Foto: Pixabay
Šobrīd esam pieredzējuši jau pirmo sniegu, un ir pēdējais brīdis parūpēties par vasaras mājas ieziemošanu, tādējādi pasargājot to ne tikai no iespējamiem bojājumiem, bet arī no zādzībām. Ir svarīgi neatstāt tajā vērtīgus priekšmetus, pasargāt ūdensvadu no aizsalšanas, apdrošināt īpašumu un veikt citus piesardzības pasākumus.
Apdrošināšanas sabiedrības "Compensa Vienna Insurance Group" ADB Latvijas filiāles atlīdzību daļas vadītājs Edgars Lūcis dalās padomos, kā sagatavot īpašumu ziemas sezonai, lai pavasarī tajā varētu droši atgriezties un izvairīties no nevēlamiem pārsteigumiem.
# Neatstāj īpašumā vērtīgus priekšmetus
Ziemas periodā neapdzīvotas mājas ir īpaši pievilcīgas garnadžiem, tāpēc tajās nevajadzētu atstāt neko vērtīgu, piemēram, elektroierīces, rotaslietas, dārza tehniku, darba instrumentus u.tml. Lai nodrošinātu papildu aizsardzību, īpašumā vēlams uzstādīt kustības sensora apgaismojumu, videonovērošanu vai signalizāciju.
# Parūpējies par tīrām notekām
Pirms ziemas iestāšanās ir jāiztīra teknes gar jumta malu un notekcaurules, lai tajās nepaliek lapas vai sīkie zari, jo, pirmkārt, netīrumos vairojas sēnītes, un, otrkārt, lapas un zari var radīt ūdens aizsprostojumu, veidojot papildu mitrumu, kas attiecīgi bojā ēkas fasādi.
Notekas būtu jātīra vismaz reizi gadā, īpaši pirms ziemas iestāšanās. Tās tīrot, lapas, zari un dažādi gruži no caurulēm ir jāizgrābj; noteikti nevajadzētu tos iestumt dziļāk notekcaurulēs, jo pēc tam iztīrīt aizsērējumu būs daudz grūtāk.
# Pārbaudi jumta stāvokli
Pirms ziemas būtu jāpārbauda jumta stāvoklis jebkurā mājoklī neatkarīgi no tā, vai tajā dzīvo ikdienā vai tikai vasaras periodā. Pirmkārt, būtu jāpārbauda, vai tajā nav caurumu vai plaisu, kas var veicināt ūdens iekļūšanu ēkā; otrkārt, atstājot īpašumu uz ilgāku laiku, visticamāk, ziemas periodā sniegs no jumta netiks tīrīts, tāpēc jāpārliecinās, vai jumts spēs izturēt slapja sniega svaru.
# Izvairies no ūdensvadu aizsalšanas
Ja ziemas sezonā neplāno uzturēties vasaras mājā un līdz ar to nevarēsi nodrošināt regulāru ūdens plūsmu cauruļvados, īpašumā būtu jānoslēdz ūdens padeve. Aizsalšanas riska mazināšanai ieteicams izlaist visu ūdeni no caurulēm, santehnikas mezgla, boilera u.tml., jo pat neliels ūdens daudzums var sasalt un radīt bojājumus. Ja tomēr izlaist ūdeni no trubām, sūkņiem u.tml. nav iespējams, vēlams uzstādīt pašregulējošo apsildes kabeli un izolāciju.
Ziemā vasaras mājas tualetes podā ieteicams ieliet dzesēšanas šķīdumu jeb antifrīzu. Tas pasargās no ūdens aizsalšanas, bojājumiem un nepatīkamām smakām.
# Atvieno elektroierīces no kontaktligzdām
Atstājot vasaras māju pārziemošanai, neatstāj kontaktligzdās elektroierīces. Tāpat būtu ieteicams pārbaudīt kontaktligzdas, lai tās nebūtu bojātas vai nolietotas.
# Aizver logus un durvis
Lai aukstums netiktu mājoklī un neveidotos mitrums, pārliecinies, ka logi un durvis ir kārtīgi aizvērti. Ieteicams pārbaudīt logu un durvju blīvgumiju stāvokli, jo tās ar laiku nolietojas, kā rezultātā telpās iekļūst aukstums un mitrums. Savukārt, lai mājoklī tik viegli netiktu garnadži, ir vērts apsvērt logu aizsargslēģu uzstādīšanu.
Arī ziemā ventilācija ir svarīga, jo tā pasargās īpašumu no pelējuma rašanās. Pirms atstāj vasaras māju uz vairākiem mēnešiem, pārliecinies, ka tajā cirkulē gaiss, piemēram, ja ēkā ir bēniņi vai pagrabs, var atstāt nelielu atveri gaisa apmaiņai.
# Neatstāj pagalmā dārza mēbeles
Ja vasaras mājai ir terase, balkons vai pagalms, neatstāj tajā dārza mēbeles, dekoratīvos augus vai citas lietas, ko var aizpūst vējš vai sabojāt sniega sega. Tāpat vajadzētu pārbaudīt, vai tuvumā ēkai esošie koki ir droši un to zari neapdraud ēku.
# Apdrošini vasaras māju
Kaut arī sagatavošanās pasākumi ir svarīgi, ne vienmēr var paredzēt, ko aukstie mēneši atnesīs. Apdrošināšana var palīdzēt gadījumos, ja īpašumu skārušas dabas stihijas, tajā notikusi ielaušanās, zādzība vai cita veida postījumi. Pirms apdrošināšanas iegādes ir svarīgi pārbaudīt polisē iekļautos riskus.
Informāciju sagatavoja Dace Gertnere, mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.
Lasi arī:
Sniega barjeras jumta ilgmūžībai
Trīs vienkārši santehniķa ieteikumi labākai radiatoru darbībai
Foto: Pixabay