pixabay.com
Odi, lapsenes, kodes – kaitēkļi, kurus no savas dzīvesvietas ikviens vēlas turēt pa gabalu. Nereti gadās, ka kukaiņi ieperinājušies mājās, cilvēkiem to nezinot. Šādā gadījumā palīgā jāsauc speciālisti, kuri nodarbojas ar kukaiņu dezinsekciju. Tas, kā nevēlamie kukaiņi nonākuši iekštelpās un kā tie var traucēt cilvēkiem, skaidro SIA “T.T.R.” speciālisti.
Lapsenes
Trīs biežākie iemesli, kāpēc lapsenes atrodamas mājās vai dzīvokļos ir šādi:
- Lapseņu stropi atrodas ēkas iekšpusē, ārpusē, vai tuvumā, piemēram, kokā, kas aug pie mājas. Ja mājā ir plaisa vai logs ir atvērts, lapsenes var ielidot dzīvojamajās telpās.
- Lapsenes meklē drošu un siltu vietu kur pārziemot. Ļoti daudzas sugas ir atkarīgas no tā, kur ziemos viņu karaliene jeb auglīgā lapseņu mātīte. Kolonijas uzdevums ir mātīti nosargāt – tātad vienmēr būt tur, kur karaliene izvēlas būt. Lapseņu mātītēm ļoti patīk ziemot māju bēniņos, jo tā ir ērta un mājīga vieta. Labā ziņa ir tā – kad mātīte atradusi savu ziemošanas vietu, tā arī tur paliek un apkārt vairs nelidinās. Taču pirms iemitināšanās miegam un pēc ziemas perioda, lapsenes var sacelt trauksmi.
- Lapsenes nokļūst mājās nejaušības kārtā, piemēram, ar vēja plūsmu ielidojot pa loga šķirbu. Tad tās cenšas atrast izeju pēc iespējas ātrāk un viņu mērķis noteikti nav atriebties kādam cilvēkam par to, ka tā nonākusi iekštelpās. Ja šāds gadījums notiek reizi vai divas sezonas laikā, nav iemesls satraukumam par lapseņu iemitināšanos iekštelpās. Šajā gadījumā lapsenei vajadzētu palīdzēt izkļūt pa logu, lai tā turpina savas gaitas.
Lai kavētu lapseņu iemitināšanos bēniņos vai mājā, būtu nepieciešams pārbaudīt visas spraugas un aizdarīt tās ar atbilstošu materiālu. Iepriekš pārliecinoties, ka lapsenes nav iemitinājušās sienā.
Kodes
Ir divu veidu kodes – ēdiena kodes un apģērba kodes. Galvenokārt tās atšķiras ar uzturēšanās vietu un to, ko tās ēd.
Ja mājās ir ieperinājušās ēdiena kodes, tad virtuves plauktos, atvilktnēs, ēdienu pakās ievērosi zīdainus tīklus. Vēl par ēdiena kodēm liecina salipušas un mitras garšvielas, graudi, milti. Ja pamani mājās mazus baltus kāpuriņus, tad tā viennozīmīgi ir norāde uz kožu klātesamību. Visbiežāk ēdiena kodes mājās nonāk tieši caur paku ēdienu, tādu kā – makaroni, griķi, rīsi, milti, manna, grūbas vai kopā ar garšvielu maisījumiem.
Lai nepieļautu ēdiena kožu iemitināšanos mājās, katru reizi pārbaudi ēdiena pakās esošo saturu un pārber traukos, kuri ir pilnībā noslēgti – stikla burciņās, plastmasas traukos, metāla kārbās ar stingru vāku. Ja atklāj, ka ēdienā ieperinājušās kodes, uzreiz iznīcini iepakojumu – aiznes uz lielo atkritumu konteineru pie mājas. Atstājot inficēto ēdienu mājas miskastē, kāpuri un kodes atradīs citu vietu, kur iemājoties. Gadījumā, ja esi neapzināti apēdis kāpuru, oliņas vai kodi – neuztraucies, tas nenodara kaitējumu veselībai.
Atšķirībā no ēdiena kodēm apģērba kodes dzīvo vietās, kur ir mitrs, tumšs un slikti vēdināts. Mājās tās nonāk pa logu vai no citu cilvēku apģērba. Parasti tās izvēlas ieperināties kažokādās, vilnā vai zīdā. Drēbe, kurā tās dēj oliņas un guļ ir arī kožu ēdiena resurss. Nereti kodes ir nemanāmas, un mājinieki uzzina par to eksistenci tikai veicot skapja ģenerāltīrīšanu.
Lai izvairītos no kožu mitināšanās mājās, regulāri jātīra skapis un jānodrošina, lai skapis tiek pietiekami vēdināts un tajā nebūtu mitruma. Kožu radītie zaudējumi ir sabojāti apģērba gabali – tie ir caurumaini un pārsvarā nav atjaunojami.
Dzēlējodi
Dzēlējodi ir viskaitinošākie un nepatīkamākie cilvēkiem un dzīvniekiem. Visaktīvākā rosība vērojama vietās, kur ir mitrums, piemēram, purvi, upes, dīķi – odiem tā ir auglīga vide kurā vairoties un uzturēties. Atšķirībā no lapsenēm un kodēm, odi nenodara redzamu kaitējumu mājoklim.
Tiklīdz odi nonākuši iekštelpās, tie atrod mierīgu un neuzkrītošu vietu, kur nogaidīt līdz tumsai. Kad gaismas tiek izslēgtas, dzēlējodi aktivizējas un meklē savus upurus – cilvēkus vai mājdzīvniekus. Odi rada kaitinošu, sīcošu skaņu, kas traucē iemigt. Tomēr sīkšana ir mazākais ļaunums. Odi sūc asinis, aiz sevis atstājot sarkanas, cietas un niezošās koduma vietas.
Daļēju aizsardzību pret odiem var nodrošināt siets, kas uzstādīts no loga ārpuses. Savukārt pie ieejas durvīm var dedzināt sveces.
Lai pilnībā izvairītos no kukaiņu klātbūtnes un netērētu līdzekļus dažādu resursu (sieta, sveču, mājas šķirbu aizdares materiāliem u.c.) iegādei, nepieciešama dezinsekcija. Ar dezinsekciju nodarbojas specializētās firmas, pielietojot dažādas kukaiņu likvidācijas metodes. Ja kukaiņi, insekti vai kaitēkļi ir problēma ar kuru saskaries savā dzīvesvietā, vērsies pie SIA “T.T.R.” !
pixabay.com