Foto: Ketut Subiyanto, Pexels.com
Locītavu sāpes ir viena no izplatītākajām veselības problēmām, kas var piemeklēt teju ikvienu. Lai gan visbiežāk ar sāpēm locītavās sirgst gados vecāki cilvēki un seniori, locītavu sāpēs ir problēma, ar kuru var saskarties cilvēki visās vecuma grupās. Diemžēl, gadiem ejot, cilvēka kaulu sistēma un locītavas noveco. Arī katra piedzīvotā trauma pakāpeniski bojā locītavu skrimšļa virsmu – tā pamazām deldējot un deformējot to. Šie skrimšļa virsmas bojājumi pakāpeniski noved pie palielinātas berzes kustību laikā, kas, savukārt, izsauc iekaisuma procesu locītavas somiņā un noved pie sāpēm, stīvuma un kustību ierobežojumiem. Par laimi mūsdienās pieejamas dažādas locītavu sāpju ārstēšanas metodes, kas var sniegt sāpju atvieglojumu un veicināt locītavu virsmu atjaunošanos.
Hialuronskābes injekcijas
Viens no zināmākajiem risinājumiem locītavu sāpju ārstēšanā ir hialuronskābes injekcijas jeb viskosuplementācija, ko klīniskajā praksē pielieto jau vairāk nekā trīsdesmit gadu. Tā ir procedūra, kuras laikā hialuronskābes preparāts tiek ievadīts locītavā, lai uzlabotu skrimšļa virsmu slīdēšanu un novērstu tā bojāšanu. Hialuronskābes preparāts locītavā samazina berzi starp nelīdzenajām vietām locītavas virsmā un palīdz mazināt dilšanas procesu. Lai paildzinātu injekcijas iedarbību, iespējams izmantot paaugstināta blīvuma hialuronskābes preparātus, kā arī speciālas piedevas, kas traucē hialuronskābes noārdīšanos locītavā. Vēlamā rezultāta sasniegšanai pacientiem periodiski nepieciešams iziet 3 līdz 5 injekciju kursu ar vienas nedēļas intervālu. Šāds ārstēšanas kurss var dot pacientam uzlabojumu vidēji no 6 līdz 12 mēnešiem, reizēm arī ilgāk - līdz pat 3 gadu periodam.
Trombocītiem bagātināta plazma jeb PRP
Vēl viena locītavu sāpju ārstēšanas iespēja ir ar trombocītiem bagātinātas plazmas jeb PRP injekcijas, kas ietver paša pacienta trombocītu koncentrāta izmantošanu, lai stimulētu locītavas atjaunošanās procesus. PRP injekcijas ir parādījušas labus, daudzsološus rezultātus sāpju mazināšanā un funkciju uzlabošanā pacientiem ar sākotnēju osteoartrītu un cīpslu iekaisumiem (tendinītiem). Injekcija satur lielu daudzumu augšanas faktoru jeb komandvielu, kas liek bojātajiem audiem atjaunoties. Trombocītiem bagātinātu plazmu iegūst no pacienta venozajam asinīm, tās centrifugējot speciālā stobriņā, kas ļauj atdalīt nepieciešamo asins plazmas daļu kopā ar trombocītiem. Pēc sagatavošanas plazma uzreiz tiek ievada bojātajā locītavā. Trombocītiem bagātinātas plazmas ievade ceļa vai gūžas locītavā būtiski mazina sāpes līdz pat 12 mēnešiem un palēnina slimības attīstības gaitu.
Kolagēns un mazmolekulārie peptīdi
Locītavu virsmu veidojošo skrimšļu un saišu viena no galvenajām sastāvdaļām ir kolagēna šķiedras, kas, savukārt, sastāv no peptīdiem. Locītavu deģeneratīvu saslimšanu, traumu un pārslodzes gadījumā cieš kolagēna veidotā audu ekstracelulārā matrica. Patreiz ārstēšanai ir pieejams locītavas dobumā injicējams mazmolekulāru kolagēna hidrolizāta peptīdu šķīdums saistaudu ekstracelulārās matricas stiprināšanai un struktūras atjaunošanai. Kolagēna hidrolizāta mazmolekulāru peptīdu iedarbība izpaužas kā skrimšļaudu un visu saistaudu matricas stiprināšana, reģenerāciju atjaunojoša iedarbība, skrimšļaudu aizsardzība, sāpju un iekaisuma mazināšana. Ārstēšanā nepieciešama atkārtota preparāta ievadīšana locītavas dobumā 3 reizes ar 2 nedēļu starplaiku.
Cilmes šūnu terapija locītavu atjaunošanai
Viena no inovatīvākajām locītavu sāpju ārstēšanas metodēm ir cilmes šūnu terapija. Tā kā cilmes šūnām piemīt unikāla spēja atjaunoties un pārvērsties dažādu audu šūnās, tās ir ideāli piemērots risinājums arī locītavu audu atjaunošanai. Cilmes šūnas, kas iegūtas no paša pacienta sarkanajām kaulu smadzenēm, tiek ievadītas slimības skartajā locītavā. Tās stimulē reģenerācijas procesus locītavas audos, atjaunojot bojāto locītavas skrimsli, un novērš iekaisuma reakciju locītavas apvalkā. Procedūrā izmantotās cilmes šūnas, tiek iegūtas no iegurņa kaula, to punktējot lokālā anestēzijā. Līdzīgi kā iegūstot trombocītiem bagātināto plazmu, sarkanās kaulu smadzenes apstrādā, izmantojot gradienta centrifugēšanas metodi speciālā iekārtā.
Katrai no minētajām ārstniecības metodēm ir savas priekšrocības un iedarbība, tāpēc svarīgi konsultēties ar pieredzējušu un zinošu speciālistu, kurš palīdzēs piemeklēt vispiemērotāko ārstēšanas risinājumu. Traumatologs – ortopēds, Dr. Med. Valdis Gončars ir viens no vadošajiem locītavu sāpju ārstēšanas speciālistiem valstī, vairāku starptautisku atzinību ieguvušu zinātnisku publikāciju autors, kurš specializējies bioloģiskajās locītavu slimību ārstēšanas metodēs. Viņš savā ārsta praksē piedāvā dažādas locītavu sāpju ārstēšanas iespējas. Ir pieredzējis speciālists lielo locītavu endoprotezēšanā, locītavu artroskopiskajā ķirurģijā un pēdas kaulu deformāciju ārstēšanā. Ja ciešat no locītavu sāpēm, laikus aicinām vērsties uz konsultāciju pie speciālista, lai saglabātu savu kustības brīvību!
Foto: Ketut Subiyanto, Pexels.com