Kartupeļi. Foto: Paula Čurkste/LETA
Septembris ierasti ir laiks, kad uz laukiem parādās tupus rāpus rāpojoši cilvēki – ir kartupeļu novākšanas laiks. Tālāk ielūkojies padomos, kā šos dārzeņus pareizi uzglabāt, lai tie būtu gardi pat līdz pavasarim.
Izvēlieties pareizu uzglabāšanas vietu:
Pirmkārt, ir svarīgi izvēlēties piemērotu vietu kartupeļu uzglabāšanai. Kartupeļi jāuzglabā vēsā, tumšā un sausā vietā. Temperatūra šajā vietā var būt apmēram + 4 – 7 grādi, kas ir piemērota temperatūra kartupeļu ilgtermiņa uzglabāšanai. Temperatūras maiņa, gaisma un mitrums var izraisīt kartupeļu bojāšanos, tāpēc izvairieties no tiešiem saules stariem un mitruma.
Izmantojiet piemērotus konteinerus:
Lai nodrošinātu kartupeļu labu uzglabāšanu, izmantojiet tam piemērotus konteinerus. Labākais variants ir papīra maisi vai kastes ar caurumiem, kas ļauj gaisam cirkulēt. Plastmasas maisi var izraisīt kondensāciju un mitruma uzkrāšanos, tāpēc no tiem ieteicams izvairīties.
Uzglabājiet tikai nesabojātus kartupeļus
Bojāti kartupeļi var veicināt citu kartupeļu sabojāšanos, tāpēc ir svarīgi tos izņemt no citiem kartupeļiem.
Nepiemēroti uzglabāšanas apstākļi:
Kartupeļi neuzglabājas kopā ar citiem augļiem vai dārzeņiem, kas izdala etilēnu, piemēram, āboliem. Etilēns var paātrināt kartupeļu sabojāšanos.
Periodiski pārbaudiet kartupeļus:
Uzglabājot kartupeļus ziemai, ir svarīgi izmantot tos, kas pirmie nolikti glabāšanai. Tas nozīmē, ka vispirms izmantojiet vecākos kartupeļus, lai novērstu to sabojāšanos. Periodiski pārbaudiet kartupeļus, vai tie nav sākuši bojāties.
Neļaujiet kartupeļiem saskarties ar gaismu:
Izvairieties no kartupeļu nokļūšanas gaismā, jo tas var veicināt zaļā hlorofila ražošanu, kas padara kartupeļus nedrošus ēšanai. Ja jūsu kartupeļi sāk iekrāsoties zaļā krāsā, tos var izmantot, bet izgrieziet zaļo daļu ārā, lai novērstu toksiskās vielas iekļūšanu ēdienā.
Savākti un uzglabāti pareizi, kartupeļi var kalpot kā lielisks uztura avots visu ziemu. Sekojot šiem vienkāršiem norādījumiem, jūs varēsiet baudīt svaigus un garšīgus kartupeļus visā aukstajā sezonā.
Lasi arī:
Kartupeļi. Foto: Paula Čurkste/LETA