklēt sporta zāli un ievērot sabalansētu uzturu, nevis paļauties tikai uz medikamentiem. Ir pierādīts, ka regulāri treniņi sporta zālē samazina dažādu hronisku slimību risku un palīdz uzturēt normālu svaru, uzlabot sirds un asinsvadu darbību, kā arī stiprināt muskuļus un kaulus. Turklāt ir konstatēts, ka fiziskajām aktivitātēm ir pozitīva ietekme uz garīgo veselību, Sportošana samazina stresa līmeni, depresijas un trauksmes simptomus un uzlabo kognitīvās funkcijas, jo fiziskās aktivitātes atbrīvo endorfīnus jeb, tā saucamos, "labas pašsajūtas" hormonus, kas veicina garastāvokļa uzlabošanos un vispārējo labsajūtu.
Dr. Rudzīte: “Man apnika izrakstīt zāles.”
Arī praktizējoša ģimenes ārste Justīne Rudzīte, kura pēc 8 gadiem ārsta praksē, kļuvusi arī par uztura speciālisti un privāto treneri, uzskata, ka fiziskām aktivitātēm ir liela nozīme veselības veicināšanā. Viņa otrajā MyFitness podkāsta “Bez svariem” epizodē sarunā ar podkāsta vadītāju un sertificētu privāto treneri Kārli Matisānu dalās savā pieredzē medikamentu nozīmēšanā ģimenes ārstes praksē un atklāj, kā nolēma kļūt par uztura speciālisti un fitnesa treneri.
Tāpat podkāsta epizodē Kārlis ar Justīni apmainās viedokļiem un pieredzē darbā ar klientiem, runā par sabalansētu uzturu, veselīgiem ēšanas paradumiem, mazkustīgu dzīvesveidu un pārmērīga olbaltumviela patēriņa ietekmi uz veselību. Justīne skaidro, kā fiziskās aktivitātes var kalpot par pamatu cīņai ar dažādām veselības problēmām, runā par bigoreksiju, akcentē samērīgu un regulāru treniņu nozīmi ceļā uz rezultātiem un iezīmē Pasaules Veselības organizācijas noteiktās rekomendācijas fiziskajām aktivitātēm.
MyFitness podkāsts “Bez svariem” ir jauns un vērtīgs podkāsts, kurā MyFitness sertificētie un izglītotie treneri, kopā ar fitnesa profesionāļiem, uztura speciālistiem, sportistiem un aktīvākajiem MyFitness kopienas biedriem divas reizes mēnesī 40 minūšu garās epizodēs runā par dažādām ar sportu un veselību saistītām tēmām.
Ja meklē iedvesmu sportot un vēlies uzzināt noderīgu un pētījumos balstītu informāciju par veselīgu dzīvesveidu un sportu, klausies MyFitness podkāstu “Bez svariem” 1188 Play, Spotify vai YouTube un negaidi, kad ģimenes ārsts tev “izrakstīs” sporta zāli.