You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mūsdienīgas locītavu sāpju ārstēšanas metodes

Ceļu un gūžu locītavu sāpes ir viens no biežāk izplatītajiem veselības traucējumiem. Medicīnas statistika rāda, ka ar tām ir saskārušies aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju, un tas ir ceturtais izplatītākais nepārejošas darba nespējas cēlonis. Pārsvarā no locītavu sāpēm jeb osteoartrīta cieš vecāka gada gājuma cilvēki, taču nav izslēgts, ka šī slimība var skart arī vidējo vecuma.

Locītavu sāpju galvenie iemesli ir locītavu pārklājošo skrimšļa virsmu vai locītavas iekšpusē esošo veidojumu – menisku un saišu – bojājumi. Cilvēkam novecojot, nolietojas arī viņa ķermeņa šūnas, tādēļ mediķi uzskata, ka šīs deģeneratīvās izmaiņas jeb vecuma artrīts agri vai vēlu piemeklē gandrīz visus cilvēkus. Atšķirīgs gan ir vecums, kad tās sāk izpausties, un simptomu smaguma pakāpe. Noteicoša loma ir iedzimtībai.

Lai vecums nepienāktu ar stīvām kājām un dzīves kvalitātes zudumu, ir vērts atcerēties par locītavu sāpju profilaksi visas dzīves garumā – svara kontroli un aktīvu dzīvesveidu.

Tomēr, ja tas jau nokavēts, vai kāda cita iemesla dēļ ikdienas aktivitāšu veikšanu apgrūtina stipras locītavu sāpes, mūsdienu medicīna spēj piedāvāt efektīvas ārstniecības metodes. Ar tām tuvāk iepazīstina pieredzējušais traumatologs – ortopēds, LU Medicīnas fakultātes docents Dr. Med. Valdis Gončars, kura zinātnisko pētījumu tēma ir tieši reģeneratīvo metožu izmantošana locītavu sāpju jeb osteoartrīta ārstēšanā.

Hialuronskābes injekcijas un PRP injekcijas

Hialuronskābes preparātu ievadīšana locītavā, tiek izmantota, lai uzlabotu skrimšļa slīdamību un veicinātu tā atjaunošanos. Tādējādi tiek samazināta berze starp nelīdzenajām locītavas virsmām un novērsta to tālāka bojāšanās.

Atrodoties locītavā, hialuronskābe ir pakļauta biodegradācijai, kā rezultātā tās viskozās locītavas skrimsli pasargājošās īpašības pakāpeniski zūd. Lai paildzinātu iedarbību, tiek lietoti paaugstināta blīvuma hialuronskābes preparāti, kā arī speciālas piedevas, kas aizkavē tās noārdīšanos locītavā.

Hialuronskābes injekcijas locītavā iespējams veikt sertificētā procedūru kabinetā, un tās jāatkārto vienreiz nedēļā, kopā 3 līdz 5 reizes.

Savukārt PRP – trombocītiem bagātināta asins plazma – efektīvi iedarbojas uz organisma audiem, veicinot dzīšanas, reģeneratīvos un atjaunošanas procesus. To iegūst no pacienta venozajam asinīm, centrifugējot speciālā stobriņā, kas atdala asins plazmas daļu kopā ar trombocītiem.

Cilmes šūnu terapija locītavu atjaunošanai

Pēdējos gados cilmes šūnu pētījumi ir kļuvuši par straujāko biomedicīnas attīstības nozari. Zinātniskajā presē aizvien pieaug ziņojumu skaits par veiksmīgu dažādu slimību, tai skaitā locītavu sāpju, ārstēšanu, transplantējot cilmes šūnas.

Lai stimulētu reģenerācijas procesus locītavas audos, ir nepieciešamas jaunas šūnas, kas spētu atjaunot bojāto locītavas skrimsli un novērst iekaisuma reakciju locītavas apvalkā. Šim nolūkam slimības skartajā lokācijā tiek ievadītas cilmes šūnas, kas iegūtas no paša pacienta sarkanajām kaulu smadzenēm.

Locītavu ārstniecības ķirurģiskās metodes

Ķirurģiskajās locītavu ārstniecības metodes traumatologi izmanto situācijās, kad bojājums ir sasniedzis smagāku pakāpi un/vai reģeneratīvās metodes vairs nepalīdz. Tās ir nopietnas ķirurģiska operācija, kuras Dr. Valdis Gončars veic Valsts Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā.

  • Locītavu artroskopiskā ķirurģija. Ar speciālas aparatūras palīdzību caur nelielām dūriena atverēm ķirurgs piekļūst locītavas iekšpusē esošaiem veidojumiem un veic tur bojāto struktūru, piemēram, meniska, skrimšļa fragmentu izņemšanu vai priekšējās krustveida saites rekonstrukciju.
  • Lielo locītavu endoprotezēšana. Ja ceļa vai gūžas locītavas virsmas ir pilnībā nodilušas un deformējušās, būs nepieciešama to nomaiņa ar mākslīgām locītavām jeb endoprotezēšana.

Mūsdienu medicīna piedāvā arvien jaunas iespējas kā saglabāt savu aktivitāti un sāpju nenomāktu dzīves kvalitāti līdz pat mūža beigām. Arī stīvums un sāpes locītavās vairs nav neizbēgami ikdienas pavadoņi, sasniedzot noteiktu vecumu. Ja jums tās ir sākušas likt par sevi manīt, nekavējieties ilgi un nepadariet situāciju smagāku, bet pieraksties uz konsultāciju pie traumatologa ortopēda, kura pieredze un prasmes tiešām spēj palīdzēt.


Locītavu sāpes

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas