Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash
Par bērna pirmo vizīti pie zobārsta un gadījumiem, kad bērnam zobārstniecības operācijas veicamas narkozē, stāsta Dr. Viktorija Golovčuka, bērnu zobārste zobārstniecības klīnikā “Zobu feja”.
Bērna pirmā vizīte pie zobārsta
Kādā vecumā bērnam pirmo reizi ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu un zobārstu? Vai ir nozīme, pie kura no speciālistiem doties pirmajā vizītē ?
Bērna pirmā vizīte pie zobārsta ir ieteicama 1 gadu vecumā. Zobārsts ir pirmais, pie kura jāplāno pirmā vizīte, lai varētu novērtēt mutes dobuma veselību un zobu stāvokli, sniegt vecākiem rekomendācijas par mutes dobuma kopšanu un diētas paradumiem.
Cik bieži jāveic profilaktiskās pārbaudes bērnam?
Bērniem jāveic pārbaudes reizi 3-6 mēnešos, atkarībā no kariesa riska, ko novērtē zobārsts vizītes laikā.
Kā rīkoties vecākiem, lai bērnam nerastos bailes no zobārsta?
Lai nerastos bailes, jāsaplāno pirmā vizīte pēc iespējas ātrāk, lai bērnam veidotos pozitīvs priekšstats par zobārstniecību. Nav jāgaida, kad bērnam parādīsies sūdzības par zobu sāpēm. Gadījumā, ja ir nepieciešama zobu ārstēšana, noteikti pirms ārstēšanas ieteicams zobu higiēnista apmeklējums, lai sagatavotu bērnu zobārstniecības manipulācijām. Svarīgi sagatavot bērnu pirms vizītes arī mājās. Vecākiem nav jābiedē bērns ar došanos pie zobārsta. Stāstot bērnam par vizīti, nekādā gadījumā nevajag izmantot tādas frāzes kā: „tev nesāpēs”, „nebaidies, tas nav bailīgi”, „ šprices” un tml. Dodiet iespēju zobārstam pašam visu izskaidrot bērnam. Bieži vien bērnu vecāki ir pārsteigti, kad iesakām apmeklēt zobārstu jau no paša pirmā bērna zobiņa, taču bērnu vecākiem jāzina, ka regulārs zobārsta apmeklējums ir svarīgs mutes veselības veicināšanai. Tieši bērnu zobārsts palīdz bērniem iemācīties pareizu zobu tīrīšanas tehniku un dod padomus, kā izvairīties no zobu bojāšanās. Jo agrāk tiks apmeklēts zobārsts, jo ātrāk iespējams konstatēt bērna mutes veselības stāvokli, zobu augšanu, žokļa attīstību, sakodienu, kas dod iespēju savlaicīgi paredzēt un novērst problēmas, kas varētu rasties nākotnē.
Bērna zobu labošana vispārējā narkozē
Ko darīt, ja bērnam tiek rekomendēta ārstēšana medikamentozā miegā?
Svarīgs ir dialogs ar bērnu, kā arī mazā pacienta vecums — spēja komunicēt. Ja bērns ir nervozs, sabijies un never vaļā muti un sadarbība nav iespējama, tad vispārējā narkoze varētu būt viena no izvēlēm, jo zobu labošana pret bērna gribu nav metode, kas bērnam būtu vajadzīga — tā ir trauma uz visu mūžu.”
Kariess bērnu zobos viennozīmīgi ir ģimenē nepareizas ēšanas un dzeršanas, kā arī nepietiekamas zobu higiēnas rezultāts. Diemžēl bojāti bērna zobi ir sekas vecāku nezināšanai un nepareiziem paradumiem.
Mūsdienu anestezioloģijā tiek izmantoti droši, pārbaudīti medikamenti, kuriem nav kaitīgas ietekmes uz organismu. Anestēzija norit bez komplikācijām, izmantojot atbilstošu zāļu devu, kas katram pacientam tiek izvēlēta individuāli. Diemžēl daudziem vecākiem trūkst informācijas par vispārējo anestēziju zobārstniecībā, tāpēc pastāv uzskats, ka narkoze ir kaitīga, un izvēlas bērnu pie zobārsta nevest. Taču mūsdienu medicīna ir ievērojami attīstījusies, tāpat kā medikamenti.”
Kādos gadījumos tiek rekomendēta ārstēšana medikamentozā miegā?
- Vecumā līdz 3
gadiem.
Ņemot vērā agrīno vecumu, bērns nevar nosēdēt krēslā, ir grūti izveidot psiholoģisku kontaktu un efektīvi veikt ārstēšanu. Visbiežāk tie ir nelieli bojājumi, kuri neprasa ilgu bērna turēšanu krēslā, tikai tad, ja iepriekš nav bijušas neveiksmīgi ārstēšanas mēģinājumi, ar iegūto negatīvo pieredzi. - Ja ir liels daudzums bojāto zobu.
Arī bērniem ar pozitīvu attieksmi dažreiz ir grūti izturēt ilgu vizīti un manipulācijas.
Bieži pēc pirmajām veiksmīgajām vizītēm pozitīva attieksme pazūd bērna rakstura īpašību vai noskaņojuma dēļ, un bērns atsakās no ārstēšanas. - Bērniem ar īpašām vajadzībām.
Bērni ar īpašu attīstību, ar alerģiskām reakcijām uz anestēziju, ar neiroloģiskām slimībām. - Ja bērnam ir paniskas bailes pirms ārstēšanas.
Biežāk bailes bērnam parādās pēc iepriekšējas negatīvas ārstēšanas pieredzes. Sliktāk ir tad, kad bērnu ar varu notur krēslā un cenšas ārstēt vai raut ārā zobus. Visbiežāk šādas bailes paliek uz visu mūžu. Ir zināmi gadījumi, kad bērni sāk raustīt valodu pēc tādas „ārstēšanas”. Mēs esam pret vardarbīgu bērna turēšanu krēslā!
Kā notiek zobu ārstēšana narkozē?
Protams, mūsu ārsti vienmēr cenšas atrast kontaktu ar bērnu. Tāpēc mūsu klīnikā strādā speciālā zobu fejas skoliņa. Bet dažos gadījumos bez narkozes nevar iztikt.
Mēs izmantojam mūsdienīgāko narkozes aparatūru un sistēmas monitoringu Drager. Anestēziju nodrošina pieredzējusi komanda – anesteziologs un anestēzijas māsa. Ārstēšanu veic bērnu stomatologs un asistents, kuri ir apmācīti strādāt narkozē. Pats drošākais preparāts šodien, ar kuru strādā mūsu komanda, ir – Sevoran.
Mūsu klīnikā tiek izmantota unikāla, uzlabota bērnu zobu ārstēšana, kā arī atjaunošanas un saglabāšanas metodes:
- Piena zobu kanālu ārstēšana
- Priekšējo zobu atjaunošana
- Vietas saglabātāja uzlikšana priekšlaicīgas zoba zaudēšanas gadījumā
- Priekšējo zobu protezēšana
Mēs cīnāmies par katra zoba saglabāšanu, jo agrīna zobu zaudēšanas sekas var būt nopietnas:
- Pastāvīgā sakodiena nepareiza formēšanās
- Žokļa nepareiza attīstība
- Runas attīstības problēmas
- Psiholoģiska rakstura problēmas
Kā praktiski notiek zobu labošana narkozē?
Vispirms konsultācijas laikā tiek novērtēts mutes dobuma stāvoklis un noteikta nepieciešamā ārstēšana, kā arī ārstēšanai nepieciešamais laiks. Vajadzības gadījumā tiek veikti rentgena uzņēmumi. Datuma un laika noteikšana, kā arī ārstēšana narkozē iespējama tikai pēc kopīgas bērna apskates ar anesteziologu un ārstu-stomatologu konsultācijas laikā. Konsultācija ir ļoti svarīga vecākiem, jo tās laikā ir iespēja no speciālistiem saņemt svarīgas atbildes par narkozi un plānoto ārstēšanu. Pirms procedūras būs nepieciešams arī ģimenes ārsta nosūtījums, kurā tiek aprakstīts bērna veselības stāvoklis un asins analīze vispārējā veselības stāvokļa izvērtēšanai.
Procedūras dienā vecāki ar bērnu ierodas klīnikā un kopā ar bērnu atrodas zobārsta kabinetā. Parasti ar bērnu varam sarunāt, ka viņš vienkārši ”uzpūtīs balonu” (ieelpos gāzi), un drīz pēc tam varēs iet mājās. Daudz sīkāk skaidrot nav nepieciešams, jo labošanas procesu bērns tik un tā neatceras.
Kad zobu labošana ir beigusies, kādas 20 - 30 minūtes bērns vēl guļ. Pēc pamošanās 1 h - 1,5 h tiek veikta bērna novērošana. Ja viss ir labi, bērns kopā ar vecākiem var doties mājās.
Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash