Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vīriešu neauglība – cēloņi un risinājumi

Vīrietis, Photo by Dylan Ferreira on Unsplash

Vīrietis, Photo by Dylan Ferreira on Unsplash

Pēc rietumvalstu datiem, ar neauglību jeb grūtībām tikt pie bērniņa saskaras gandrīz katrs piektais pāris.

Diemžēl līdz pat šim laikam diezgan izplatīts ir uzskats, ka neauglības iemesls meklējams tikai sievietē. Kā savā daudzu gadu praksē novērojis Androloģijas un uroloģijas centra iVF Riga andrologs, Dr. Med. Juris Ērenpreiss, Latvijas vīriešiem joprojām ir samērā grūti atzīt faktu, ka vismaz pusē gadījumu neauglības cēlonis ir vīrietī, un arī pie ārsta viņi dodas visai kūtri.

Taču vairuma valstu dati norāda, ka no neauglības cieš aptuveni 7 procenti vīriešu. Skaitlis iespaidīgs – tas pārsniedz pašas izplatītākās slimības, piemēram, cukura diabētu, taču labā ziņa ir tā, ka vairumā gadījumu vīriešu neauglība ir ārstējama.

Kāpēc neiestājas grūtniecība

Lai tiktu ieņemts bērniņš, spermatozoīdiem, kas miljoniem izšļācas no vīrieša dzimumlocekļa sēklas noplūdes laikā, jānokļūst sievietes makstī laikā, kad sievietei ir nobriedusi un apaugļošanai gatava olšūna.

Ja grūtniecība tomēr neiestājas, iespējami sekojoši iemesli:

  • Pārāk reta dzimumdzīve, piemēram, reizi mēnesī. Sievietei auglīgas ir tikai dažas dienas menstruālā cikla vidū, tādēļ grūtniecības panākšanai adekvāta dzimumdzīve būtu 2-3 reizes nedēļā. Pārcensties ar biežāku “piestrādāšanu” arī nevajadzētu – tad spermatozoīdi nepaspēj nobriest.
  • Nepietiekams spermatozoīdu skaits spermā, vai pat to neesamība. Šis iemesls mēdz izraisīt neizpratni, jo, kā zināms, apaugļošanai nepieciešams tikai viens vienīgs “čempions”. Tomēr, lai tas pa sievietes olvadiem veiksmīgi nokļūtu līdz olšūnai un izpildītu savu misiju, tam, tēlaini izsakoties, nepieciešama iespaidīga “atbalsta komanda”. Lai varētu notikt apaugļošana, minimāli nepieciešami 40 miljoni spermatozoīdu, bet optimāls daudzums būtu 100-500 miljoni.
  • Sperma nokļūst makstī, taču sievietei tajā brīdī olvadā nav nobriedušas olšūnas. Tam par iemeslu var būt kāda ginekoloģiska vaina – nereti pāriem ar neauglību kādu kaiti konstatē abiem. Taču tikpat labi sieviete var būt vesela, bet nav trāpīts īstajā brīdī – viena ovulācijas cikla laikā olšūna ir gatava apaugļoties tikai 24 stundas.

Kādi ir biežākie vīriešu neauglības cēloņi?

Dzimumceļu infekcijas

Latvijā dzimumceļu un seksuāli transmisīvās infekcijas ir vienā no pirmajām vietām starp vīriešu neauglības izraisīšanas cēloņiem. STS var noritēt arī bez simptomiem, tādēļ ārsta ieteikums vīriešiem būtu – doties uz profilaktisko pārbaudi vismaz reizi, bet labāk – divas reizes gadā.

Sēklinieku vēnu paplašinājums

Līdzīgi kā varikozi paplašinātas vēnas mēdz veidoties uz kājām, ap 15 procentiem vīriešu ir varikozi paplašinātas sēklinieku vēnas. Oliņās temperatūrai ir jābūt par kādiem 2 grādiem zemākai, nekā ķermeņa temperatūrai (ap 350C), citādi spermatozoīdi īsti labi neveidojas. Oliņu vēna tinās apkārt oliņu artērijai un darbojas kā atvēsinātājs. Ja šī vēna paplašinās, tā dzesēšanas funkciju vairs nespēj pildīt. Šīs cēlonis ir pie vainas līdz 40 procentos vīriešu neauglības gadījumu. Ārstēšana ir samērā neliela un vienkārša ķirurģiska operācija.

Sēklinieku nenoslīdēšana

Zēniem piedzimstot, oliņām ir jāatrodas tur, kur tās atrodas visiem pieaugušiem vīriešiem – sēklinieku maisiņā. Taču 2 procentiem jaundzimušo viena oliņa ir “aizķērusies” vai nu cirkšņa kanālā, vai vēderdobumā. Ja pēc gada noslīdēšana tomēr nav notikusi, vēlams griezties pie ārsta, kas palīdzēs problēmu atrisināt. Jebkurā gadījumā tas noteikti ir jāpaveic līdz pubertātei.

Spermatozoīdu veidošanās procesu var nomākt dažādas hroniskas un akūtas slimības. Izplatītākās ir tuberkuloze, aknu ciroze, nieru nepietiekamība, cukura diabēts, cūciņa jeb infekciozais parotīts.

Medikamentu lietošana – antibiotikas, asinsspiedienu pazeminošie līdzekļi, antidepresanti, nomierinošie līdzekļi jeb trankvilizatori, hormonu preparāti, ķimiopreparāti, un daudzi citi. Parasti to nelabvēlīgā ietekme izbeidzas aptuveni 3 mēnešus pēc lietošanas pārtraukšanas, taču dažreiz tā var būt arī neatgriezeniska. Tāpēc, ja jums jālieto medikamenti un jūs vēlētos tikt pie pēcnācēja, vēlams konsultēties ar speciālistu, kas ieteiks mazāk bīstamos preparātus.

Ģenētiskas iedzimtas pārmaiņas hromosomās

Diemžēl pagaidām tās nav ārstējamas, taču ģenētiski defekti nav sastopami tik bieži, un šajos gadījumos var palīdzēt medicīniskā apaugļošana.

Paaugstināts brīvo radikāļu daudzums spermā

Apmēram trešdaļai vīriešu, kas cieš no neauglības, neatrod nevienu no iepriekš minētajiem cēloņiem. Tad vainojami varētu būt skābekļa brīvie radikāļi, kas spermā uzkrājušies nevis infekciju, bet dzīvesveida dēļ – uzturs ar konservantiem un ķīmiju, vides piesārņojums, palielinātais radioaktīvais fons, smēķēšana un alkohols.

Vīriešu spermas kvalitāti ietekmē ne tikai uzturs un vides faktori, bet arī ikdienas stress. Stresa laikā virsnieres producē adrenalīnu, sagatavojot organismu “cīņai vai bēgšanai”. Briesmu gadījumā izdzīvošanai mazāk svarīgās funkcijas, kā spermas producēšana, tiek uz laiku pārtrauktas.

Taču svarīgāk par visu ir atcerēties – neauglības diagnoze nenozīmē nolemtību uz mūžu. Androloģijas un uroloģijas centra iVF Riga speciālisti ir pārliecināti, ka mūsdienās ir iespējams atrisināt lielāko daļu problēmu, kas saistītas ar vīriešu auglību, reproduktīvo veselību un seksuālo dzīvi, un absolūtais vairums bijušo pacientu veiksmīgi kļūst par tēviem.

Vīrietis, Photo by Dylan Ferreira on Unsplash

Vīrietis, Photo by Dylan Ferreira on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas