Photo by Luma Pimentel on Unsplash
Ir
vairāki mīti, kas skar jaundzimušā nabassaites asiņu saglabāšanu tūlīt pēc
dzemdībām. Vairākus no tiem jau apskatījām iepriekšējā
rakstā, taču ar tiem vēl viss nebeidzas. Katram
ir savs viedoklis par cilmes šūnu lietderību, tāpēc speciālisti no “Cilmes šūnu
banka” turpina atlikušos mītus.
Mīts: Nabassaites asiņu savākšana var kaitēt manam mazulim.
Fakts: Nabassaites asinis tiek savāktas no nabassaites un placentas pēc bērna piedzimšanas un nabassaites pārgriešanas. Asinis netiek ņemtas tieši no bērna. Savākšanas procedūra nekādā veidā neietekmē bērna piedzimšanas procesu un nerada risku mātei vai mazulim.
Mīts: Kad nabassaites pārdalīšana aizkavējas, asinsvados nav palicis pietiekami daudz cilmes šūnu, lai uzglabāšana vai ziedošana būtu noderīga.
Fakts: Dzemdniecības speciālisti pēdējos gados iesaka atlikt nabassaites klemmēšanu 30-60 sekundes pēc bērna piedzimšanas veseliem bērniem. Aizkavēta nabassaites pārdalīšana var samazināt nabassaitē palikušo cilmes šūnu daudzumu, bet tas ne vienmēr padara apjomu par nepiemērotu saglabāšanai.
No otras puses, ja mazuļa nabassaites asinis tiek uzglabātas, ar konkrētu mērķi pielietošanā, piemēram, cita ģimenes locekļa ar leikēmiju transplantācijai, kavēta nabassaites pārdalīšana nav ieteicama.
Gaidāmajiem vecākiem vajadzētu apspriest ieguvumus un riskus, ar savu dzemdniecības pakalpojumu sniedzēju.
Mīts: Nabassaites asiņu terapija aprobežojas ar bērnu ārstēšanu.
Fakts: Pirmajos gados, kad tika veiktas nabassaites asiņu transplantācijas, tā bija taisnība, jo standarta devā cilmes šūnu skaits ir ierobežots. Tomēr, tā kā nabassaites asins šūnu dozēšana zinātniekiem ir kļuvusi pilnīgāk izprasta, ir zināms, ka aptuveni 12% pieaugušo var pārstādīt arī vienu nabassaites asiņu vienību. Bet lielākajai daļai pieaugušo pacientu parasti nepieciešams vairāk šūnu, nekā ir vienā devā.
Tomēr pēdējos gados pielietojums pieaugušo ārstēšanā ir biežāks, jo tiek veikta transplantācija, kombinējot divu donoru nabassaites šūnas (papildinot ar porciju no otra ģimenes locekļa vai publiskās bankas). Arī daudzsološi ir rezultāti procesiem, kas pašlaik tiek pētīti, lai palielinātu šūnu skaitu nabassaites asinīs. Ar palielinātu cilmes šūnu devu var ārstēt vairāk pieaugušo pacientu.
Mīts: Nabassaites asiņu cilmes šūnas pēc transplantācijas var izraisīt ļaundabīgus audzējus recipientā.
Fakts: Sekundārs vēzis ir reti sastopams pēc transplantācijas no jebkādiem cilmes šūnu avotiem, ieskaitot nabassaites asiņu cilmes šūnas. Skrīnings un sekundāro vēžu novēršanas procedūras ir svarīga pacientu ilgtermiņa pārraudzība un aprūpes daļa pēc ķīmijterapijas un transplantācijas. Pēc nabassaites asiņu cilmes šūnu pielietošanas, pēc transplantācijas nav paaugstināts ļaundabīgo audzēju risks, salīdzinot ar jebkuru citu asins pārstādīšanas veidu.
- Palielināts pretendentu loks, kas varēs pretendēt uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu
- Cilmes šūnu preperāts kā jauna tipa terapija
- Cilmes šūnu novērtējums un kvalitātes analīze
- Kā DNS tests var mainīt Tavas dzīves kvalitāti? Izrādās daudzas lietas mūsos ir ieliktas jau gēnu līmenī, ir vērts to zināt.
Photo by Luma Pimentel on Unsplash