Foto: Ekrānuzņēmumi no videoklipiem
Svētdien, 17. martā, Slovākijas pilsētā Liptovskas Mikulāšā, netālu no Tatru kalniem lācis savainojis piecus cilvēkus, liekot pilsētā izsludināt ārkārtas stāvokli, vēsta medijs “The Guardian”.
Pēc lāča uzbrukuma kādai 49 gadus vecai sievietei tika ievainots plecs un viņa tika nogādāta slimnīcā. Savukārt kādam 72 gadus vecam vīrietim tika ievainota galva, paziņoja vietējās varas iestādes.
Tāpat arī 10 gadus veca meitene un vēl divi pieaugušie guvuši skrāpējumus un sasitumus, savukārt kādam pārim, kas bērnu stūma ratiņos, izdevies paglābties no lāča uzbrukuma.
Pirmdien varas iestādes paziņoja, ka lācis joprojām ir brīvībā un sešas bruņotas patruļas to medī.
"Glābšanas un drošības spēki lāci ir iestūmuši neapdzīvotās zonās, kur ārkārtas dienestu komandām ir rīkojums to likvidēt," norādīja pilsētas dome, aicinot iedzīvotājus ievērot maksimālu piesardzību, īpaši agri no rīta un vakarā.
"Riska zonā patrulēs mednieki, ir pastiprinātas policijas patruļas, un brūnā lāča avārijas komandām no visas valsts ir dots rīkojums doties uz mūsu pilsētu un tās apkārtni.”
Sociālajos plašsaziņas līdzekļos publicētajos kadros bija redzams, kā lācis skrien pa ceļu un pāri gājēju pārejai, pārbiedētiem gājējiem bēgot prom.
Kopš 20. gadsimta 80. gadu beigām Centrāleiropā un Austrumeiropā ir uzlabojusies vides aizsardzība, un lāči ir atgriezušies savās dabiskajās dzīvotnēs Karpatu kalnos, kas stiepjas no Rumānijas caur Rietumukrainu līdz Slovākijai un Polijai.
Slovākijas populistiskās, nacionālistu koalīcijas valdības locekļi ir aicinājuši mīkstināt šo dzīvnieku statusu Slovākijas apdraudēto sugu sarakstā, apgalvojot, ka, ņemot vērā to, ka vietējā populācija ir aptuveni 1275 lāči, tos tagad var medīt un izšaut.
Svētdien Vides ministrijas valsts sekretārs Filips Kufa izklāstīja likumprojektu, kas paredz ar zināmiem nosacījumiem atļaut lāčus nošaut ārpus pilsētu teritorijām. Kopā ar Rumāniju Slovākija vēlas ierosināt šīs sugas pārklasificēšanu Eiropas Savienības līmenī.
Foto: Ekrānuzņēmumi no videoklipiem