You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kad ir nepieciešama gudrības zoba izņemšanas operācija un kur to veikt?

Zobārste Jūlija Katkeviča, Jūlijas Katkevičas zobārstniecība

Zobārste Jūlija Katkeviča, Jūlijas Katkevičas zobārstniecība

Varētu šķist, ka par gudrības zoba parādīšanos būtu tikai jāpriecājas, galu galā – cilvēks laikam ir kļuvis gudrāks. Taču mēs jau nojaušam, ka tas ir tikai skaists, tautas dots nosaukums. Patiesībā bieži vien pēdējo zobu šķilšanās sagādā lielu diskomfortu, sāpes un problēmas ar mutes dobuma higiēnu.

Šādās situācijās ir nepieciešama medicīniskā iejaukšanās un, ja zobam nav vietas žoklī, tas ir jāizņem. Savas lokalizācijas un zoba sakņu anatomijas dēļ gudrības zobu ekstrakcija ir sarežģīta procedūra, bet, par laimi, mūsdienu zobārstniecība sniedz kvalificētu palīdzību šādos gadījumos.

Kas ir gudrības zobi?

Gudrības zobi izšķiļas pēdējie zobu rindas galā, tie ir pazīstami arī kā astotie zobi vai trešie dzerokļi. Šie zobi parādās daudz vēlāk par pārējiem – aptuveni 17 – 25 gadu vecumā, tādēļ tiem tautā dots šāds nosaukums – gudrības zobi, jo tie parādās pieaugušiem cilvēkiem. Dažreiz gudrības zobi neizšķiļas, dažreiz to nav vispār, kamēr citiem var izaugt daļēji vai pilnība visi četri.

Evolūcijas gaitā, sakarā ar mīkstas pārtikas lietošanu uzturā, šie zobi ir zaudējuši savu nozīmi. Ļoti bieži mēdz gadīties, ka zobu rindā tiem nepietiek vietas, tāpēc tie var neizaugt vispār, izaugt tikai daļēji vai arī izaugt šķībi.

Kādos gadījumos nepieciešama gudrības zobu ekstrakcija?

Visbiežāk sastopamie iemesli gudrības zobu raušanas nepieciešamībai ir šie trīs:

· Sāpes un spiediens uz 7. zobu. To rada nepareizi kaulā lokalizēts gudrības zobs. Tas ne tikai rada nepatīkamas sajūtas, bet arī nelabvēlīgi ietekmē citus zobus un sakodienu kopumā.

· Smaganu iekaisums. Dažreiz gudrības zobs izšķiļas tikai daļēji, tāpēc to ir grūti vai neiespējami labi kopt. Smaganu kabatā sakrājas ēdiena paliekas, kuras nevar iztīrīt, rodas labvēlīga baktēriju vairošanās vide, zobs bojājas un smagana iekaist.

· Kariozs (bojāts) gudrības zobs. Gudrības zobu šķilšanās process parasti ir ilgs, tie var būt pat vairāki gadi. Gudrības zobi atrodas grūti aizsniedzamā mutes dobuma rajonā un veikt to higiēnu ir sarežģīti vai pat neiespējami. Šī iemesla dēļ gudrības zobi ātri bojājas. Ierobežotās pieejamības dēļ tie bieži vien netiek ārstēti, bet bojājumu un iekaisuma veidošanās gadījumā tos parasti rauj ārā.

Pazīmes, kas liecina, ka pacientam varētu būt nepieciešama gudrības zobu ekstrakcija:

  • Sāpes gudrības zoba apvidū;
  • Sāpes kustinot žokli;
  • Pietūkums;
  • Nepatīkams aromāts no mutes dobuma;
  • Nepatīkama piegarša;
  • Ēdiena palieku krāšanās starp zobu un smaganu;
  • Spiediens uz blakus esošiem zobiem;
  • Grūtības piekļūt un iztīrīt gudrības zobu;
  • Limfmezglu palielināšanās.

Kā notiek gudrības zobu raušanas procedūra?

Kad pacients ierodas pie zobārsta ar sūdzību par gudrības zobu, no sākuma tiek veikta rūpīga zobu izmeklēšana, iespējams, arī rentgens.

Pēc tam zobārsts var ķerties pie pašas zoba ekstrakcijas. Tā notiek zem vietējās anestēzijas, tāpēc procedūra nav sāpīga. Gadījumā, ja zobs ir retinēts (neizšķīlies vai daļēji izšķīlies), zobārsts atsedz smaganu, tādā veidā nodrošinot sev pieeju bojātam zobam. Tālāka norise ir atkarīga no zoba anatomijas. Dažreiz, lai izrautu gudrības zobu, tas tiek sadalīts vairākās daļās, kuras tiek uzmanīgi izņemtas. Pēc gudrības zoba ekstrakcijas gandrīz vienmēr tiek uzliktas šuves, kuras noņem aptuveni pēc nedēļas.

Kas jāievēro pēc gudrības zoba izņemšanas?

Atkopšanās pēc gudrības zoba izņemšanas norit samērā ātri un speciālistu norādījumi šim periodam nav sarežģīti, tomēr ir ļoti svarīgi tos precīzi ievērot.

  • Divas stundas pēc procedūras ir kategoriski aizliegts ēst vai skalot muti.
  • Diennakti pēc procedūras būtu ieteicams izvairīties no brūces aiztikšanas ar mēli, karsta, cieta, asa ēdiena un ēdiena, kas satur sīkas daļiņas, kuras varētu iekļūt brūcē. Barību vajadzētu košļāt uz žokļa otras puses.
  • Nedēļu nav ieteicams apmeklēt solāriju un pirti. Vajadzētu atturēties no smagām fiziskām aktivitātēm. Rūpīgi jākopj mutes dobums un jāskalo ar antibakteriālu šķīdumu.
  • Sāpju gadījumā jālieto ārsta ieteiktie pretsāpju līdzekļi, bet jautājumu gadījumā jāsazinās ar ārstu.

Kur vislabāk veikt gudrības zobu izņemšanu?

Gudrības zobu ekstrakcija ir viens no Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības plašā pakalpojumu klāsta. Šī centra speciālisti profesionāļu aprindās ir pazīstami ar savu lielo pieredzi šajā jomā, tai skaitā – specializējoties tieši uz sarežģītām gudrības zobu operācijām.

Dakterei Jūlijai Katkevičai ir vairāk kā 20 gadus ilga pieredze zobārstniecībā, tai skaitā – septiņi gadi Valsts zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrā, diendienā saskaroties ar akūtiem, īpaši komplicētiem gadījumiem. Tieši tāpēc bieži vien pacienti ar sarežģītiem gudrības zobiem tiek sūtīti pie viņas no citām klīnikām.

Dakteres kvalifikācija un milzu pieredze ļauj pamatoti apgalvot, ka viņas rokās jūsu gudrības zoba izņemšana notiks ātri un saudzīgi!


Zobārste Jūlija Katkeviča, Jūlijas Katkevičas zobārstniecība

Zobārste Jūlija Katkeviča, Jūlijas Katkevičas zobārstniecība

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas