Kafijas pagatavošana ir māksla, to nevar apstrīdēt. Lai pagatavotu patiešām labu espresso, ir nepieciešama gadiem ilga pieredze un garas stundas, kas veltītas teorijas apguvei: pareiza devas izvēle, pagatavošanas laiks, perfekti vienmērīga sablīvēšana... Visas šīs zināšanas baristas apgūst vairāku mēnešu vai pat gadu garumā.
Tomēr uzdosim sev šādu jautājumu: ja kafijas pagatavošana
ir tik sarežģīta uz Zemes, cik sarežģītai tai jābūt... ārpus tās? Tikai retais
apzinās, ka šis ir nopietns jautājums, ko uzdot kosmonautiem, jo īpašs kafijas automāti ārpus Zemes gravitācijas darbojas pavisam citādi! Tāpēc
dosimies īsā ceļojumā kosmosā, lai uzzinātu par šo neparasto iekārtu.
Kafija atstāj Zemi
Pirmā reize, kad kafija atstāja Zemes orbītu, bija Apollo 11 misijas laikā, un tajā piedalījušais kosmonauts Maikls Kolinss (Michael Collins) šo notikumu atceras šādi: "Uz Mēness es biju viens, pilnīgi viens, bet ne vientuļš. Es tur jutos ļoti ērti. Man pat bija karsta kafija." Kafijai misijas laikā bija liela nozīme, tā bija pat kā azartspēļu līdzeklis starp apkalpes locekļiem. Tomēr tas nebija augstākās kvalitātes brūvējums.
Vēl nesen kosmosā tika dzerta tikai šķīstošā kafija, kas, izmantojot ūdeni, tika vārīta īpašos, hermētiski noslēgtos "maisiņos". Tai nevarēja pievienot ne cukuru, ne pienu (tas bija jādara pirms izlidošanas). Kāpēc?
Kafijas pagatavošana kosmosā nav nemaz tik vienkārša
Jāatceras, ka jebkāda veida piesārņojums var potenciāli katastrofāli ietekmēt ļoti delikātos un jutīgos instrumentus un tehnoloģijas, kas atrodas kosmosa kuģos. Kafijas pulveris nedrīkst peldēt šādā objektā, tāpēc viss ir jādara ārkārtīgi uzmanīgi un stingros apstākļos.
Vēl viens izrāviens kafijas pagatavošanā kosmosā notika 2008. gadā, kad tika radīta pirmā antigravitācijas krūze: iepriekš dzeršana no paciņas caur salmiņu bija ļoti apgrūtināta un neļāva kosmosa pētniekiem pilnībā izbaudīt savu iemīļoto dzērienu. Par to, kā šī ierīce darbojas un izskatās, varat uzzināt šajā saitē.
Lai padarītu kosmonautu misijas patīkamākas, vienlaikus ļaujot viņiem justies kā mājās, kosmosa aģentūras pat izpilda īpašus apkalpes locekļu lūgumus, garantējot dažiem no viņiem piekļuvi viņu iecienītajai kafijai. Tā tas bija Ellisona Onizuka (Ellison Onizuka) gadījumā, kurš saņēma Kona kafiju no savām dzimtajām Havaju salām, un Skota Kellija (Scott Kelli) gadījumā, kurš saņēma kafiju no savas iecienītās Starbucks kafejnīcu ķēdes.
Vēl viens liels
pavērsiens
Līdz šim kosmosā varēja pagatavot tikai šķīstošo kafiju, taču tehnoloģijas attīstās, un mūsdienās Starptautiskajā kosmosa stacijā var baudīt uz vietas pagatavotu kafiju!
Patiešām, 2015. gadā Samanta Kristoforeti (Samantha Cristoforetti) kļuva par pirmo baristu kosmosā. Viņa kafiju pagatavoja, izmantojot ISSpresso – tie ir pirmie kafijas automāti, kas Argotec, Lavazza un Itālijas Kosmosa aģentūras sadarbības rezultātā ir pielāgoti kafijas pagatavošanai kosmosā. Pirmais modelis kosmosā devās 2015. gada 14. aprīlī, pateicoties SpaceX.
Ierīces izstrāde ilga vairāk nekā gadu, un lielākais izaicinājums bija radīt mikro-gravitācijas klimatu, jo gravitācijai ir ievērojama ietekme uz pašu kafijas pagatavošanas procesu. Papildus gardas kafijas pagatavošanai kafijas automātus var izmantot arī šķidrumu īpašību izpētei mikro-gravitācijas klimatā.
Kafijas automāti darbojas ar kapsulām, jo "tradicionālais" kafijas pagatavošanas process Starptautiskās kosmosa stacijas apstākļos varētu būt pārāk riskants. Tradicionālo gumijas caurulīšu vietā, pa kurām caur ISSpresso ielej ūdeni, tiek izmantotas izturīgas metāla caurules, kas garantē temperatūras stabilitāti, un viss automāts ir aprīkots ar temperatūras mērierīcēm, lai nodrošinātu, ka katrs kafijas pagatavošanas procesa posms norit pareizi un droši.
Vēl viens izaicinājums izrādījās tīrība: galu galā kosmosa stacijās nav izlietņu vai citu labierīcību, un kafijas automāti ar šķidruma atliekām var viegli sabojāties un pat radīt veselības apdraudējumu stacijā esošajiem cilvēkiem. Tāpēc kafijas automāts ir konstruēts tā, lai pēc infūzijas sākšanas ūdens daudzums paliktu pēc iespējas mazāks. Savukārt kapsulas tiek izņemtas, izmantojot alumīnija virzuli, kas nekavējoties izņem tās no iekšpuses. Savukārt pagatavotais uzlējums tiek ievietots speciālā maisiņā, no kura kosmonauti to dzer.
Nobeigumā
Mēs ceram, ka šajā rakstā mums ir izdevies parādīt ievērojamo vēsturi, kā arī vēl pārsteidzošāko tagadni, ar ko saskaras kosmonauti, kas vēlas malkot gardu, svaigi pagatavotu kafiju. Sākot ar antigravitācijas krūzītēm un beidzot ar pasaulē (un patiesībā vēl tālāk) neparastākajiem kafijas pagatavošanas aparātiem – tas viss ir šo cilvēku ikdienas realitāte. Šādos brīžos ir vērts novērtēt savas mājas komfortablās priekšrocības, kur savā virtuvē varam viegli un ērti pagatavot tasi garda kapučīno, latte vai amerikano. Tāpēc novērtēsim zemes kafijas skaistumu un vienkāršību un vienlaikus būsim zinātkāri par Visumu un iespējām, ko tas mums sniedz. Kas zina, varbūt drīzumā mēs redzēsim kafijas gatavotājus, kas pasaules baristu čempionātā kafiju gatavos mikro-gravitācijas klimatā... Izbaudiet!
*Raksts tapis sadarbībā ar Kafijasdraugs.lv
Foto: Pexels.com