Foto: Lukas, Pexels.com
Vai esi dzirdējis kādu sakām – Jo vecāks mežs, jo lielāka tā vērtība? Diemžēl šis ir aplams pieņēmums, kura saknes meklējamas maldīgos uzskatos par kvalitatīvu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Jā, mežs ir vērtība, kuru mūsu vecāki un vecvecāki mācījuši sargāt no bērna kājas, tomēr mežsaimniecība un mežizstrāde vienmēr ir bijusi ļoti nozīmīga joma Latvijas tautsaimniecībā un zaļa un veselīga meža saglabāšanā.
Vai meža taupīšana ir laba prakse?
Daudzi cilvēki uzskata, ka meža nociršana ir meža dzīves beigas, tomēr patiesībā tas ir jauna meža sākums. Latvijas likumdošana paredz, ka pēc meža nociršanas meža īpašniekam piecu gadu laikā ir pienākums mežu atjaunot. Turklāt, ja mežs ir vecs un tajā nekad nav īstenota meža apsaimniekošana, pastāv ļoti augsts risks, ka īpašumam var tikt uzlikti dažādi liegumi, kas saistīti ar biotopu aizsardzību. Tāpat, ja mežu pārāk ilgi taupa nebaltai dienai un tas netiek kopts, mežs pāraug un liela daļa vērtīgās koksnes aiziet bojā, tādējādi zaudējot savu kvalitāti un vērtīgos kokmateriālus pārvēršot malkā. Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi paturēt prātā, ka savlaicīga un kvalitatīva meža izstrāde nodrošina šo vērtīgo dabas resursu nepārtrauktu veselību, apriti un izaugsmi, kā arī nes peļņu.
Cirsmas jeb meža izstrādes tiesību pārdošana soli pa solim
Meža cirsma ir ļoti vērtīgs kapitāls, kas gudri un pareizi izmantots, var palielināt meža vērtību nākotnē. Atšķirībā no meža pārdošanas, pārdodot cirsmu, meža zeme paliek saimnieka īpašumā, vienlaikus nodrošinot ilgtspējīgu meža praksi un gūstot ienākumus no meža izstrādes.
Meža cirsmas pārdošana nav no tiem vieglākajiem darbiem. Šajā procesā ir svarīgi atrast uzticamu pircēju un sakārtot virkni dokumentu un atļauju. Der zināt, ka pirms cirsmas pārdošanas procesa uzsākšanas nepieciešams izstrādāt cirsmas novērtējumu, kas ietver augošu koku uzmērīšanu jeb dastošanu. Ja plānots pārdot galvenās cirtes jeb kailcirtes tiesības, nepieciešams iestigot cirsmu un sagatavot skici, kuru veido dabā iezīmējot izcērtamo platību un fiksējot visu stūru koordinātas, kuras pēcāk ataino koordinātu plaknē. Nepieciešama arī Valsts meža dienesta koku ciršanas atļaujas saņemšana, kas apliecina tiesības uz koku ciršanu konkrētajā cirsmā. Tāpat, lai varētu uzsākt cirsmu izstrādes plānošanas darbus, ir nepieciešams meža zemju plāns un aktuālie meža inventarizācijas dati, kas palīdzēs sastādīt plānu un saprast reālos ieguvumus no cirsmas. Tik pat svarīgs solis ir meža saglabājamo vērtību apzināšana, krautuvju vietu plānošana un citu priekšdarbu izvērtēšana un saskaņošana.
Kopumā cirsmas pārdošana ir diezgan sarežģīts un komplicēts process, kura plānošanai un realizēšanai ir nepieciešamas specifiskas zināšanas un pieredze, kā arī spēja orientēties normatīvajos aktos. Vairumam meža īpašnieku trūkst šo specifisko zināšanu un iemaņu meža apsaimniekošanā, tāpēc uzticama un profesionāla partnera izvēle šajā jautājumā ir īpaši svarīga.
Uzticama pircēja izvēle
Sadarbība ar pieredzējušu un kvalificētu mežsaimniecības speciālistu palīdzēs veiksmīgi sakārtot visus ar cirsmas pārdošanu nepieciešamos dokumentus. Latvijas Mežu Fonds ir uzticams, zinošs un pieredzējis mežsaimniecības uzņēmums, kas jau 13 gadus nodarbojas ar meža apsaimniekošanas – mežizstrādes, meža atjaunošanas, jaunaudžu kopšanas, meža vērtēšanas, inventarizācijas, stigošanas un dastošanas – pakalpojumu sniegšanu un meža īpašumu, cirsmu un lauksaimniecības zemes uzpirkšanu. Latvijas Mežu Fonds ir atzīts arī par vienu no stabilākajiem un kredītspējīgākajiem Latvijas uzņēmumiem, ko apliecina vairāki “Stiprākais Latvijā” un AAA sertifikāts. Tādēļ, ja meklē drošu un pārbaudītu meža apsaimniekošanas partneri, kas palīdzēs sakārot visus nepieciešamos dokumentus, veikt īpašuma novērtēšanu, kā arī konsultēt nodokļu un juridiskajos jautājumos, lai veiksmīgi realizētu savu meža potenciālu, zini, ka Latvijas Meža Fonda zinošie speciālisti spēs palīdzēt. Ieskaties www.lmfonds.lv un piesakies konsultācijai mežizstrādēs jautājumos, zvanot 8778 vai rakstot uz info@lmfonds.lv!
Foto: Lukas, Pexels.com