Telefona lādētājs. Foto: Pixabay
Mūsu mājās ir plašs ierīču klāsts, kuras regulāri jāuzlādē - sākot no telefoniem un līdz pat ar akumulatoru darbināmiem zāles pļāvējiem, robotiem un automašīnām. Miljoniem cilvēku izvēlas veikt ierīču uzlādi naktī vai pat atstāj tās lādējamies, pametot māju. Speciālists atklāj, kas ikvienam būtu jāzina par ierīču drošu uzlādi un ar ko atšķiras tālruņa uzlāde no elektromobiļa uzlādes.
Kāpēc lādētājs uzkarst?
Daudzām uzlādējamām ierīcēm ir litija jonu akumulatori, kas nedarbojas mūžīgi. Vidējais akumulatora darbības laiks ir aptuveni 5 gadi, kas var būt ilgāks atkarībā no ražotāja, ierīces noslodzes un akumulatora uzlādes biežuma. Bieži akumulators uzlādes laikā sakarst, jo akumulatorā notiek ķīmiski procesi, kas nav redzami ar neapbruņotu aci.
"Uzlādes laikā akumulatora elektrodi, anods un katods, iegūst lādiņu. Izlādes (vai lietošanas) laikā notiek pretējs process - samazinās lādiņi uz anoda un katoda, līdz ar to samazinās arī akumulatora darbības laiks. Litija jonu akumulatorā kobalta oksīds savienojas ar litija joniem un elektroniem, veidojot litija kobalta oksīdu pie katoda, savukārt litija karbīds pie anoda sadalās ogleklī, litija jonos un elektronos. Eksotermiskās ķīmiskās reakcijas rada siltumu, kas dažkārt var izraisīt akumulatora uzkaršanu. Lai to izdalītais siltums neradītu bīstamību, ierīcēs ir dažādi iebūvēti aizsardzības līdzekļi: tālruņi uz laiku pārtrauc uzlādi, sasniedzot noteiktu temperatūru, elektromobiļiem ir akumulatora temperatūras uzraudzības un dzesēšanas funkcijas utt. Jāņem vērā arī tas, ka, lādējot akumulatorus, strāva plūst caur citām ķēdes daļām (kabeļiem, rozetēm). Tie arī rada siltumu, kas var izraisīt bīstamu temperatūras paaugstināšanos uzlādes laikā. Automātiskie slēdži var aizsargāt jūsu māju pret ugunsgrēka risku, atvienojot ķēdi bojājuma gadījumā," skaidro starptautiskā energopārvaldības uzņēmuma "Schneider Electric" eksperts Ēriks Mazlevskis.
Veci, bojāti akumulatori rada lielāku aizdegšanās risku. Jāatceras, ka visi akumulatori ir karstumjutīgi, tāpēc jebkura uzlādējama ierīce jātur pēc iespējas tālāk no siltuma avota, piemēram, radiatora vai saules. Akumulatoram uzlādes laikā ir nepieciešama laba gaisa cirkulācija, tāpēc uzlādējamas ierīces, kā datorus un telefonus, nav ieteicams atstāt uz mīkstajām mēbelēm vai gultā. Parasti cilvēki pieslēdz elektroierīces uzlādēšanai, nemaz neaizdomājoties par to, vai tas ir droši. Speciālisti brīdina, ka dažos gadījumos tas var radīt nopietnus riskus.
"Pirms jebkuras elektroierīces uzlādes ir jāpārbauda, vai lādētājs ir piemērots. Ja lādētājs pirkts atsevišķi, tad ir jāpārbauda ražotāja dokumentācija un jāievēro tajā ietvertie norādījumi. Es ieteiktu pārbaudīt, vai lādētājs un ierīce ir piemēroti jūsu mājokļa elektroinstalācijai, t.i., kādi ir elektrotīklam pievienotā lādētāja parametri. Ir vērts pārbaudīt lādētāja ieejas spriegumu, jo ierīces, kas paredzētas ārpus Eiropas tirgiem, var nebūt piemērotas mūsu parastajam 230 V elektrotīklam. Strāvas ziņā lielākā daļa mājsaimniecības kontaktligzdu ir paredzētas līdz 10A ilgtermiņā vai līdz 16A īstermiņā, tāpēc ir vērts pārliecināties, ka ievērotas šīs robežas. Mazjaudas ierīcēm (tālruņiem, planšetdatoriem, klēpjdatoriem utt.) tā parasti nav problēma, bet, izmantojot jaudīgākas ierīces (instrumentus, elektromobiļus, zāles pļāvējus utt.), tam ir jāpievērš uzmanība. Ja ierīce ir jaudīgāka par konkrētai vietai atļauto jaudu, tad to pieslēgt nedrīkst - ir jālūdz elektriķim uzstādīt jaudīgāku kontaktligzdu," skaidro Ēriks Mazlevskis.
Vai ir droši atstāt uzlādējamas ierīces pieslēgtas elektrotīklam uz nakti vai brīžos, kad neviena nav mājās?
Lai gan parasti elektroierīču vai tālruņu un datoru lādētāju atstāšana rozetēs nerada risku, speciālisti iesaka tos labāk atslēgt.
"Kļūme pašā lādētājā vai uzlādējamajā ierīcē var radīt ugunsbīstamību - ir bijuši gadījumi, kad bez uzraudzības atstāts datora vai telefona lādētājs aizdegas. Tomēr tie ir reti, atsevišķi gadījumi - modernas sertificētas ierīces pārtrauc uzlādi, kad ierīce sakarst. Un ne visas ierīces var izslēgt - piemēram, robotizētie zāles pļāvēji vai citi roboti lādējas autonomi, un to uzlādes stacijas nav nepieciešams atslēgt. Manuprāt, racionālākais ieteikums ir izmantot tikai sertificētas un drošas ierīces ar CE marķējumu," stāsta Ē. Mazlevskis.
Kādos gadījumos tālruņa vai pat elektromobiļa uzlāde var izraisīt ugunsgrēku?
Ē. Mazlevskis uzsver, ka ugunsgrēks no pārkarsušas kontaktligzdas mājās var izcelties, ja tiek lietots bojāts vai neoriģināls telefona lādētājs vai arī tiek veikta elektromobiļa uzlāde 10A ligzdā, izmantojot 16A strāvu.
"Lielākais ugunsgrēka risks rodas, mēģinot uzlādēt lieljaudas iekārtas, piemēram, elektromobili, pieslēdzot to sadzīves kontaktligzdai. Ja lādēšanai izvēlamies lielāku strāvu (jaudu), nekā to pieļauj mūsu kontaktligzdas vadi, mēs varam izraisīt pārslodzi. Pārslodzes laikā automātiskajam slēdzim ir jāaktivizē aizsardzība un jāizslēdz strāva, bet, ja automātiskais slēdzis nav pareizi uzstādīts, vadi var pārāk sakarst un izraisīt ugunsgrēku. Elektroinstalācija vecākās mājās var būt īpaši riskanta, jo ne vienmēr tā var izturēt mūsdienu elektroierīcēm nepieciešamo jaudu. Tāpēc, lai uzlādētu elektromobili mājās, vispirms ir jāizdara mājasdarbs: jāsagatavo ēkas elektroinstalācija, elektrosadalnē jāpieslēdz papildu aizsardzības slēdži un tikai tad mājās var uzstādīt stacionāru uzlādes staciju," stāsta Ē. Mazlevskis.
Daži elektroauto īpašnieki stacionāro lādētāju vietā izmanto pārnēsājamās uzlādes stacijas. Tās ir drošas, ja tām ir ES sertifikāts, taču, pēc Ē. Mazlevska teiktā, tikai tad, ja mājas elektroinstalācija tām ir piemērota: "Privātmājās par elektroauto uzlādēšanai nepieciešamo vadu parūpējas profesionāls elektriķis, savukārt pārnēsājamie lādētāji tiek ņemti līdzi visur. Ja dodaties, piemēram, uz vecu lauku māju, iespējams, ka nezināt, kāda ir mājas elektroinstalācija un, to nepārbaudot, var rasties pārslodzes riski."
Lai mājās izveidotu drošu elektroauto uzlādes risinājumu, dažkārt ir jāuzlabo esošā vai jāizbūvē jauna sadalne. Daži risinājumi var samazināt ne tikai ieguldījumus, bet arī nepieciešamību nojaukt sienas vai grīdas. Piemēram, "Schneider Electric" uzlādes stacija "EVlink Home", kas var darboties arī kā jaudas balansētājs, novērš nepieciešamību pēc stacijas un jaudas vadības iekārtas savienošanas caur interneta kabeli.
"Komunikācija starp uzlādes staciju un jaudas balansēšanas ierīci notiek pa barošanas kabeli - tas ir unikāls risinājums, kuram šobrīd nav analogu. Tātad, uzstādot šo uzlādes staciju garāžā vai pagalmā, nav nepieciešams bojāt sienas, grīdas vai slēpt kabeļus zem grīdas seguma. Cits risks, kas bieži rodas, lietojot uzlādes stacijas, ir saistīts ar to kontroli. Daudzi modeļi tiek reklamēti kā viedi un dod iespēju lietotājam manuāli iestatīt uzlādes strāvu (jaudu). Tas rada risku, ka lietotājs var nekontrolēt enerģijas patēriņu savās mājās: cilvēks var aizmirst, ka ir iestatījis augstu uzlādes strāvu, un ieslēgt citu ierīci, vai kāds no ģimenes locekļiem var nezināt, ar kādu strāvu tiek lādēts elektroautomobilis, un netīšām pievienot citas ierīces. Šādi var rasties situācija, ka mājsaimniecība pārsniedz elektrotīklā pieejamo jaudu, un šī "gudrā" funkcija var tikai radīt papildu problēmas. Mēs iesakām izmantot dinamisko jaudas balansēšanu, kas darbojas automātiski un neprasa lietotājam domāt par tās darbību. Šī ir "EVLink Home" sērijas funkcija," atzīmē Ē. Mazlevskis.
Lai gan elektromobiļu uzlādei tiek izmantota daudz lielāka strāva, to uzlādes stacijas gandrīz nekad neuzkarst, gluži pretēji tālruņu un datoru lādētāji mēdz diezgan bieži uzkarst. "Tas ir tāpēc, ka auto uzlādes stacijas ir paredzētas lielas strāvas pārvadei, savukārt tālruņu un datoru lādētāji ir daudz zemākas jaudas ierīces un vairāk uzkarst, strāvai plūstot. Kopumā, ievērojot ierīču ražotāju ieteikumus, izmantojot sertificētus lādētājus un parūpējoties, lai elektroinstalāciju mājās veic kvalificēts elektriķis, problēmas neradīsies, un ierīces uzkarsīs pieļaujamo robežu ietvaros," skaidro speciālists.
Telefonu vai citu nelielu elektronisko ierīču drošākai uzlādēšanai eksperts iesaka ierīkot USB ligzdas. Tirgū ir arī ātrās uzlādes (45W vai 65W) USB ligzdas, ar kurām var uzlādēt ne tikai telefonus, bet arī portatīvos datorus.
Ē. Mazlevskis uzsver, ka svarīgākais ir sava mājokļa elektrotīklu izmantot paredzētajam mērķim, atbildīgi plānot visas elektroinstalācijas izmaiņas un pirms to veikšanas vienmēr konsultēties ar sertificētu elektriķi.
Telefona lādētājs. Foto: Pixabay