Tualetes pods, Photo by Earl Wilcox on Unsplash
Mūsu laikos attīstītās pasaules iedzīvotājiem labierīcību jautājums lielas raizes nesagādā. Jo sevišķi pilsētnieki kā pašsaprotamu lietu ir pieņēmuši ūdens skalojamās tualetes jeb WC klātbūtni savās mājās un citās uzturēšanās vietās. Tie, kuru dzīvokļi pieslēgti centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai, par tās funkcionēšanai parasti lielu uzmanību nepievērš. Privātmāju īpašniekiem un pārējiem, kuru kanalizācijas sistēma ir autonoma, jāpiedomā mazliet vairāk, taču arī tad risinājums nav sarežģīts – galvenais, atrast savu uzticamo kanalizācijas un asenizācijas pakalpojumu sniedzēju un savlaicīgi viņam piezvanīt.
Kā cilvēce nonāca līdz WC ?
Ir taču skaidrs, ka šādi – ar tekošu ūdeni, viegli, skaisti un tīri – cilvēce vēsturiski ir dzīvojusi tikai salīdzinoši ļoti īsu posmu. Un, starp citu, ne visur – arī mūsdienās WC tipa tualete ir pieejama tikai 65 procentiem no 7 miljardiem pasaules iedzīvotāju, bet aptuveni 2,5 miljardi joprojām visbiežāk nokārtojas brīvā dabā.
Zināms, ka senajās civilizācijās mūsu priekšteči savu vajadzību kārtošanai izmantoja speciālus māla podus un vāzes, kuri bija pārnēsājami. Senākās liecības par šādām “tualetēm” nāk no aptuveni 2300 gadiem p.m.ē. Senajā Romā pastāvēja publiskas maksas tualetes, no tā arī radies sen zināmais teiciens, ka ''nauda nesmird". Viduslaiku pilsētas vispirms varēja saost un tikai pēc tam ieraudzīt, jo ar ūdeni skalojamas tualetes šajā vēstures posmā bija liels retums, un vajadzību saturs pa taisno nonāca notekgrāvjos.
Par tualetes poda dizaina pirmsākumu vēstures annāles uzskata 1596. gadu, kad sers Džons Haringtons savai krustmātei – karalienei Elizabetei I – izgudroja ierīci: pirmo ar ūdeni skalojamo klozetpodu, kas atkritumus aizvadīja uz atkritumu bedri. Podam, kuram bija izbūvēta klape zem tā un skalošanas sistēma, Aleksandrs Kumings Londonā ieguva patentu 1775. gadā.
Tehnoloģiju sasniegumi ienāk arī tualetēs
Tādu tualetes podu, kādu mēs to pazīstam mūsdienās: ar sēžamo daļu un ūdens tvertni, izdomāja anglis, kurš savu karjeru sāka kā santehniķis, Tomass Kreppers. Santehnikas attīstības vēsturē paliekošu vietu Krepperam nodrošināja arī tas, ka viņš izgudroja dozētu un ekonomisku ūdens padevi no tvertnes. Drīz pēc tam santehnikas ražošana sāka attīstīties arī citās valstīs. Parādījās dažādu modeļu podi, pisuāri, bidē, līdz 20. gadsimtā tualetes pods kļuva par pavisam ikdienišķu lietu.
Tehnoloģiju attīstība nav atstājusi novārtā arī santehniku. 21.gadsimtā katrs gribētājs var bez problēmām tikt pie pilnībā automatizēta, ar tālvadības pulti vadāma brīnuma – sākot no vāka atvēršanas, beidzot ar īpaši jaudīgu ūdens noskalošanu. Šiem podiem arī pieejama ultravioletā dezinfekcijas iespēja, bidē funkcija, žāvēšana, unikāls titāna dioksīda cirkonija pārklājums un ozona ūdens papildu dezinfekcijai.
Karaliskās tualetes – vai tiešām jūs tā vēlētos ?
Par augstāko šķiru piederīgo, slavenību un jo īpaši – karalisko personu privāto dzīvi interese visos laikos ir bijusi milzīga, tāpat kā vēlme vai drīzāk jau – nepiepildāms sapnis viņiem līdzināties.
Tomēr, ne viss ir tik rožaini, kā izskatās! Karalisko personu dzīvē katrs solis un elpas vilciens tika izlikts publiskai apskatei, un pat delikātā vajadzību kārtošanas procedūra nevarēja notikt bez galminieku svītas klātbūtnes un komentāriem. Mūsdienu paparzzi vajātajām slavenībām vēl ir ļoti paveicies!
Varētu šķist, ka 21.gadsimta cilvēkiem šāds kliedzošs privātuma aizskārums ir absolūti nepieņemams, taču acīm redzot daži ir citās domās. Viens no amizantākajiem eksemplāriem daudzveidīgajā mūsdienu santehnikas piedāvājuma klāstā ir pods, kas nosaukts Franku karaļa Dagoberta vārdā. Paceļot šī poda vāku, atskan franču bērnu dziesma ''Le Bon Roi Dagobert", kurā stāsta par Dagobertu, kurš uz svarīgu apspriedi ieradies ar nokavēšanos, ar otrādi uzvilktām biksēm. Pods pēc izskata atgādina monarha masīvkoka troni, kas labi iederētos kāda augstmaņa labierīcībās. Noskalošanas sistēmai pievienota pamatīga ķēde un zvans, kas, ''lietas nodarot", pamatīgi nozvana, paziņojot, ka karalistē viss ir kārtībā.
Par franču monarhiem mēs diez vai kļūsim, un varbūt labi, ka tā. Taču perspektīva būt par mūsdienīgiem eiropiešiem, kuri savu laiku pavada saistošās pašu izvēlētās nodarbēs, ir visnotaļ reāla.
Lai jūsu laiku un enerģiju lieki netērētu raizes par kanalizācijas problēmām, uzticieties SIA “Aironi” – kanalizācijas un asenizācijas pakalpojumu sniedzējam ar vairāk kā 15 gadu pieredzi.
Tualetes pods, Photo by Earl Wilcox on Unsplash