Foto: "Unsplash"
Pagājušajā gadā medicīnas pakalpojumu izmaksas Latvijā pieauga par 7-12%, un šogad daļa pakalpojumu turpina sadārdzināties, padarot rūpes par veselību aizvien dārgākas. Taču strādājošajiem, kuriem darba devējs sarūpējis veselības apdrošināšanas polisi, medicīnas pakalpojumi ir krietni pieejamāki.
Apdrošināšanas akciju sabiedrības "BTA Baltic Insurance Company" (turpmāk - BTA) apkopotie dati rāda, ka polise ļauj ietaupīt vidēji 350 eiro gadā un tādējādi vajadzības gadījumā biežāk doties pie ārsta, "neiecērtot" lielu robu ģimenes budžetā.
Veselības apdrošināšanas polises Latvijā strādājošajiem pieejamas jau vairāk nekā 20 gadus, un tūkstošiem uzņēmumos tās kļuvušas par nozīmīgu atspaidu darbiniekiem kā veselības profilaksē, tā medicīnisko pakalpojumu saņemšanā. BTA dati rāda, ka cilvēki apzinās polišu sniegtās priekšrocības un aktīvi tās izmanto. Visbiežāk apdrošinātāji saņem pieprasījumus kompensēt laboratorisko izmeklējumu izmaksas un par ārsta konsultācijām samaksāto naudu.
Aizvien lielāku popularitāti izpelnās eMed pakalpojums jeb tiešsaistes ārsta konsultācijas. Tas apliecina, ka strādājošie vēlas pēc iespējas ātrāk aprunāties ar speciālistu un risināt veselības problēmas, lai slimošana aizņemtu mazāk laika. Darbaspēka trūkuma apstākļos īsos darba nespējas pārtraukumos ieinteresēti ir arī darba dēvēji, tādēļ apzinīgākie uzņēmumi ar polises palīdzību mudina strādājošos pastāvīgi rūpēties par veselību un labsajūtu, lai samazinātu ilgstošas prombūtnes risku.
"Veselības apdrošināšanas polises izmantojošo uzņēmumu skaits valstī turpina augt, un tas nepārprotami parāda, ka darba devēji novērtē savus cilvēkresursus un to pienesumu uzņēmuma izaugsmē. Polise vienlaikus ir gan praktiski noderīga, gan simbolisks žests, ka darba devējam rūp darbinieku veselība un labsajūta," skaidro BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.
"Vidēji viens polises lietotājs ietaupa 350 eiro gadā, taču, paraugoties dažādu vecuma grupu griezumos, redzams, ka gados vecākiem vai ar hroniskām slimībām sirgstošiem darbiniekiem polise dod krietni lielāku labumu. Jo īpaši tās nozīmi izjūt tie, kuriem jāveic dārgākas procedūras, piemēram, datortomogrāfijas izmeklējumi, kuru izmaksas mēdz pārsniegt 150 eiro. Ja strādājošajam bez polises nākas nopietni padomāt, vai viņš var atļauties šādus tēriņus, tad polises īpašniekam dilemma ir krietni vieglāka, jo pašam jānosedz krietni mazāka summa."
Liepiņš uzsver, ka acīmredzami ieguvumi padara veselības apdrošināšanas polisi par iekārojamu darbavietas labumu. Vēl jo labāk, ja polise nosedz ne vien slimību ārstēšanu, bet arī procedūras, kas palīdz atjaunoties pēc grūtas darba nedēļas. To vidū ir ārstnieciskas masāžas, vingrošanas vai jogas nodarbības un peldbaseina apmeklējums. Turklāt aizvien pieprasītāka kļūst zobārstniecības pakalpojumu apmaksa, ko ļoti novērtē darbinieki.
BTA dati par polišu lietošanu apstiprina pieņēmumu, ka sievietes pret veselību izturas atbildīgāk un biežāk apmeklē dažādus medicīnas speciālistus. Jaunietes vecumā līdz 30 gadiem arī samērā daudz izmanto psihosomatisko medicīnu. Polises ar sporta segumu visaktīvāk izmanto gados jaunie, kamēr gados vecākiem svarīgi, lai polise nosegtu pēc iespējas vairāk laboratorisko izmeklējumu un kompensētu medikamentu iegādi.
Foto: "Unsplash"