You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nils Sakss Konstantinovs ierosina veidot palīdzības centru no vardarbības cietušiem vīriešiem

Vismaz 70% vīriešu domā par pašnāvību, esot vardarbīgās attiecībās

Pēc ANO datiem, vardarbība pret sievietēm un meitenēm joprojām ir izplatītākais cilvēktiesību pārkāpums pasaulē, par ko arvien biežāk runā gan publiskā telpā, gan virtuves sarunās. Bet ir vēl viena vardarbības forma, par kuru runā ļoti reti vai nerunā vispār. Un tās centrā ir vīrietis, pret kuru emocionālo vai fizisko vardarbību vērš sieviete. Tēmu pētīja raidījums “360 ZIŅneši”.

Pazemojums – tas ir vārds, kas vislabāk raksturo vīrieša pieredzi, esot vardarbīgās attiecībās. Pusaudžu psihologs Nils Sakss Konstantinovs, stāsta, ka vismaz puse vīriešu, kas cieš no partneres vardarbības, nekad par to nerunā un vismaz 70% no viņiem, pēc ārvalstu pētījumiem, domā par pašnāvību un cieš no depresijas.

“Sabiedrība ir daudz jutīgāka un daudz saprotošāka pret ideju, ka vīrietis ir tas, kurš ir varmāka un sieviete attiecībās ir tā, kas ir upuris, kā bieži ir, to nevar noliegt, tas arī jāņem vērā, bet tur, kur tas tā nav, vīriešu iespējas ir daudz mazākas,” norāda Konstantinovs.

Psihologs norāda, ka sievietes visbiežāk vērš emocionālo vardarbību, tādu, kā, piemēram, ņirgāšanās, apsaukāšanās, dažādu baumu izplatīšana, profesionālā nomelnošana, tostarp par bērnu tiesībām. Visas šīs darbības var rezultēties traģiskās sekās.

Pērn pašnāvību Latvijā veica 266 cilvēki, un 224 jeb vairāk nekā 80% no tiem bija vīrieši. Vīriešu pašnāvību iemesli visbiežāk ir azartspēles un parādi, kā arī attiecību problēmas.

“Man liekas, ka tā galvenā problēma, kas joprojām pastāv, ir sava veida sabiedrības stigma par vīriešu mentālo veselību un vīriešiem vērsties pēc palīdzības, tas nav tas, ko īsts vecis dara.”

Cilvēks vienkārši baidās būt vājš, pateikt, ka man vajag palīdzību, hei, uzklausi mani,

raidījumam viedokli pauž biedrības “Ogle” pārstāvis Jēkabs Janovskis.

Kā daļu no problēmas Konstantinovs min, ka vīriešiem neder tādi paši risinājumi, kādi ir piedāvāti sievietēm. Viens no risinājumiem būtu atsevišķa palīdzības centra izveide tieši zēniem un vīriešiem.

“Tas, ka mēs par to nedomājam atsevišķi, tas nes sliktus rezultātus, vīrieši Latvijā mirst par desmit gadiem ātrāk nekā sievietes, ārpus vēl visiem pašnāvības rādītājiem. Tas visiem būs izdevīgāk, tas, ka būs veselīgāki, stabilāki vīrieši, tas būs daudz izdevīgāk arī sievietēm, kas ir šo vīriešu draudzenes, sievas, mammas un meitas,” tā Konstantinovs.

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas