You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Dzīvnieku čipošana un Eiropas pases – kas par to jāzina?

Dzīvnieku čipošana, Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

Dzīvnieku čipošana, Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

Jau vairākus gadus dzirdam, ka mīļdzīvniekiem – suņiem, kaķiem un seskiem nepieciešama mikročipēšana, reģistrācija valsts vienotajā Lauksaimniecības datu bāzē (LDC) un Eiropas savienībā, pēc vienota parauga izgatavota, Eiropas Savienības lolojumdzīvnieka pase (ES pase).

Šāds “zelta komplekts” katram nepieciešams, lai būtu iespējams identificēt dzīvnieku un tā īpašnieku. Taču ne visi ir informēti, ka tikai komplektā ar ES pasi un reģistrāciju LDC, mikročips kalpo kā īpašuma tiesību pierādījums uz dzīvnieku. Diemžēl šķirnes dzīvnieku, īpaši mazo šķirņu un kaķu zādzība ir realitāte, ar kuru saskaras dzīvnieku īpašnieki. Lai gan vairums saimnieki ir pārliecināti, ka mīluli nekad nenozags un viņs nekad nepazudīs, statistika nepielūdzami rāda pretējo. Turklāt, no 2017. gada suņu mirkočipēšana kļuvusi par obligātu prasību ikvienam suņu audzētājam un turētājam, kas nozīmē, ka par prasību ignorēšanu ir paredzēts sods.

Kas ir mikročips? Atbild “Hīrons” veterinārās klīnikas veterinārārsti.

Mikročips ir rīsa grauda izmēra mikroshēma, kurā ievadītā informācija ir burtciparu kods, kas ietver sevī informāciju ar ražotāja kodu un dzīvnieka individuālo numuru. Tomēr bez reģistrēšanas vienotajā Lauksaimniecības datu centra bāzē tam nav jēgas, jo nozīmi tas iegūst brīdī, kad ir sasaistāms ar konkrētu cilvēku- dzīvnieka īpašnieku vai turētāju. Pēc reģistrācijas LDC, šis numurs kļūst mājas mīluļa kods.

Vai visus mājdzīvniekus obligāti jāčipo?

No 2017.gada pilnīgi visiem suņiem ir jābūt mikročipētiem un LDC reģistrā. Taču kaķi un baltie seski ar čipu obligāti jānodrošina tad, ja ar tiem ceļo ārpus Latvijas robežām.

Suns ir gados vecs, vai tāpat jāved uz mikročipēšanu?

Jā. Neatkarīgi no vecuma Latvijā jāčipo ir visi suņi! Iegādājoties kucēnu, ir jāseko, lai tas būtu jau LDC reģistrā. Ja tomēr būsi nopircis LDC nereģistrētu suni, tas jāčipē un jāreģistrē būs par saviem līdzekļiem. Jāatceras – pat, ja tev suns nepieder, bet esi tā turētājs, dzīvniekam jābūt LDC reģistrā, jo arī suņa turētājam ir pienākums turēt tikai čipētu un reģistrētu suni.

Kāpēc nepieciešama Eiropas pase dzīvniekiem? Vai nepietiek ar čipu?

ES pase ir vienīgais pilnīgais dokuments, kurā ir norādīta visa nepieciešamā informācija par dzīvnieku, tai skaitā, dzīvnieka mikročipa numurs, ievadīšanas vieta, informācija par dzīvnieka īpašnieku, dzīvnieka vakcinācijām un veselības stāvokli. Tāpēc ES pase ir vienīgais dokuments, kas kalpo dzīvnieka kā īpašuma apliecināšanai.

Kā var nomainīt vakcinācijas apliecību pret Eiropas pasi?

Ierakstu pārrakstīšana no vakcinācijas apliecības uz suņa pasi ir aizliegta. Lai saņemtu pasi, veterinārārsts veiks dzīvniekam atkārtotu trakumsērgas vakcināciju, turklāt būs jāgaida arī 21 diena līdz jaunais dokuments kļūst derīgs. Lai novērstu problēmas, veterinārārsti aicina pasi pieprasīt pirmās vakcinācijas laikā vēl kucēna vecumā.

Ja sunim ir vakcinācijas apliecība, un suņa īpašnieks nolēmis apmainīt veco dokumentu pret ES suņa pasi, tad to vislabāk darīt tad, kad sunim tiek veikta kārtējā vakcinācija pret trakumsērgu.

Kur varu čipot savu mājdzīvnieku un iegūt Eiropas pasi?

Lai iegūtu Eiropas pasi savam mājas mīlulim un mikročipētu savu mājdzīvnieku, ir jādodas pie veterinārārsta. Turpat klīnikā dzīvnieku iespējams ne tikai čipēt, bet arī reģistrēt LDC. ES pasi izsniedz tikai čipētam dzīvniekam.

Uzzini vairāk par mikročipēšanas iespējām, sazinoties ar veterināro klīniku “Hīrons”, pa tālruni 67580519 vai 67546366.


Dzīvnieku čipošana, Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

Dzīvnieku čipošana, Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas