Foto: Ivars Soikāns/LETA
Projekta "Glābējsilīte - vieta bērna dzīvība" ierīkotajās glābējsilītes 15 gadu laikā 33 bērni atstāti Rīgā, savukārt Madonā - septiņi, aģentūru LETA informēja Latvijas bērnu fonda (LBF) pārstāves un glābējsilītes projekta vadītājas Laura Zvirbule un Edīte Kaņepāja-Vanaga.
Pieci bērni atstāti Jelgavā.
Liepājā kopējais atstāto skaits tādā pašā laika posmā ir četri, savukārt Daugavpilī un Ventspilī - trīs.
Vienlaikus četri bērni tikuši atstāti arī Rēzeknē, savukārt Valmierā - divi.
Kopā 15 gadu laikā atstātas 32 meitenes un 29 puiši, liecina projektā apkopotie dati.
Vislielākais atstāto skaits bijis 2012.gadā, kad kopā glābējsilītēs nogādāti deviņi bērni.
Jau vēstīts, ka Glābējsilītēs jeb "Baby Box" 15 gadu laikā atstāts 61 jaundzimušais.
Šogad silītēs atstāti četri bērni, kas "uz pēdējo gadu fona ir palielinājums, bet kopumā nav, jo gadā vidēji silītēs tiek atstāti vismaz trīs līdz pieci bērni", paudusi Zvirbule. Pērn glābējsilītē ievietots viens bērns, 2022.gadā - četri bērni, bet 2021.gadā - trīs.
Lai arī šogad nav novērojams būtisks glābējsilītēs ievietoto bērnu skaita pieaugums, projekta vadītāja par situāciju šogad ir nobažījusies. Satraukumu rada fakts, ka pēc ilgu gadu pauzes šogad divi mazuļi atrasti miruši, izmesti atkritumos.
"Glābējsilīte" kā vienu no iemesliem šī gada traģiskajiem gadījumiem min to, ka pēc Eiropas datu regulas spēkā stāšanās vairs nav tik aktīvi publiski izziņota informācija par silītēs atstātajiem bērniem.
Tas nozīmē, ka vairāku gadu garumā par glābējsilītēm nav bijis pietiekami daudz informācijas un mērķauditorija netika sasniegta, spriedusi Zvirbule, pieļaujot, ka izaugusi vesela paaudze, kas par "Glābējsilītes" 15 gadu pastāvēšanu, iespējams, neko nezina.
Pēdējie bērni, kas atstāti Madonā un Rīgā, atkārtoti ir apstiprinājuši nepieciešamību pēc bērnu glābējsilītes - mazuļi kaili tika atstāti tikko pēc dzemdībām, ietīti vien plānā sedziņā, bez drēbēm vai zīmītēm, norādīja Zvirbule.
Kopš 2009.gada Latvijā ir astoņas glābējsilītes - Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Valmierā, Jelgavā, Rīgā, Liepājā un Ventspilī.
Silīte izpaužas kā durvis sienā, kuru otrā pusē atrodas bērnu gulta ar organiskā stikla malām. Durvis automātiski aizveras, dodot signālu ārstiem, ka glābējsilītē kāds atstāts. Divu minūšu laikā pie bērna ierodas personāls, apskata bērna veselības stāvokli un nodod informāciju Valsts policijai un bāriņtiesai, lai pārliecinātos, ka bērns neatrodas meklēšanā.
Projekts pašlaik rīko kampaņu "Drošībā", lai informētu par grūtniecēm un sievietēm ar zīdaini pieejamajām atbalsta iespējām.
Foto: Ivars Soikāns/LETA