Foto: Evija Trifanova/LETA
Sinoptiķi prognozē, ka šis būšot spēcīgākais kailsals kopš 2014. un 2015. gada. Kādus postījumus tas var nodarīt dārzam un vai vēl ko var darīt, lai pasargātu stādījumus – “Bauskas Dzīve” jautā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākajam speciālistam dārzkopībā Mārim Narvilam, stādu audzētavas «Baižas» saimniecei Maijai Baižai un «Blīdene» valdes loceklim Rinaldam Rullim
Plikā laukā sals būs lielāks
Jutīgāki noteikti ir kauleņkoki – ķirši, plūmes, nemaz nerunājot par aprikozēm un persikiem, kā arī jaunie pērnā rudens stādījumiem, bet arī dārziem kopumā – kā tie ierīkoti, kopti, mēsloti. Kailsala laikā īpaši svarīgi ir aizsargstādījumi – koki, krūmi – kas pasargā no vēja. Šobrīd tur gan neko līdzēt nevar – atliek vien paļauties uz dabas mātes labvēlību.
Jāsarga saknes un stumbrs
Šobrīd lielākās riska zonas augļkokiem ir saknes un stumbrs. Ja kociņu apdobes ir pedantiski iztīrītas un atstāta vien plika zeme, tad steidzami tās vajadzētu nomulčēt. Derēs siens, salmi, lapas, šķelda.
Košumdārzi neizsals, bet šoks būs
Stādaudzētavas «Blīdene» valdes loceklis Rinalds Rullis uzskata, ka, ja vien košumkrūmi ir atbilstoši ieziemoti, nav pārmēsloti un sakņu zona ir nomulčēta, tie šo salu pārdzīvos. Vēl šobrīd var steigt krūmus ieziemot, tieši tāpat kā to darām ar rozēm, galvenokārt rūpējoties par sakņu zonu. Daudzu iemīļotajām hortenzijām varētu apsalt jaunie dzinumi, bet ar kūdru var pasargāt saknes.
Puķēm šo salu jāiztur
Ziemcietēm, kas šobrīd guļ zem zemes, šādi mīnusi vēl nav nekas bīstams, jo lielākā daļa no tām iztur arī lielāku salu – puķumīļus mierina stādaudzētavas «Baižas» saimniece Maija Baiža. Baiža iesaka uzbērt sausas mulčas kalniņu, lai slapjums neiet auga centrā.
Pilnu rakstu lasi portālā “Bauskas Dzīve”.
Foto: Evija Trifanova/LETA